ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד חיים מאיר כהן :

לפני כבוד ה שופטת, סגנית נשיאה טל אוסטפלד נאוי

המאשימה

מדינת ישראל

נגד

הנאשם
חיים מאיר כהן

נוכחים:
ב"כ המאשימה – עו"ד קובי מושקוביץ
ב"כ הנאשם/ת – עו"ד חיים הדיה
הנאשם/ת – בעצמו
פרוטוקול

גזר דין

הנאשם הודה במסגרת הסדר טיעון והורשע בעבירה של מתן רשות לאחר, בלתי מורשה לנהוג, עבירה בניגוד להוראת סעיף 10(ב) לפקודת התעבורה.
בהתאם לעובדות כתב האישום המתוקן, הנאשם העוסק בחקלאות, התיר לעובד שלו, מר איברהים עאצי, לנהוג בטרקטור שבבעלותו במשך מספר שנים ביודעו שהאחרון מעולם לא הוציא רישיון נהיגה ואינו מוכשר לנהוג.
ביום 14.12.12 נהג איברהים בטרקטור, ברשות הנאשם, ובמהלך נהיגתו, אירעה תאונת דרכים אשר בה קופדו חייו של רוכב אופנוע, מר אברהם אבו חצירא ז"ל.
הנאשם הודה והורשע כאמור, בעובדות כתב האישום, והצדדים עתרו במשותף לשלושה חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות וכן לפסילה על תנאי ומאסר על תנאי. לעניין משך הפסילה בפועל וסכום הקנס, טענו הצדדים.

הנאשם מחזיק ברישיון נהיגה משנת 1971 ולו 51 הרשעות בתעבורה, רובן מסוג ברירת משפט.
לחובת הנאשם עבר פלילי בעבירות של הסעת תושב זר השוהה שלא כדין, וביצוע עבודות בלא היתר ובסטיה מההיתר.

טיעוני המאשימה
המאשימה סבורה כי הפסילה בפועל צריכה לעמוד על תקופה של בין מספר חודשים ועד לשנתיים ועתרה לפסילה לתקופה הסמוכה לשנתיים. הפרקליט ציין כי מחד לא הנאשם הוא שנהג, אך מנגד, עומד לו עברו התעבורתי המכביד.

טיעוני ההגנה
ההגנה סבורה, כי למרות חובת הפסילה בחוק, אין לגזור על הנאשם "ולו יום אחד של פסילה בפועל". וזאת מכיוון שאין נסיבות המקרה מצביעות על אופן נהיגתו של הנאשם שהרי לא הוא שנהג בזמן התאונה.
מעבר לכך ציין הסניגור, כי הנאשם בן 65, חקלאי בכל רמ"ח אבריו, עבר את כל מלחמות ישראל וכל אמונתו ופרנסתו מעבודת האדמה. הסניגור המשיך וציין כי הנאשם גר במושב בו התחבורה הציבורית אליו דלילה ואין לן אפשרויות אחרות להתנייד. לטענת ההגנה, פרנסת הנאשם כולה תלויה בנהיגתו בהיותו עובד בשטח, מסיע פועלים ומביא את התנובה שלו למשווקים ורוב היום הוא נוסע בדרכים.
עוד ציינה ההגנה, כי הנאשם נטל אחריות מלאה וכן, כי על מנת לבצע את עונש עבודות השירות עליו הסכימו הצדדים, הוא זקוק לרשיון הנהיגה.
לעניין הקנס, טען הסניגור כי "...בנסיבות התיק הזה קנס הוא לא רכיב נחוץ.".
הנאשם הביע צערו על קרות התאונה, ביקש את התחשבותו של בית המשפט בעניין תקופת הפסילה וציין כי אימו בת 87 והוא מסיע אותה מדי פעם.

דיון והכרעה
אין צורך להכביר מילים על הפיכתן של תאונות הדרכים למכת מדינה ועל הרכבים כמכונות מוות נעות, הנאשם הורשע בעבירה חמורה של מתן רשות לבלתי מורשה לנהוג במשך שנים רבות, תוך שהנאשם מודע לכך שהנהג הינו בלתי מורשה ותוך התעלמות וזלזול בהוראות החוק.
למרבה הצער, הסיכון שבהתרה לבלתי מורשה התממש וגבה את חייו של רוכב האופניים, מר אברהם אבו חצירא ז"ל.
איני יכולה להסכים לאמירתו של הסניגור כי "בד"כ בית המשפט פוסל רישיון נהיגה של נהג בשל התנהגות שקשורה לנהיגה..., הרי עבירה זו, ולצידה ענישת המינימום הקבועה בחוק, אינה עבירה הכרוכה כלל בנהיגת הנאשם.
לא בכדי קבע המחוקק עונש פסילה לתקופת מינימום של 3 חודשים למבצע עבירה זו. בכך, הביע המחוקק את דעתו בעניין חומרת העבירה.
בנוסף, עיון בפסיקה, מעלה כי בתי המשפט גזרו עונשי פסילה בפועל ולא חרגו מעונש המינימום, אף במקרים בהם לא התממש הסיכון שבנהיגת בלתי מורשה ולא התרחשה תאונה, עונשי פסילה לתקופות קצרות (שלושה חודשים בתת"ע 4277-07-14 מדינת ישראל נ' מושקוביץ) ולתקופות ארוכות במקרים של תאונות דרכים (16 חודשים בת"ד (אש') 2620/03 מדינת ישראל נ' ריאשצין סרגיי ו- 11 חודשים בת"ד (חי') 5359-10-10, מדינת ישראל נ' קיבריק). אף בשני מקרים אלו לא הורשעו הנאשמים בביצוע עבירה זו במשך שנים ולא קופדו חיי אדם.
בנסיבות אלו, אני קובעת כי מתחם הענישה בנסיבות ביצוע העבירה נע בין עשרה לעשרים חודשי פסילה בפועל.
בהתחשב בעברו של הנאשם, אשר אינו מקל ומאידך בהזדקקותו לרשיון הנהיגה לצורך פרנסתו – מצאתי להעמיד את הפסילה בפועל על תקופה של 17 חודשים.

לאור כך, מאחר והעונש עליו הסכימו הצדדים כולל רכיב של מאסר, מטעמי מדיניות משפטית ונוכח הלכת בית משפט העליון בעניין כיבוד הסדרי טיעון, אתן ידי להסדר והנני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

1. מאסר לתקופה של 3 חודשים.
עונש המאסר ירוצה בדרך של עבודות שירות, בהתאם לחוות דעתו של הממונה מיום 21.4.16, במשטרת מודיעין.
על הנאשם להתייצב ביום 19.6.16 בשעה 08:00 לתחילת ריצוי העונש במפקדת מחוז מרכז, יחידת עבודות השירות.
מובהר לנאשם כי היה ולא ישלים מכל סיבה שהיא את עבודות השירות, ימשיך וירצה את העונש מאחורי סורג ובריח.

2. דנה את הנאשם לתשלום קנס בסך 3,500 ₪.
הקנס ישולם ב- 5 תשלומים שווים ורצופים החל מיום 1.7.16 ובכל 1 לחודש. היה והקנס או שיעור משיעוריו לא ישולם במועד, תעמוד יתרת הקנס לתשלום מיידי ותועבר לגביה באמצעות המרכז לגביית קנסות.
הנאשם הונחה לגשת למזכירות לקבלת שובר תשלום.

3. הנני פוסלת את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 17 חודשים.

רישיון הנהיגה יופקד בבית המשפט היום וממועד ההפקדה תחושב הפסילה. גם אם לא יפקיד הנאשם את רישיונו, נחשב הוא פסול מלנהוג אך הפסילה תחושב ממועד ההפקדה בלבד. אם אין לנאשם רישיון נהיגה בתוקף, יפנה למזכירות בית המשפט.

4. הנני פוסלת את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 10 חודשים וזאת על תנאי למשך 3 שנים והתנאי הוא שלא יעבור אותה עבירה בה הורשע או עבירות תוספת ראשונה ושנייה.

5. הנני מורה על עונש של מאסר לתקופה של 8 חודשים וזאת על תנאי למשך 3 שנים. התנאי הוא שהנאשם לא יעבור עבירה של התרה לבלתי מורשה לנהוג או נהיגה בזמן פסילה.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתנה והודעה היום כ"ה אייר תשע"ו, 02/06/2016 במעמד הנוכחים.

טל אוסטפלד נאוי , שופטת, סגנית נשיאה

ב"כ הנאשם:
מבקש עכוב בצוע גזה"ד לצורך הגשת ערעור, ממילא התכוונתי לבקש ארכה להפקדה של 3 חודשים מאחר והנאשם גר במושב מרוחק ממודיעין שאין שם תח"צ וכדי להגיע לעבודות שירות יצטרך לנסוע ברכב לכן אבקש כי בית משפט ידחה את ההפקדה עד להחלטה בערעור, אם יוגש או לכל המוקדם עד ליום 19.9.16 אז ישלים את עבודות השירות אחרת הוא לא יוכל להגיע לשם.

ב"כ המאשימה:
באנלוגיה להלכת שוורץ בשים לב ששם דובר על שלילת חרות, אך עדיין משך תקופה וסבירות של בית משפט בערכאת ערעור יתערב בדבר כזה, תקופה של 17 חודשים לרוב, אין בדעתנו להעתר לעיכוב בצוע, אין לי התנגדות לבצוע קצר יותר לצורך התארגנות. גם לא לתקופה של ה 3 חודשים, זה בשים לב לכך שלא היה פסול עד היום.

ב"כ הנאשם:
בניגוד לתיק הקטלני שהוגש זמן קצר לאחר התאונה, ניתן לראות מתי התיק הזה הוגש, מעל שנה לאחר התאונה, ללא כל בקשת פסילה, אף אחד לא חשב שיש לשלול לו את הרישיון, הלכת שוורץ האנלוגיה לא נכונה, ואין סיבה שחברי יתנגד בענין הזה, בטח ובטח כשסוכם כי העונש המוסכם היה עבודות שירות גם לחברי יש אינטרס שיבצע את עבודות שירות במלואן, וכאן אנו נשים לו רגל כך שלא יכול להגיע למודיעין ממשמר איילון. אני מבקש לפחות את הארכה הזו, או אם יוגש ערעור, עד החלטה בערעור,


החלטה

לאחר ששמעתי את בקשת הסנגור לעיכוב בצוע רכיב הפסילה בגזר הדין לתקופה של 3 חודשים וזאת בכדי לאפשר לנאשם להגיע אל מקום ביצוע עבודות השירות והן בכדי להגיש ערעור, נוכח התקופה הארוכה של עונש הפסילה, הנני מוצאת להורות על עיכוב ביצוע רכיב עונש הפסילה לתקופה של 45 יום וזאת כדי לאפשר לנאשם להתארגן וגם לצורך הגעת ערעור.

הנאשם ידע כי הוא צפוי לעונש פסילה, והיה עליו להתארגן לכך מבעוד מועד.

ניתנה והודעה היום כ"ה אייר תשע"ו, 02/06/2016 במעמד הנוכחים.

טל אוסטפלד נאוי , שופטת, סגנית נשיאה

הוקלד על ידי סיגל קדוש


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: חיים מאיר כהן
שופט :
עורכי דין: