ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין הראל חברה לביטוח בע"מ נגד ערן אלקיים :

החלטה בתיק בש"א 4160/16 בבית המשפט העליון

לפני: כבוד השופט מ' מזוז

המבקשים:
1. הראל חברה לביטוח בע"מ

2. יהונתן אבוטבול

נ ג ד

המשיבים:
1. ערן אלקיים

2. מנורה מבטחים ביטוח בע"מ

בקשה להעברת מקום דיון

בשם המבקשים: עו"ד רוית שמר
בשם המשיבה: ד"ר א. ורשה, עו"ד

החלטה

1. בקשה לפי סעיף 78 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984 להעברת מקום דיון בתא"מ 56259-02-15 מבית משפט השלום בפתח תקוה לבית משפט השלום באילת.

2. ענייננו בתובענה שהגישו המבקשים נגד המשיבים בבית משפט השלום בפתח תקוה ביום 24.2.2015.

3. בבקשה, אשר הוגשה ביום 24.5.2016, נטען כי המבקש 2 הודיע לאחרונה לבא כוחו כי מצבו הבריאותי הורע, ועל כן הוא לא יוכל להגיע לדיונים בבית משפט השלום בפתח תקוה. לטענת המבקשים, המבקש 2 והמשיב 1 מתגוררים שניהם בעיר אילת והתאונה מושא התובענה אירעה גם היא באילת, ומשכך מאזן הנוחות נוטה לטובת העברת הדיון לבית משפט השלום באילת. המבקשים טוענים כי הגישו את תביעתם בבית משפט השלום בפתח תקוה מאחר ש"לא הייתה כל מניעה" לעשות כן עקב הסמכות המקומית הנתונה לבית משפט זה.

4. המשיבים מודיעים כי הם מותירים את ההחלטה לשיקול דעתו של בית המשפט, אך טוענים, בין היתר, כי התביעה הוגשה בבית משפט השלום בפתח תקוה לפני כשנה ו- 3 חודשים, וכי בהתאם למקום השיפוט בו הגישו המבקשים את התביעה העבירו המשיבים את הייצוג בתיק למשרדם של באי כוחם הנוכחיים.

5. דין הבקשה להידחות.

הבקשה הוגשה בשיהוי ניכר - שנה ו- 3 חודשים בדיוק לאחר שהוגשה התובענה. כידוע, "המבקש את העברת הדיון ישכים ויזדרז בהגשת בקשתו, שאם יאחר ללא טעם סביר, תידחה בקשתו מחמת האיחור" (יואל זוסמן סדרי הדין האזרחי 88 (מהדורה שביעית, 1995); וראו גם בש"א 1604/16 אגד - אג"ש לתחבורה בישראל בע"מ נ' כלל חברה לביטוח בע"מ (6.4.2016); בש"א 1080/16 קריצ'מן נ' קיבוץ תל קציר אגודה שיתופית חקלאית בע"מ (7.4.2016)). מסיבות השמורות עמם, בחרו המבקשים להגיש את תביעתם דווקא בבית משפט השלום בפתח תקוה, הגם שהן המבקש 2 והן המשיב 1 מתגוררים כאמור באילת (בעוד שהמבקשת 1 והמשיבה 2 הינן חברות ביטוח בעלות סניפים בכל רחבי הארץ), ועל אף שהתאונה מושא התובענה התרחשה גם היא באילת. בנסיבות אלו, אין למבקשים להלין אלא על עצמם על שבחרו להגיש את תביעתם דווקא בבית משפט אשר לו נתונה סמכות מקומית פורמלית גרידא, המרוחק מאוד ממקום מושבם של המבקש 2 והמשיב 1. עוד יצוין, כי למעט תצהיר שהוגש מטעם המבקשת 1 ומלבד העתק של תג חניה לנכה שתוקפו החל כבר ביום 24.6.2015, לא סיפקו המבקשים ראיות של ממש לכך שמצבו הרפואי של המבקש 2 אכן הורע לאחרונה (בבקשה להעברת התובענה שהוגשה בבית משפט השלום בפתח תקוה אף הסתפקו המבקשים באמירה הכללית כי "[המבקש 2] הינו אדם מבוגר ונכה ולא יוכל להגיע למרכז הארץ").

6. על כן, הבקשה נדחית. לפנים משורת הדין, אין צו להוצאות.

ניתנה היום, ‏כ"ח באייר התשע"ו (‏5.6.2016).


מעורבים
תובע: הראל חברה לביטוח בע"מ
נתבע: ערן אלקיים
שופט :
עורכי דין: