ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יצחק סויסה נגד שירות בתי הסוהר :

החלטה בתיק רע"ב 2631/16

לפני: כבוד השופט צ' זילברטל

המבקש:
יצחק סויסה

נ ג ד

המשיב:

  1. שירות בתי הסוהר
  2. מדינת ישראל

בקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בנצרת בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים מיום 29.03.2016 בתיק עת"א 52176-03-16, שניתנה על-ידי כבוד השופט יוסף בן-חמו

בשם המבקש: בעצמו

בבית המשפט העליון

החלטה

בקשת רשות ערעור על החלטתו של בית המשפט המחוזי בנצרת בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים מיום 29.3.2016 בעת"א 52176-03-16 (כבוד השופט י' בן-חמו), בגדרה נדחתה עתירת המבקש לאפשר לו לצאת לאזכרת אחיו שנפטר.

רקע

1. המבקש מרצה עונש מאסר בן שבע שנים ועשרה חודשים בגין עבירות סמים ורכוש, וזאת החל מיום 15.12.2010, כאשר הוא מסווג בקטגוריה א' לעניין יציאתו לחופשות. יצוין, כי בימים אלו עומד ותלוי נגדו הליך פלילי נוסף בגדרו מיוחסת לו, בין היתר, עבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש אשר נטען כי בוצעה כלפי אחד הסוהרים בבית הכלא בו הוא מצוי. כמו כן, במהלך ריצוי תקופת מאסרו נפתחו נגד המבקש תיקים פליליים נוספים.

2. ביום 2.3.2016, למרבה הצער, נפטר אחיו של המבקש. המבקש הגיש עתירת אסיר לבית המשפט המחוזי בבקשה לאפשר לו לצאת מבית הכלא על-מנת להשתתף בשבעה. בהחלטתו מיום 8.3.2016 קבע בית המשפט המחוזי כי מן הדין לדחות את העתירה, שכן הנימוקים העומדים בבסיס התנגדות המדינה ליציאתו הם נימוקים סבירים, וזאת, בין היתר, נוכח התנהלות במשך תקופת מאסרו. עם זאת, לפנים משורת הדין, הבהיר בית המשפט כי בנסיבות העניין התרשם כי יש לתת אמון חד-פעמי במבקש. משכך, קיבל בית המשפט את העתירה והתיר את יציאתו של המבקש לחופשה חריגה לשבעה. בהמשך התברר, כי עם שובו של המבקש לבית הכלא, הוא ניסה להכניס קופסת סיגריות שהוחבאה במכנסיו, וזאת בניגוד לנהלי שירות בתי הסוהר.

3. ביום 23.3.2016 הגיש המבקש עתירת אסיר נוספת לבית המשפט המחוזי, בגדרה ביקש לצאת לאזכרה לציון חודש למותו של אחיו שתיערך ביום 31.3.2016. בית המשפט המחוזי דחה את העתירה. צוין, כי בטרם ניתנה ההחלטה מיום 8.3.2016 הצהיר המבקש בפני בית המשפט שלא יפר את האמון שניתן בו, יקפיד על כל תנאי השחרור ולא ינצל לרעה את החופשה החריגה, ואף-על-פי-כן ניסה להכניס בהיחבא קופסת סיגריות בניגוד לנהלים. משכך, נקבע כי התנהלות המבקש, לרקע עמדת גורמי הטיפול והמודיעין המתנגדים להוצאתו לחופשה חריגה, מהווים טעם לדחיית העתירה.

4. כלפי החלטה זו הגיש המבקש את בקשת רשות הערעור דנא, בגדרה נטען כי ביציאתו לשבעה התאפשר לו לשהות עם משפחתו במשך עשרים דקות בלבד. עוד נטען, כי לא התכוון להפר את תנאי השחרור, אלא אך שכח מקופסת הסיגריות שהניח במכנסיו בטרם שובו לכלא. ממילא נטען, כי בטרם יציאתו הבהיר לו הקצין התורן כי חל איסור להביא "פקט" סיגריות, אך אם יביא רק קופסה אחת לא תתעורר כל בעיה. נטען, כי החלטת בית המשפט המחוזי לפיה הפר את האמון שניתן בו, אף סוגרת הדלת בפני בקשות נוספות ליציאה לחופשה בעתיד. לפיכך, מבקש המבקש כי יתאפשר לו לצאת ביום 31.3.2016 לשם עליה לקברו של אחיו שבצפת ולהשתתף בטקס האזכרה לזכרו בעכו.

דיון והכרעה

5. אין בידי להיעתר לבקשה, וזאת גם אם אחיל בענייננו את הגישה המרחיבה לבחינת בקשות רשות ערעור על פסקי דין הניתנים בעתירות אסירים, אשר אינה מתמקדת בשאלת החשיבות הכללית שמעלה הבקשה (ראו למשל: רע"ב 425/09 פריניאן נ' פרקליטות המדינה, פסקה 3 לפסק דינו של השופט גרוניס (11.3.2009)).

עם הגשת עתירתו הראשונה של המבקש לצאת לשבעה, הביעו כלל הגורמים המקצועיים התנגדות לבקשתו. על-אף זאת, ועל אף התנהלותו הבעייתית של המבקש במהלך ריצוי מאסרו, ראה בית המשפט לאפשר חופשה חריגה, תוך מתן אמון במבקש. המבקש ניצל לרעה אמון זה בכך שניסה להכניס קופסת סיגריות בשובו לכלא, בניגוד לנהלים. משכך, לא נפל פגם בהחלטתו של בית משפט קמא שלא לאפשר יציאה נוספת של המבקש כדי להשתתף באזכרה לאחיו.

6. הבקשה נדחית.

ניתנה היום, ‏כ' באדר ב התשע"ו (‏30.3.2016).


מעורבים
תובע: יצחק סויסה
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: