ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עמותת עיר עמים נגד מפקד מחוז ירושלים :

פסק-דין בתיק בג"ץ 4416/16

לפני: כבוד המשנה לנשיאה א' רובינשטיין

כבוד השופט ח' מלצר

כבוד השופט י' דנציגר

העותרת:
עמותת עיר עמים

נ ג ד

המשיבים:
1. מפקד מחוז ירושלים

2. משטרת ישראל

3. עיריית ירושלים

4. עמותת כלביא

עתירה למתן צו על תנאי

תאריך הישיבה: כ"ח באייר התשע"ו (5.6.16)
בשם העותרת: עו"ד איתי מק
בשם המשיבים 2-1: עו"ד אבינועם סגל-אלעד
בשם המשיבה 3: עו"ד דן בן-טל; עו"ד שירה לוי
בשם המשיבה 4: עו"ד אריה ארבוס; עו"ד נתי רום

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק-דין

המשנה לנשיאה א' רובינשטיין:

א. כמו בשנים קודמות, עולה גם השנה סוגיית "מצעד הדגלים" ביום ירושלים, היום , המאורגן על-ידי המשיבה 4. כך אירע, שהשנה אמור להתחיל הערב חודש הרמדאן, שראשיתו כנמסר בהודעה הבאה מסעודיה לערך בשעה 19.43 ולאחריה, מאוחר יותר, תפילת מוסלמית בהר הבית. "מצעד הדגלים" עובר מסורתית ברחוב הגיא ברובע המוסלמי בעיר העתיקה, והיה נשוא התדיינות גם בעבר. הטענה בעתירה דאשתקד, למשל, היתה כלפי גילויי אלימות וגזענות של מי מן הצועדים כלפי מוסלמים (בג"ץ 3079/15 עמותת עיר עמים נ' מפקד מחוז ירושלים (כ"ב באייר תשע"ה -11.5.15); ראו גם בג"ץ 4846/08 עמותת עם כלביא נ' מפקד מחוז ירושלים (כ"ג באייר תשס"ח -1.6.08). נוכח פתיחת הרמדאן ביקשו העותרים למנוע את המעבר ברובע המוסלמי. העתירה הוגשה ביום 2.6.16 והמשיבים מעלים טענת שיהוי, אך איננו רואים מקום להידרש לכך הן נוכח התוצאה אליה הגענו כמפורט להלן, והן כיון שהיו התכתבויות ומו"מ מסוגים שונים בין הצדדים. אנו ערים לכך שהמשטרה מנסה כמיטב יכולתה למצוא פתרון סביר ומתקבל, ביום גדוש אירועים בירושלים, ושמענו על כך מפי מפקד מחוז ירושלים של המשטרה ניצב יורם הלוי.

ב. תוצאת המו"מ בין המשטרה למשיבה 4 היתה הקדמה של יציאת המצעד והכניסה לרובע המוסלמי באופן שתחל – לפי ההסכמה שהיתה בטרם הדיון, ואשר שונתה במידה מסוימת כמפורט להלן – ב-1730, הכניסה לשער שכם תאופשר עד 1830, והיציאה מהרובע המוסלמי תהא עד 1930. הנושא מורכב וכולל העמדת 1200 שוטרים וכן כ-400 סדרנים מטעם המארגנים, שמהם 270 כפופים ישירות למשטרה, כנמסר. העותרים הציגו סרטון – כנטען, מאשתקד – ובו קריאות אנטי מוסלמיות מסוימות, וכן טוענים לאי אכיפה חרף המובטח אשתקד. מטעם משיבי המדינה נטען כי הסרטון לא לווה בתצהיר, ועל כן לא ברור מקורו, ומכל מקום הגם שלא היתה אכיפה אשתקד כיון שלא נתפסו קוראי קריאות גזעניות, הכוונה היא לתיעוד ואכיפה השנה. בין טענות העותרים גם כי המגע הראשוני עם הצועדים הוא של הסדרנים מטעם המשיבה 4 ולא של המשטרה, אך איננו רואים דופי בכך, ובלבד שהאחריות הקונקרטית והכוללת היא של המשטרה. עיריית ירושלים תומכת בעמדת המשטרה. המשיבה 4 מבטיחה לדאוג ככל שניתן להתנהגות הצועדים. אנו דנים בהסכמה בתיק כאילו הוצא צו על תנאי.

ג. לאחר שיג ושיח ובעקבות הצעתנו, נמסר כדלקמן מטעם המשיבים, בשינוי מסוים מהמוסכם עם המשיבה 4 לפני כן: התהלוכה תחל ב1715 (במקום 1730) ותאופשר כניסה לשער שכם רק עד 1815 (במקום 1830), ולאחר מכן יופנו הצועדים לשער יפו. לאחר השעה 1900 לא יימצאו עוד צועדים לאורך רחוב הגיא עד המקום הקרוי צומת המג'לס או פינת רח' חאלדיה, שממנו העליה למוסלמים להר הבית. אנו מוסיפים כי לאחר 1930 לא יימצאו עוד צועדים גם בקטע האחרון של רח' הגיא (בדרך לכותל). פסק דיננו במובן האופרטיבי הוא לפי האמור.

ד. נציין, כי הצעתנו באה לגרום למינימום של חיכוך עם תושבים מוסלמים לקראת הרמדאן. אנו יוצאים מן ההנחה כי המשטרה, כפי שגם הצהיר בפנינו מפקד המחוזי, תדאג לשלומם של תושבי הרובע המוסלמי המתכוננים לרמדאן, וכמובן גם לשלום הצועדים ועוברי אורח, בתקופה רגישה זו בכלל והיום בפרט. נזכיר כי בפסק דיננו בבג"ץ 3079/15 (פסקה ה') נאמר "יש מקום לאפס סובלנות כלפי מתפרעים אלימים, מילולית או פיסית, יהיו אשר יהיו. אכן, תפקידה של המשטרה מורכב וקשה בעיר מורכבת וקשה כירושלים, הכוללת אלימות מכיוונים שונים" – אך נוסיף כי חובת האכיפה כנגד אלימות מילולית או פיסית וונדליזם בעינה עומדת בכל עת וגם הפעם. אנו יוצאים מן ההנחה כי המשטרה והמשיבה 4 יודיעו גם בתקשורת, באינטרנט ובכריזה על האזהרה להתנהגות ראויה.

ה. יום ירושלים אמור להיות יום של "שאלו שלום ירושלים". אנו מקוים כי בסוף היום נוכל לומר כי אכן נשמר שלום ירושלים.

ניתן היום, ‏כ"ח באייר התשע"ו (‏5.6.2016).

המשנה לנשיאה


מעורבים
תובע: עמותת עיר עמים
נתבע: מפקד מחוז ירושלים
שופט :
עורכי דין: