ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד שמעון סויסה :

לפני כבוד ה שופט טל פרי
המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשם
שמעון סויסה

נוכחים:
ב"כ המאשימה עו"ד יחיאל גינסברג
הנאשם התייצב

פרוטוקול

כתב האישום הוקרא לנאשם, ותשובתו לאישום:
מודה בעובדות כתב האישום.

הכרעת דין

הנאשם הודה בכל העובדות הנטענות בכתב האישום.
לפיכך, אני מוצא את הנאשם אשם בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום ומרשיע אותו בהתאם.

ניתנה והודעה היום י"א אדר ב' תשע"ו, 21/03/2016 במעמד הנוכחים.

טל פרי , שופט

טיעונים לעונש

ב"כ המאשימה:
מדובר בהפקיעה בת שנתיים.
הנאשם נוהג משנת 1973 ולחובתו 63 הרשעות קודמות – מגיש הרשעות. ביניהן לא מעט עבירות של פקיעות רישיון, ביניהן יש לו פסילה על תנאי של 3 חודשים להפעלה בהרשעה מס' 2. אנו עותרים לפסילה בפועל, פסילה על תנאי, קנס והתחייבות.

הנאשם:
אני לא מצדיק את מעשיי, אני עובר תקופה מאוד מאוד קשה, מאז שעברתי שלושה אירועים מוחיים חיי השתנו לגמרי, עברתי גירושים מאוד מכוערים רק לפני חודש. זה היה מאוד קשה. אני בן 62, אין לי עבודה ואין לי פנסיה, אין לי בית, יש לנו שני ילדים משותפים. אחד בן 30 ואחת בת 27. עברתי לגור בדירת חדר בתל-אביב עם כל האריתראים, ללא שירותים וללא כלום אין לי כסף. מצאתי סוף סוף עבודה, לא היה לי כסף רציתי לעשות טסט לאוטו ולא הסתדר לי כי לא הספיק לי הכסף בשביל עצמי. הפסקתי לעשן, אני עם שיניים שלא יכול לטפל בהם. הייתי במצב מאוד מאוד קשה. העבירה האחרונה שהיתה ממש סמוך, אחרי שנשפטתי לא עשיתי זאת שוב, זה היה לפני. קיבלתי עבודה עם רכב, בגלל שלא היה לי את הרישיון וביהמ"ש התחשב בי ונתן לי את העונש המינימלי, אבל בכל זאת אני בשלילה עכשיו, האיש הזה מאוד אוהב אותי ורוצה לעזור לי ומוכן לחכות לי עוד קצת. אין לי עבודה חוץ מנהיגה, אני לא יודע לעשות שום דבר. ניסיתי לעבוד בשמירה, שמירה לא מספיק לשכירות ולאוכל. לגבי כל הקנסות - אנחנו צריכים למכור את הדירה גם בזה יש בעיות, התפשרתי על שליש מהדירה, כדי לגמור את החובות שלי אני חייב כל כך הרבה כספים לאנשים גם לביהמ"ש אני לא ישן בלילות. פשוט לא ישן בלילות. הפקדתי את הרישיון בתל-אביב ב- 3/2/16. הרכב היה של גרושתי היא העבירה אותו על שמי ללא ידעתי עכשיו הוא לא שווה כלום צריך לעשות שלושה טסטים ויש לו כל כך הרבה בעיות לא שווה לטפל בו, הוא נמצא במוסך "מוסך נח" (מאחורי קפה נח) שינסה למצוא מישהו לקנות אותו לפירוק. הרכב כולו לא שווה יותר מ- 7,000 או 8,000 ₪, הטסטים שלו 4,000 ₪ התיקונים שלו יקרים. ב"כ המאשימה צודק במה שאמר נהיגה ללא רישיון רכב, אבל זה אף פעם לא קרה לי בחיים אלא ב- 8 חודשים האחרונים בגלל כל מה שקרה לי, אני מעולם לא התעסקתי עם החוק, בחיים לא הגעתי לביהמ"ש.


גזר דין

הנאשם הודה והורשע בנהיגה של רישיון רכב ללא תוקף, שפקע קרוב לשנתיים.

מדובר במי שנוהג ללא רישיון רכב תקף, פעם אחר פעם, כך הורשע ב- 2/12/15 בגין ביצוע אותה עבירה, רישיונו נפסל ובכל זאת כ- 9 ימים לאחר מכן, נהג שוב.
בנוסף , הורשע גם ביום 3/2/16, בגין ביצוע אותה עבירה והוא מרצה גם ברגע זה פסילה בפועל.

בקביעת מתחם העונש ההולם, העיקרון המנחה הוא עקרון ההלימה בין חומרת המעשה בנסיבותיו ומידת אשמתו של הנאשם ובין העונש המוטל עליו.
כאשר, מדיניות הענישה אמורה להרתיע מפני בצוע עבירות נוספות ולהעביר מסר ברור על מי שבהתנהגותו פוגע בערך החברתי שהינו פגיעה בביטחון הציבור וסיכון המשתמשים בדרך.
לאור האמור הנני קובע כי מתחם העונש ההולם לאור נסיבות בצוע העבירה על פי עובדות כתב האישום הינו:
פסילה בפועל לתקופה של עד שנה, פסילה על תנאי, קנס שנע בין מאות לאלפי שקלים, והתחייבות.

באשר לנסיבות שאינן קשורות לביצוע עבירה זו: הנאשם מחזיק ברישיון נהיגה משנת 1973, צבר לחובתו עבר מכביד של 63 הרשעות קודמות. ביניהן כאמור, עבירות חוזרות מאותו סוג.

לנאשם נסיבות אישיות קשות, הוא תיאר בפני את מצבו המשפחתי הקשה וכן את העובדה שנאלץ לעזוב את ביתו, הוא לא עובד כרגע, אין לו פנסיה ולמעשה אין ביכולתו לפרנס את עצמו ללא רישיון נהיגה.

לאחר שהתחשבתי בדברי הנאשם לעונש דלעיל ובמצבו הכלכלי ולאחר ששקלתי את השיקולים השונים ובחנתי טיעוני הצדדים הנני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

הנני גוזר על הנאשם קנס בסך 750 ₪.
הקנס ישולם תוך 90 ימים.
היה והקנס או שיעור משיעוריו לא ישולם במועד, תעמוד יתרת הקנס לתשלום מיידי ותועבר לגביה באמצעות המרכז לגביית קנסות.
הנאשם הונחה לגשת למזכירות לקבלת שובר תשלום.

הנני פוסל את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של חודש בפועל במצטבר לכל פסילה אחרת. מובהר לנאשם, כי עליו לבצע הפקדת רישיון נהיגה במזכירות גם אם רישיונו מופקד בביהמ"ש אחר.

ממועד ההפקדה תחושב הפסילה. גם אם לא יפקיד הנאשם את רישיונו, נחשב הוא פסול מלנהוג אך הפסילה תחושב ממועד ההפקדה בלבד. אם אין לנאשם רישיון נהיגה בתוקף, יפנה למזכירות בית המשפט.

הנני מורה על הפעלת עונש של פסילת רישיון הנהיגה למשך 3 חודשים כפי שפסק על תנאי בית משפט השלום לתעבורה בתל-אביב ביום 2/12/15 בתיק מספר 6356-11-15 (הרשעה מספר 2) לריצוי באופן מצטבר.

סה"כ ירצה הנאשם 4 חודשי פסילה במצטבר, לכל פסילה אחרת.

הנני פוסל את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 6 חודשים וזאת על תנאי למשך 3 שנים והתנאי הוא שלא יעבור אותה עבירה בה הורשע או עבירות תוספת ראשונה ושנייה.

הנאשם יחתום היום במזכירות ביהמ"ש על התחייבות בסך של 10,000 ש"ח שלא לעבור במשך 2 שנים את העבירה בה הורשע לא יחתום ייאסר למשך 15 ימים.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתנה והודעה היום י"א אדר ב' תשע"ו, 21/03/2016 במעמד הנוכחים.

טל פרי , שופט

הוקלד על ידי טלי ברמי


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: שמעון סויסה
שופט :
עורכי דין: