ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מתן חן שרותי סיעוד בע"מ נגד maria birsan :

02 יוני 2016
לפני: כבוד השופטת ד"ר אריאלה גילצר-כץ

המבקשת:
מתן חן שרותי סיעוד בע"מ
ע"י ב"כ: עו"ד דן פרי דמן ועו"ד יונתן דה שליט

-
המשיבה:
maria birsan
ע"י ב"כ: עו"ד גל גורודיסקי

החלטה

לפניי בקשה לעיכוב ביצוע החלטת כבוד הרשמת קבעה מועד דיון לגביית עדות מוקדמת של המבקשת בבקשת האישור לתובענה ייצוגית, היא המשיבה כאן. ביום 29.5.16 נעתרה כבוד הרשמת לבקשה לגביית עדות מוקדמת של המשיבה לאחר שהומצא לתיק בית הדין כרטיס טיסה וביום 31.5.16 קבעה כבוד הרשמת כי ההליך יתקיים ביום ראשון הקרוב (5.6.16) .

לאחר שעיינתי בבקשה, בתגובה ובתשובה לתגובה, באתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה להתקבל.

בעת שבוחן בית הדין בקשה לעיכוב ביצוע החלטה עליו לאזן בין זכותו של בעל דין שלזכותו ניתנה החלטה לבין מניעת נזק בלתי הפיך מהצד אשר הפסיד באם יתקבל ערעורו. על בית הדין לבחון אף את סיכויי ההצלחה של הערעור שעיכוב ביצועו מתבקש.

בענייננו משהוצג בפני כבוד הרשמת כרטיס טיסה בצדק, נהגה הרשמת כפי שנהוג בגביית עדויות מוקדמות בתיקי עבודה , ואיפשרה העדת המשיבה וברי כי החלטתה נסמכת על כרטיס הטיסה שהומצא לה ועל מועד סיום אשרתה של המשיבה במדינה. ברם, כאן אין עסקינן בתביעה שגרתית של עובד מול מעסיקו אלא בבקשה לאישור תובענה ייצוגית העומדת על סך כ- 30 מיליון ש"ח. לא בכדי על פי תקנות תובענות ייצוגיות המועד להגשת תגובה לבקשה לאישור תובענה ייצוגית הוא 90 יום , בשונה מתביעה רגילה. המחוקק סבר כי בשל השאלות הכבדות משקל העולות בתובענות ייצוגיות וההשלכות של קבלת התובענה העלולות למוטט את המתגונן מפני תובענה ייצוגית, ראוי ליתן למשיבה בבקשת האישור להתגונן כראוי ועל פני פרק זמן ארוך.

לכאורה, גב יית עדות מוקדמת איננה מתאימה וראוי ה במקרה דנא בוודאי כי מתן מספר ימים בודדים להכנת חקירתה הנגד ית של המשיבה אינו צודק בעבור המערערת.
סבורני כי למערערת יגרם נזק בלתי הפיך אם לא תוכל היא להתכונן כדבעי לחקירתה של המשיבה על בקשתה ויש לתת לה את יומה בבית הדין.

אם תאלץ לעזוב המשיבה את ישראל לפני חקירתה הנגדית , תתכבד המשיבה, ולקראת הדיון בעניינה, תקנה כרטיס טיסה ממולדוביה לישראל, תגיע לכאן ותנהל את תביעתה באופן רגיל וראוי. המשיבה לא נימקה כלל מדוע תתקשה בעתיד להגיע לישראל שכן ברי לא עסקינן חלילה במצב ב ריאותי. המשיבה מתגוררת באירופה ולא יקשה עליה כלל להגיע לישראל, על פי התנאים הרגילים. המשיבה העמידה את התובענה הייצוגית על סך 30 מיליון ש"ח עלות הכרטיס והערבות שתתצטרך להפקיד במשרד הפנים היא עלות נמוכה מול גודל תביעתה . בל נשכח כי התובע הייצוגי מייצג קבוצה. ייצוג קבוצה אינו מתבטא רק בחקירה נגדית על התצהיר אלא ע ליו לייצג באופן הולם את כלל חברי הקבוצה. לכאורה, ייצוג הולם הוא גם נוכחות של התובעת הייצוגית בעת הדיון בבקשה לאישור התובענה.

הבקשה מתקבלת, הנני מורה על עיכוב החלטתה של כבוד הרשמת.
הצדדים יודיעו לבית הדין, בתוך 14 יום מהיום, האם הם מבקשים לקיים דיון בערעור.
התיק יעלה לעיוני ביום 16.6.16.
המשיבה תישא בהוצאות הבקשה בסך 2,000 ש"ח.

ניתנה היום, כ"ה אייר תשע"ו, (02 יוני 2016), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: מתן חן שרותי סיעוד בע"מ
נתבע: maria birsan
שופט :
עורכי דין: