ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין טבריה נגד פהימא :

בעניין:

חקירות טבריה

המבקשת

נגד

גיל יגל יהודה פהימא (עציר)

החשוד
נוכחים:
מטעם המבקשת: רס"ב אלי חן
מטעם החשוד: הובא באמצעות שב"ס וב"כ עו"ד ארז מושקוביץ

פרוטוקול

ב"כ המשטרה לאחר שהוזהר לומר אמת: חוזר על הבקשה, מגיש את תיק החקירה לעיון בית המשפט וכן דו"ח סודי ובו פעולות חקירה לביצוע. מוגש ומסומן במ/1. מבקשים להיעתר למלוא הימים. מגיש את ההתפתחויות החקירה מאז אתמול.

ב"כ החשוד: מבקש לחקור.

ב"כ המשטרה משיב לשאלות הסניגור:
ש. אני מבין שיש משלשום עצור נוסף.
ת. אמת
ש. החשוד הזה נעצר אתמול על סמך צו שיפוטי או על סמך החלטת קצין.
ת. על סמך צו מעצר שהוצא אתמול.
ש. בוצע חיפוש.
ת. לא. לא צריך.
ש. אתם טוענים בבקשה שהאירוע היה בום 14.2.16 מתי עלה שמו של החשוד הזה לראשונה.
ת. לא הרבה זמן אחרי האירוע.
ש. כלומר מדובר על חודש ימים מהיום.
ת. אולי פחות.
ש. אז מה השתנה שפתאום החלטתם לעצור אותו.
ת. אם אני באתי ואמרתי שצו מעצר הוצא נגדו, משמע אנו נימקנו למה לא לבצע מעצר בשלב הראשוני של החקירה, ועובדה שבית משפט הוציא צו מעצר בהעדר אתמול. אני גם מפנה לחומר החקירה מדוע החלטנו להמתין עד אתמול.
ש. האם בפרשה זו נעצרו אנשים בעבר.
ת. לא, אבל אנו מעצור בעתיד.
ש. כמה אנשים חשודים בתקיפה.
ת. סך הכול שלושה אנשים.
ש. מה עם האדם השלישי.
ת. הוא בבריחה.
ש. ממתי אתם מנסים לעצור אותו.
ת. מיום האירוע.
ש. הוא העבריין העיקרי.
ת. לכל אחד יש את חלקו, אנו מייחסים להם תקיפה בצוותא.
ש. מי החזיק את הסכין
ת. אני מנוע מלענות, מהסיבה כי החשוד בחר על זכות השתיקה באופן גורף, טרם הוטחו בפניו כלל הראיות, למרותש בחקירתו הוא קיבל הסבר על החלק שלו.
ש. למה לא הטחתם בו את כל הראיות.
ת. כאשר אתה מנסה להציג לחשוד ראייה שהיא ראייה ויזואלית והוא מסיר את ראשו, אני לא אומר שזה המקרה, אז אתה לא יכול להתקדם בחקירה, והוא שומר על זכות השתיקה באופן גורף.
ש. האירוע היה בתוך בית העסק או מחוצה לו.
ת. ליד המרכז המסחרי בו ממוקמת החנות. במרכז המסחרי, ולא בתוך חנות.
ש. שטח פתוח.
ת. שטח ציבורי.
ש. יש שם מצלמות אבטחה.
ת. לא אענה בשלב זה.
ש. 5 שבועות אחרי האירוע אתה לא יודע אם יש.
ת. אני לא אענה על שאלות שנוגעות לחומר החקירה, כשאנו נמצאים באולם בית משפט ויש קהל אזרחים. יש חשוד שטרם נעצר ולא ארצה שהוא ייחשף לחומר.
ש. את גז מדמיע או הסכין שמתוארים בבקשה, תפסתם.
ת. כל שאלה שנוגעת לחומר הראיות, במידה ותקבל מענה בדיון פומבי תפגע בחקירה. הצגתי לבית משפט בדיוק מה יש ומה אין.
ש. נמצא ממצא פורנזי שקושר את החשוד.
ת. קיימת ראיה ישירה שלא משתמעת לשתי פנים שקושרת את החשוד לעבירות.
ש. בנוכחות או בתקיפה של המתלונן.
ת. אתה מסכים איתי שבאירוע כזה היו נוכחים עוד הרבה אנשים והם לא עצורים, אז אתה מבין שאם יש ראיה ואני עוצר אותו אז זה קושר אותו לאירוע.
ש. זה נכון שאתמול רכז המודיעין ליאור אמר לו "אנו יודעים שאתה לא קשור לאירוע, תספר לנו מה קרה ונשחרר אותך".
ת. רכז המודיעין הוא זה שביצע את מעצרו של החשוד, דוח פעולה ודוח מעצר בתיק החקירה. אני לא מחזיק בשום אינדיקציה שאף אחד תשאל אותו, הבטיח לו, החשוד הזה לא נחקר, לא נשאל שאלה אחת לפני שאני עמדתי על כך שהוא יפגוש עורך דין, אנו המתנו מעל שעה שיגיע סנגור שיפגוש אותו, ורק לאחר ייעוץ עם עורך דין הוא נחקר.
ש. זה נכון שבאותו זמן שהוא היה עצור אתה היית בעימותים בבניין אחר.
ת. אני ביצעתי פעולות חקירה במשרדי כשהוא המתין לך.
ש. אז אתה לא יכול להעיד על כך.
ת. אמרתי שאין לי אינדיקציה.
ש. באיזו שעה החלה החקירה שלו.
ת. 14:06.
ש. אז עד שעה 14:00 הוא היה ב5רשותו של השוטר ליאור.
ת. לא רק, הוא היה בצילום והטבעה, לא התחלנו פעולת חקירה עד שיגיע סנגור.

הערת בית משפט – אמו של החשוד מתפרצת לעבר החוקר, מסרבת לצאת מאולם בית משפט ומוצאת מהאולם על ידי שוטר שנכח במקום.

ב"כ המשטרה מסכם: חוזר על הבקשה ומבקש להיעתר למלוא הימים. בית משפט מכיר את חומר הראיות בתיק כולל מה קושר אותו, וחשוב לי שבית משפט יתרשם כי אנו פועלים במרץ וכשבית משפט אומר שהוא מ אריך מעצר על מנת שיהיה פיקוח, זו לא רק כותרת, אלא משהו שאנו מיישמים הלכה למעשה. אנו מתחייבים על ביצוע פעולות חקירה בפרק זמן של מעצר ימים, ואנו משתדלים לעשות את מירב הפעולות. כפי שבית משפט רואה נותרו פעולות לביצוע, בעיקר כאלו שאי מעצרו עלול לסכלן, שיבוש והשפעה על עדים ותיאום גרסאות. אנו סבורים כי לאור טיב הראיות הקיימות כנגד החשוד, והעובדה כי מדובר בעבירת אלימות קיימת מסוכנות.

ב"כ החשוד מסכם: בפני בית משפט ניצב חשוד שהתבגר. למעשה מדובר באדם שנולד ביום 31.1.97 כלומר היה בן 18 ושבועיים בעת האירוע. אתמול הגיעו שוטרים לביתו, לא היה בבית הוא היה במקום העבודה, התקשרו אליו והוא המתין למשטרה עד שנעצר. מאז מעצרו במשך כשלוש – ארבע שעות היה במשטרת טבריה, טוען שבוצע לו מעין תשאול על ידי רכז המודיעין ליאור שאומר לו "אנחנו יודעים שאתה לא זה שביצע את הדקירה, אתה לא עבריין העיקרי, תעזור לנו ונעזור לך", ראוי לזכור כי מדובר בבגיר צעיר, מחוסר הרשעות קודמות. החקירה בתיק הזה החלה לפני 5 שבועות, בידי המשטרה הצטבר כבר קלסר עם עדויות רבות, אבקש מבית משפט לראות היטב בחומר, אם המדובר במי שנטען שהוא העבריין העיקרי או שיש אנשים נוספים שנחקרו תחת אזהרה ושוחררו. אם יש בתיק עדות למצלמות אבטחה, אם המשטרה ערכה סיור במקום, שכאן אין דבר טוב יותר ממצלמת אבטחה כדי לתאר מי היה מעורב באירוע הנטען, מבלי להקל ראש, גם החבלה הנטענת היא לא באזור מסכן חיים, לפיכך אני מבין כי המשטרה ירדה מייחוס עבירה לפי 329. אבקש מבית משפט לשקול את שחרורו של הבחור הצעיר לבית אמו, או לחילופין לצמצם את ימי המעצר. אם החשוד הזה היה רוצה לשבש את החקירה, אזי היו לו 5 שבועות לשבש אותה, אם הוא מסוכן, אז איפה היו חודש ימים שהוא לא היה מסוכן, והיום הוא כן מסוכן.


החלטה

זוהי בקשה ראשונה להארכת מעצר החשוד בחשד לחבלה ופציעה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לפשע ואיומים.

החשוד נעצר אתמול בחשד למעורבות באירוע שהתרחש בתאריך 14.2.16 בשעות הערב בכיכר הכניסה למושבה יבניאל, במהלכו הותקף ואף נדקר המתלונן, על פי החשד על ידי מספר מעורבים. חשוד זה נעצר בחשד למעורבות באירוע זה, נחקר אתמול, הובהרו לו זכויותיו והוא נמנע מלהשיב לשאלות שנשאל.

לאחר שעיינתי בחומר החקירה ושמעתי את טענות הצדדים שוכנעתי כי קיים חשד סביר שהחשוד עבר את העבירות המיוחסות לו בבקשה למעצר. אציין כי אתמול דנתי בעניינו של חשוד אחר בפרשייה זו, יעקב אפריאט, התרשמתי כי אף בעניינו קיים חשד סביר ועילות מעצר והארכתי את מעצרו עד ליום 28.3.16 לצורך השלמת החקירה.

חשוד זה כאמור נעצר אתמול על אף שהאירוע התרחש לפני מעל חודש ימים.
על אף זאת, וכפי שציינתי בעניינו של החשוד האחר, לא התרשמתי כי די בכך כדי לקבוע כי יש לשחררו ממעצר, וזאת נוכח חומרת האירוע ותוצאותיו כאמור. לכן, אין להעניש את הציבור אך בשל עיכוב מסוים במעצרו של חשוד זה.

לגופו של עניין, כאמור, הראיות בשלב זה מבססות חשד סביר למעורבות חשוד זה באירוע עצמו. באשר לחלקו באירוע, הרי שבשלב זה אינני נדרש לקבוע בדיוק האם חשוד זה דקר בעצמו או רק היה מעורב בצוותא, הדברים יתבהרו בהמשך החקירה, ולשם כך יש לאפשר ביצוע פעולות החקירה תוך כדי מעצרו של החשוד.

באשר לעילות המעצר, האירוע עצמו מלמד על מסוכנות וכן קיים חשש לשיבוש פעולות חקירה המפורטות בדוח הסודי אשר הוגש לעיוני. אציין כי דוח זה הוגש אתמול בעניינו של החשוד אפריאט מתוכו בוצעו פעולות חקירה מסוימות אך נותרו פעולות חקירה רבות לביצוע אשר הינן רלוונטיות הן לחשוד זה והן לחשוד אפריאט, ולכן לא מצאתי כל עילה לאבחן ביניהם באשר לימי המעצר הדרושים.

עוד אציין, כי חשוד נוסף המעורב באירוע זה טרם נעצר, אף מכך נובע חשש לשיבוש החקירה באם החשוד ישוחרר.

באשר לגילו של החשוד, הרי שהינו בוגר ואף אם היה קטין אין בכך כדי להצדיק מיידית שחרורו החשוד, אלא יש לבחון הדברים לגופם וממילא הצעת החשוד לשחרר את החשוד לבית אמו, נוכח התנהגותה באולם בית משפט ואף בתחנת המשטרה כפי שהתרשמתי, וודאי שאינה חלופה ריאלית.

אשר על כן, אני מורה על הארכת מעצרו של החשוד עד ליום 28.3.16 שעה 12:00.

זכות ערר לבית המשפט המחוזי.

ניתנה והודעה היום י"ג אדר ב' תשע"ו, 23/03/2016 במעמד הנוכחים.

יריב נבון , שופט

הוקלד על ידי מגי חייט


מעורבים
תובע: טבריה
נתבע: פהימא
שופט :
עורכי דין: