ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עמירם הוכברג נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד הנשיא אברהם טל

העותר
עמירם הוכברג

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובאת כוחו עו"ד רויטל סבג-שקד
ב"כ המשיב עו"ד לוי

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה.

ב"כ המשיב: מגיש כתב תשובה בצירוף חלק חסוי של חוות דעת אלמ"ב.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה. מסכימה להגשת החלק החסוי.
המשיב נסמך בהתנגדותו של חוות דעת ועדת אלמ"ב, כאשר ועדת אלמ"ב מציינת מפורשות בחוות דעתה שהיא התלבטה רבות אודות המלצה במקרה הזה מאחר ומחד מדובר בעותר שנתרם רבות מהטיפול ועבר מגוון רחב של הליכים טיפוליים בכלא ומאידך מציינת הוועדה שהוא נמצא עדיין בראשיתו של תהליך טיפולי ועליו עדיין להמשיך ולהעמיק בטיפול.
הוועדה מתרשמת כי הוצאת אסיר אשר רצח שתיים מבנות משפחתו אינה תלויה רק במצבו אלא יש לקבוע איך זה ישפיע על משפחת קורבן העבירה. הוא במשך 20 שנה לא נמצא בקשר עם נפגעי העבירה. זה נתון שאפשר להתגבר עליו. אפשר להוציא אותו בתנאים של הרחקה.
נשאלת השאלה האם יש כאן בכלל את עמדת נפגעי העבירה. הוועדה לא כותבת אם יש השפעה.
מפנה לדו"ח גורמי הטיפול שכתבו שהוא מודה במיוחס לו, מתפקד באופן רציף וקבוע בחינוך, משמש כמורה אסיר, בין החודשים אוגוסט 2012 לפברואר 2013 לקח חלק בקבוצה אינטימית (מצטטת).
כל הדברים האלה עומדיםב סתירה מוחלטת למה שאמרה ועדת אלמ"ב, שהוא נמצא בראשיתו של ההליך. גורמי הטיפול בכלא הרי מכירים אותו הכי טוב. הוא אסיר למופת.
העותר עבר כברת דרך טיפולית. הוא אחרי 20 שנה בכלא. אם עכשיו התנאים לא הבשילו אז מתי הם כן יבשילו?
הפסיכיאטרית של מב"ן והפסיכולוג של שב"ס קבעו שהמסוכנות שלו אינה גבוהה, במיוחד אם ייצא תחת תנאי פיקוח הולמים. הפסיכיאטרית של מב"ן קבעהש העותר לא צריך טיפול תרופתי.
אני מבקשת להורות על שחרורו לחופשה ראשונה. ניתן להרחיק אותו ולבדוק שהוא לא יכנס למקומות שבהם נמצאים המשפחה. הוא לא בקשר עם הבן ולא עם משפחתה של המנוחה. מדובר באסיר למופת. אם זה היה תלוי בגורמי הטיפול, הוא היה כבר יוצא לחופש.
ועדת אסירי עולם עושה העתק למה שאומרת ועדת אלמ"ב ומאותן סיבות היא לא מאשרת.
מפנה להחלטה בעניינו של אלברט אמסלם.
עמדת גורמי הטיפול עומדת בסתירה מוחלטת למה שאומרת חוות דעת אלמ"ב.


החלטה

העותר מרצה 40 שנות מאסרי עולם קצובים בגין רצח גרושתו ואמה והוא מבקש לצאת לחופשות בהסתמך על הדו"ח הפסיכו דיאגנוסטי שנערך לו ואשר נמצא כי מסוכנותו היא מסוכנות נמוכה וניתן להוציאו לחופשות בתנאים מגבילים.

לטענת ב"כ העותר, מדובר בעמדה זהה לעמדתם של גורמי הטיפול לפיהם הם התרשמו שרמת מסוכנותו של העותר כיום היא נמוכה ולא קיימת אינדיקציה לגורמי סיכון בשל אופי עבירתו.

המשיב מתנגד ליציאת העותר לחופשות וסומך התנגדותו על חוות דעת ועדת אסירי עולם אשר הסתמכה בעיקר על חוות דעת ועדת אלמ"ב מיום 4.1.16 שמתנגדת להוצאת העותר לחופשות שכן, לטענתה, אמנם העותר עושה מאמץ להשתלב בטיפול ואף נתרם ממנו במידת מה ומסוכנותו בטווח הקצר הוערכה כנמוכה אך הוא מצוי עדיין בראשיתו של הליך טיפולי ועליו להמשיך בו על מנת להעמיק את תובנותיו לכדי תובנות שעוסקות במאפייני אישיותו, הקשרים שהוא יוצר והנסיבות שהביאו אותו לביצוע מעשיו נושא מאסרו.

ועדת אלמ"ב לא התעלמה כלל ועיקר מהבדיקה הפסיכיאטרית שנערכה לעותר ומעמדת גורמי הטיפול אך היא עדיין סבורה כי מדובר בהליך טיפולי ראשוני שעבר העותר ועליו לעבור טיפולים נוספים על מנת להפיג את מסוכנותו, בהתחשב בנסיבות ביצוע העבירות נושא מאסרו, כפי שתוארו בפסק הדין של בית המשפט העליון בע"פ 1688/99 שצורף כנספח א' לעתירה.

לאמור בחלק הגלוי של דו"ח ועדת אלמ"ב מצטרף האמור בחלק החסוי שיש גם בו כדי להצדיק את עמדת המשיב שלא להוציא את העותר לחופשות.

לאור כל האמור לעיל, אני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום, י"ג אדר ב' תשע"ו, 23 מרץ 2016, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל , נשיא


מעורבים
תובע: עמירם הוכברג
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: