ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פלסר ערן נגד עיריית הרצליה :

החלטה בתיק עע"מ 1477/16

לפני: כבוד הרשמת ליאת בנמלך

המערערים:
1. פלסר ערן

2. אנגלסמן יוחאי

נ ג ד

המשיבים:
1. עיריית הרצליה

2. עיריית רמת גן

3. עיריית כפר סבא

4. עיריית גבעת שמואל

בקשה להפחתת סכום עירבון

בבית המשפט העליון

החלטה

המערערים עותרים להפחתת סכום העירבון (אשר הועמד בידי המזכירה הראשית על סך של 40,000 ש"ח).

הבקשה מבוססת בעיקרה על מהות ההליך, הנסב על החלטה בה נדחתה בקשת המערערים לאישור תובענה ייצוגית, היקפו, חשיבותו הציבורית וסיכוייו הנטענים.

לאחר שעיינתי בחומר שבתיק ואיזנתי בין כל השיקולים הרלבנטיים בבחינת סכום העירבון בהליך הנסב על פסק דין הדוחה בקשה לאישור תובענה ייצוגית, מצאתי להפחית את העירבון במידה מסוימת (אך לא באופן משמעותי). השיקולים השונים הצריכים לענייננו מושכים לכיוונים מנוגדים: מצד אחד יש ליתן משקל לפוטנציאל הכלכלי הטמון בהליך התובענה הייצוגית ולהנחה שבעל דין המבקש ליטול על עצמו ליזום הליך משפטי בשם קבוצה גדולה של אנשים הוא בעל יכולת כלכלית מתאימה לשאת בעלויות ההליך עד לסיומו. כן יש ליתן משקל בענייננו למספר המשיבות, ולכך שהמערערים לא הוכיחו חוסר יכולת כלכלית (אלא טענו, ללא כל פירוט ותיעוד לעניין מצבם הכספי, כי סכום העירבון "מכביד עד מאוד ויש בו משום מכשלה אמיתית וקשה למערערים").

מן הצד השני יש ליתן משקל לחשיבותו הציבורית של הכלי המשפטי של תובענה ייצוגית ולפערי הכוחות המובנים בהליכים מסוג זה בין יוזם ההליך למשיבים לו (לשיקולים השונים הצריכים לעניין ראו והשוו עע"ם 2796/13 מגאדבה נ' מדינת ישראל - שירות בתי הסוהר, פסקה 3 (23.6.2013) והאסמכתאות המובאות שם). כן ראוי ליתן משקל בענייננו לכך שהמערערים לא חויבו בהוצאות בערכאה קמא.

בנותני דעתי לכל אלו, מצאתי להפחית את העירבון בהליך זה לסך של 30,000 ש"ח.

עירבון בשיעור האמור יופקד בתוך 30 ימים מעת המצאת ההחלטה. בהעדר הפקדה, יירשם ההליך לדחיה.

ניתנה היום, ‏י"ד באדר ב התשע"ו (‏24.3.2016).

ליאת בנמלך


מעורבים
תובע: פלסר ערן
נתבע: עיריית הרצליה
שופט :
עורכי דין: