ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד אלשקו ויקטור :

בפני כבוד ה שופט גל שלמה טייב

המאשימה:
מדינת ישראל

נגד

הנאשם:
אלשקו ויקטור


נוכחים:
ב"כ המאשימה - עו"ד עודד נגב
הנאשם וב"כ - עו"ד אלעד אלקיס

פרוטוקול

ב"כ המאשימה - טוען לעונש:
ביום 20.10.2015 הנאשם הודה והורשע בכתב אישום מתוקן. מדובר בהרשעה שניה ממשפחת השכרות כאשר בעברו בהרשעה מס' 2 עבירת שכרות שהינה עבירה חמורה פי כמה. כנגד הנאשם תלוי ועומד מאסר מותנה בן 4 חודשים וכן פסילה מותנית בת 6 חודשים. על אף התיקון, מדובר בעבירה חמורה עד מאוד, כאשר במצטבר מדובר בשתי עבירות ממשפחת השכרות.

עיינתי גם בתסקיר שמונח לפני. אני לא מצטרף להמלצות שירות המבחן ואני סבור כי יש להפעיל בעניין זה את המאסר המותנה שתלוי ועומד כנגד הנאשם לצד פסילה ארוכה ומרתיעה וכן עונשים נלווים. מדובר במלחמה יום יומית כנגד עברייני תנועה, כאשר כל יום אנחנו שומעים על הרוגים ונפגעים בתאונות דרכים ועל בית המשפט לדבר בקול ברור ולהצטרף למאבק בתאונות הדרכים.

דובר לא מעט נושא השכרות שהינו גורם לתאונות הדרכים. תשומת לב לכך שהנאשם לא השכיל למרות שאף הורשע בעבר בנהיגה בזמן שכרות והוסיף חטא על פשע וביצע עבירה דומה. בשילוב האמור ישנה מסוכנות גבוהה עד מאוד, אבקש להפעיל את המאסר המותנה שתלוי כנגד הנאשם, אף את הפסילה המותנית, להשית על הנאשם קנס מרתיע והתחייבות.

מפנה לבש"פ 10865/06 אשר ישעיהו נ' מדינת ישראל, שם דובר על תאונות שנגרמות כתוצאה מנהיגה תחת שימוש באלכוהול.
מגיש רישום תעבורתי – הוגש וסומן ת/1.
מגיש גז"ד ובו המאסר המותנה והפסילה המותנית – הוגש וסומן ת/2.

ב"כ הנאשם - טוען לעונש:
הנאשם נותן היום את הדיון על עבירה שבוצעה בסוף שנת 2014. בדיון הקודם מיום 20.10.2015, הודה הנאשם במיוחס לו בכתב האישום המתוקן, שהוגש לבית המשפט בעבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים.

כתב האישום תוקן באופן משמעותי לעבירה של נהיגה תחת השפעה, מפנה ל-עפ"ת 45614-10-15 בעניין זיקו. בהתאם לתיקון 113 יש להביא במכלול השיקולים את החיסכון בזמנו של בית המשפט, את שיקול השיקום והסיכון העתידי של הישנות המקרה.

יש להביא בחשבון כי שירות המבחן ממליץ על השתתפות בסדנא ל"עברייני נהיגה" בהיקף של 9 מפגשים שגם בה יש כדי לעזור לנאשם להתמודד ולהציב בפניו את הגבולות והסכנה מהעבירה.
כמו כן ומבלי לצטט את האמור בתסקיר, התסקיר הינו חיובי. ממליץ בצורה מובהקת לתת אמון בנאשם ולהאריך לו את המאסר המותנה.

לעניין הפסילה, אבקש מבית השפט בהתאם לפסיקה שהוצגה, לא לחרוג מהמתחם ולהשית על הנאשם עונש פסילה שנע בן 3 חודשים ל- 12 חודשים.

הנאשם פסול עד תום ההליכים מיום 01.12.2014.

הנאשם:
אני מאוד מצטער על מה שעשיתי . אני מקווה לא להיות יותר במצבים כאלה. אני מוכן להיות תחת פיקוח של צו מבחן ולהיות בקבוצה.


גזר דין
1. הנאשם הודה והורשע בעבירה של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים, זאת לאחר שחזר בו מכפירתו, בכך שביום 29.11.2014 סמוך לשעה 02:14 ברחוב עגור בעיר אילת נהג ברכב מסוג פולקסווגן כשהוא תחת השפעת משקאות משכרים.

2. הנאשם נשלח לקבלת תסקיר בהסכמת הצדדים, כשכל צד רשאי לטעון לעונש באופן חופשי. תסקיר בעניינו של הנאשם הוגש וממנו עולה כי הנאשם עלה בגפו לארץ בגיל 19, שירת שירות צבאי חלקי והשתלב בעבודות טבחות שונות. לאחר השירות הצבאי השתלב בלימודים וסיים תואר הנדסאי ואף קורס בלוגיסטיקה. מזה כשנה וחצי עובד כטבח בבית קפה בעיר. משפחתו של הנאשם עברה להתגורר בגרמניה.
מעברו הפלילי של הנאשם עולה כי הורשע בעבר בעבירה של צריכת סמים ב 2002 בעוד שעברו התעבורתי מחזיק 6 הרשעות קודמות כשהוא נוהג משנת 2005. בין יתר ההרשעות, הרשעה בעבירה של נהיגה בשכרות במסגרתה נדון לחודשי פסילה משמעותיים, מאסר מותנה בר הפעלה בתיק זה ופסילה מותנית.

בפני שירות המבחן הנאשם הודה במיוחס לו והסביר את נסיבות ביצוע העבירה, אם כי התקשה להסביר את החזרתיות בביצוע העבירה. הנאשם הביע צער על מעשיו, תחושת אשם והבין את חומרת התנהגותו ואת הסיכון שיש בנהיגה תחת השפעת אלכוהול.

שירות המבחן התייחס לגורמי הסיכון והסיכוי של הנאשם ולעובדה כי אין מדובר בעבירה ראשונה הקשורה בנהיגה בשכרות או עבירות דומות לה ויש קושי של הנאשם לקבל החלטות בצורה מושכלת ואחראית. לצד זאת, ציין שירות המבחן כי הנאשם נשוי ואף לילד בן 7 בעל מערכת ערכים נורמטיבית, שאיפות נורמטיביות ומתפקד באופן תקין במישורי חייו השונים.

שירות המבחן התרשם כי אין מדובר במי שמכור לאלכוהול וצריכת האלכוהול היתה על בסיס מזדמן בעל מאפיינים חברתיים. עוד התרשם שירות המבחן כי ההליך המשפטי הציב עבורו גבול ברור ומשמעותי. שירות המבחן שילב את הנאשם בהליך טיפולי במסגרת סדנה למי שמעורב בעבירות תעבורה ובהתאם לכך המליץ על הארכת המאסר המותנה, הטלת צו של"צ וצו מבחן למשך 6 חודים.

ב"כ המאשימה עמד על חומרת העבירות ועל העובדה כי מדובר באירוע חוזר מצד הנאשם והצורך של בית המשפט להשמיע קול ברור ומרתיע כלפי נאשם זה ונאשמים אחרים בדמותו, לפיכך עתר ב"כ הנאשם להפעיל את המאסר המותנה ולהטיל עונשי פסילה משמעותיים תוך הפעלת הפסילה המותנית.

ב"כ הנאשם הצביע על התיקון המשמעותי שנערך בכתב האישום, על ההליך הטיפולי שהנאשם נטל בו חלק וימשיך ליטול בו חלק ועל כן ביקש לאמץ את המלצות שירות המבחן תוך שביחס לעונש הפסילה עתר שלא לחרוג מהמתחם שנקבע בעפ"ת זיקו, תוך התחשבות בעובדה כי הנאשם פסול מחודש 12.2014.

הנאשם עצמו הביע חרטה בפני בית המשפט והביע תקווה כי לא יחזור לבצע עבירות דומות ונכונות להיות תחת פיקוח של צו מבחן.
אכן עבירות של נהיגה בשכרות או ממשפחת השכרות, הן עבירות חמורות שמצדיקות באופן כללי ענישה מחמירה. יחד עם זאת, קבעה כבוד השופטת חיימוביץ בעפ"ת 45614-10-15 כי על דרך הכלל עבירות של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים אינם כוללים עונש מאסר גם לא מאסר על תנאי במתחם העונש ההולם.

בנסיבותיו של הנאשם תלוי ועומד כנגדו מאסר מותנה בן 6 חודשים כשהוא בר הפעלה ואולם נראה כי ההליך הטיפולי בעניינו של הנאשם מלמד על סיכוי רב לשיקום כנדרש בסעיף 40 (ד) לחוק העונשין. יתרה מכך, המסוכנות הנובעת מהנאשם מחזרה על מעשיו נמוכה ונראה כי ההליך הפלילי היווה גורם מרתיע עבורו.

הנאשם אף עבר הליך טיפולי הכולל השתתפות בסדנא טיפולית שתמשיך במסגרת צו המבחן ולכן בנסיבות העניין אני סבור כי יש מקום לאמץ את המלצות שירות המבחן ולהאריך את המאסר המותנה בשים לב לתסקיר החיובי שהוגש בעניינו. לצד זאת יש מקום להטלת פסילה משמעותית אשר גם היא בנסיבות העניין אינה צריכה לחרוג מהמתחם שנקבע בעפ"ת זיקובץ

3. בשים לב לכל האמור, אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

מאריך בזאת מאסר על תנאי לתקופה של 4 חודשים, שהוטל על הנאשם ביום 17.01.2012 בת יק 562-12-11 של ביהמ"ש השלום באילת למשך שנתיים נוספות מהיום.

פוסל את הנאשם מלקבל או מלהוציא רישיון נהיגה וזאת לתקופה של 9 חודשים וזאת לאחר שלקחתי בחשבון את תקופת הפסילה אותה ריצה הנאשם במסגרת הפסילה עד תום ההליכים.
בשים לב לכך שלנאשם אין רישיון להפקדה שנמצא בידי המשטרה, המזכירות תנפיק אישור הפקדה בהתאם החל מהיום.

מפעיל בזאת פסילה על תנאי שהוטלה על הנאשם ביום 17.01.2012 בתיק 562-12-11 של ביהמ"ש השלום לתעבורה באילת לתקופה של 6 חודשים , וזאת לריצוי באופן חופף .

פוסל את הנאשם לתקופה של 7 חודשים וזאת על תנאי למשך 3 שנים, אם יעבור על העבירה בה הורשע או על אחת העבירות הנמנות על התוספת הראשונה או השנייה לפקודת התעבורה.

קנס בסך 2,000 ₪ או 10 ימי מאסר תמורתו.
הקנס ישולם ב- 5 תשלומים חודשיים שווים ורצופים. התשלום הראשון ישולם בתוך 30 יום מהיום ויתר התשלומים מידי 30 יום לאחר מכן. פיגור בתשלום אחד מן השיעורים שנקבעו לעיל, יעמיד לפירעון מיידי את יתרת הקנס שטרם שולמה ויחייב את הנאשם בתשלום תוספת פיגורים כחוק.

הנאשם יחתום על התחייבות על סך 5,000 ₪ , אשר יהיה עליו לשלם באם בתוך 2 שנים מהיום יעבור על עבירה של נהיגה בשכרות ו/או נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים ו/או נהיגה בזמן פסילה. היה והנאשם לא יחתום על התחייבות כאמור היום במזכירות בית המשפט – ייאסר הוא בגין כך למשך 5 ימים.

ניתן בזה צו מבחן לתקופה של 6 חודשים כלפי הנאשם. הנני מחייב את הנאשם לשתף פעולה עם שירות המבחן, הכל על פי הנחיות שירות המבחן. מובהר בזאת לנאשם כי באם לא יקיים צו זה, ניתן יהיה לחזור ולדון מחדש בשאלת העונש.

ניתן בזאת צו של"צ בהיקף של 120 שעות.
בהתאם לתסקיר שירות המבחן, הנאשם יבצע את השל"צ במתנ"ס שחמון בעיר אילת, בהתאם להנחיות שירות המבחן.
הובהרה לנאשם חשיבות שיתוף הפעולה עם שירות המבחן בביצוע השל"צ ונפקות העדר שיתוף הפעולה.

העתק גזר הדין יישלח לשירות המבחן.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתנה והודעה היום י"ז אדר ב' תשע"ו, 27/03/2016 במעמד הנוכחים.

גל שלמה טייב , שופט
קלדנית: עינבר סבן
הוקלד על ידי ענבר סבן


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: אלשקו ויקטור
שופט :
עורכי דין: