ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אורלי אגאיפור נגד אדי אביטן :

בפני כבוד השופט הבכיר ירון בשן

תובעת

אורלי אגאיפור

נגד

נתבעים

  1. אדי אביטן
  2. מנורה חברה לביטוח בע''מ

החלטה

ביום 23.12.15 מינה בית-המשפט שני מומחים רפואיים. בהחלטה צויין כי הצדדים ימציאו למומחים את התיעוד הרפואי בתוך 21 ימים והמומחים יבדקו את התובעת ויחוו דעתם בעניינה. כוונתו של בית-המשפט היתה, שהתיעוד הרפואי יומצא למומחים לפני שיבדקו את התובעת (וכך ידעו מה לחפש בבדיקה ויוכלו לכתוב את חוות-הדעת מיד ). עד כה לא התקבלו חוות-הדעת. התברר, שהבדיקות נערכו, אך המומחים מעכבים את מתן חוות-הדעת מפני שכך ביקש ב"כ הנתבעת 1 שיעשו, עד שישלח להם תיעוד רפואי. כל זה התרחש בחשאי, בתכתובת ישירה בין ב"כ הנתבעת 1 למומחים, שאפילו העתקיה לא נשלחו לבית-המשפט. הדברים התגלו לבית-המשפט בעקבות פניות התובעת ואחד המומחים. ב"כ הנתבעת 1 הסביר מדוע נחוץ לו זמן ממושך לאיסוף תיעוד רפואי ואת החשיבות שתיעוד זה יעמוד לנגד עיני המומחים, אך לא טרח להסביר מדוע פעל בדרך הפסולה שבה פעל. לסיום כתב "ואם בכך חטאה הנתבעת – ה יא מתנצלת בפני בית-המשפט הנכבד".

בית-המשפט אינו צופה סביל במופע שמעלים הצדדים. הנתבעת1 העמידה את בית-המשפט בפני עובדות מוגמרות. היא שיבש ה את סדר הפעולות (דהיינו, גרמה לעריכת בדיקה בטרם ראו המומחים את התיעוד), ולעיכוב בלתי נסבל בהליך. ארבעה חודשים אחרי שחלפו 21 הימים שקצב בית-המשפט, עדיין לא שלח ה הנתבע ת 1 למומחים את התיעוד הרפואי – וברור שה יא כלל לא עומדת על חומרת מעשיה. הנתבע ת 1 הסיגה את גבול סמכותו של בית-המשפט. המומחים שממנה בית-המשפט הם מומחים מטעמו. בפניו הם נותנים דין וחשבון ועל-פי הנחיותיו עליהם לפעול. הנתבעת 1 "האריכה לעצמה" מועד שקבע בית המשפט והתיימרה להנחות את המומחים כיצד לנהוג. כל זה נעשה בלי ידיעת בית-המשפט, באופן המסכל את יכולתו לנהל את ההליך שעליו הוא מופקד.

מן הראוי היה למנוע מהנתבעים להציג למומחים את התיעוד הרפואי ולהורות ל הם להגיש את חוות-הדעת ללא דיחוי. הקושי בקו פעולה כזה הוא, שההקפדה הדיונית עלולה לעלות במקרה כזה במחיר יקר מדי – חוות-הדעת שצפויות להתקבל עלולות שלא להתייחס למידע נחוץ. לפיכך, מוארך המועד למשלוח התיעוד הרפואי למומחים ב – 30 ימים נוספים. איחור נוסף מעבר לכך, יביא לחיוב בהוצאות משפט נוספות.

מעשי הנתבעת 1 שיבשו את ההליך ועיכבו אותו ובכך גרמו לתובעת נזק. הנתבעת 1 תישא בהוצאות משפט בשל כך בסך 5,000 ₪.

העתק ההחלטה יועבר למומחים.

ניתנה היום, כ"ה אייר תשע"ו, 02 יוני 2016, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אורלי אגאיפור
נתבע: אדי אביטן
שופט :
עורכי דין: