ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלכסנדר סוקולוב נגד מדינת ישראל :

בפני: כבוד הנשיאה דבורה ברלינר, אב"ד
כבוד השופט ג'ורג' קרא, ס"נ
כבוד השופטת אסתר נחליאלי-חיאט

המערער:
אלכסנדר סוקולוב (עציר)

נגד

המשיבה:
מדינת ישראל


נוכחים:

המערער וב"כ - עו"ד פולינה סורין

ב"כ המשיבה – עו"ד עפרה קרמני

מערער 1 - נאשם אלכסנדר סוקולוב

פרוטוקול

עו"ד סורין: אני חוזרת על נימוקי הערעור ומוסיפה:
אני מפנה בראש ובראשונה לעובדה שמדובר במי שמרצה עונש מאסר לא קצר בתיק אחר, הרשעה די מאוחרת לתיקים שלנו. יש פה ענין של חלוף הזמן בין ביצוע העבירות נשוא הערעור לבין הרשעה מאוחרת של עבירת שוד. לחלוף הזמן בעיני יש משמעות שכן אנו יכולים לראות שמדובר במישהו שניסה במהלך השנים להימנע מביצוע עבירות, לעלות על דרך המלך, לעשות נסיונות טיפוליים במסגרת של תחליפי סם ולצערנו נכשל בהם תוך כדי הסתבכות בעבירה שנדון לעונש מאסר בפועל.
בתיק שלנו אנחנו סבורים שבית משפט קמא בעצם לא רק שלא התחשב בנסיבות של המערער ובנסיונות שלו לצאת ממעגל הסמים, אלא החמיר עמו לטעמנו בשל אירוע מאוחר ולא בשל האירועים נשוא הערעור עצמו.
הטענה המרכזית שלי שכאילו בגין השוד הוא נדון פעמיים. אני חושבת שזה משתקף בתוצאה הסופית כאשר בית משפט שמקבל את הטיעון שלי לענין מתחמי ענישה ודוחה את הטענה של התביעה, קובע של"צ לגבי התפרצות ומאסר על תנאי לגבי ניסיון גניבת האופניים ובסופו של דבר התיק קיבל מספר חודשי מאסר בתיק אחד ומספר חודשי מאסר בתיק אחר, דהיינו מיקם אותו ברף העליון לגבי שתי העבירות.
אני סבורה שבנסיבות של המערער המיקום שלו וחוסר ההתחשבות גם במצבו הרפואי וגם בנסיונות שלו לתפקד באופן נורמטיבי במשך שנתיים, גם העובדה שהדחיות בעצם לא נבעו מחוסר שיתוף פעולה עם שירות המבחן, כשלמעשה מדובר בדחיה של שירות המבחן בשל העברתו למכון אחר ולאחר מכן לא הוגש תסקיר לגופו של ענין בשל מעצרו בתיק של השוד, ולכן לא היה צריך להגיע בית משפט למסקנה שזה המקרה הבולט שצריך למקם את המערער בתוך המתחם ברף העליון דווקא.
לחילופין וכמובן משיקולי חסד והותרת תקווה, כפי שפירטנו בהודעת הערעור, אנו סבורים שגם אם הענישה של 5 חודשים נראית לכבודכם כענישה ראויה בגין שני התיקים הלא חמורים בנסיבותיהם, אפשר היה בנסיבות המערער לחפוף חלק מהענישה.

עו"ד קרמני: אני לא רואה נימוק ממשי להתערב בגזר הדין של בית משפט קמא. המדובר בגזר דין מידתי וראוי.
הנימוק ששובה לב הוא לגבי הנסיבות האישיות של המערער. ברור שנסיבות אלה לא יכול ות לקבל מעמד אל מול האינטרס הציבורי, כאשר אנחנו דנים באדם שחוזר ושב לבצע עבירות פליליות חמורות. המדובר במערער בן 31, יש לו 9 עבירות קודמות בעבירות של סמים, אלימות, רכוש. הוא ריצה בעבר עונש של מאסר. הנסיבות האישיות הרפואיות שלו היו ידועות לו כבר משנת 2007 וזה לא מנע ממנו להמשיך לבצע את העבירות. בתיק זה הוא ביצע את העבירות בשנים 2011, 2012. ההרשעה היתה בשנת 2013.
בית משפט קמא נתן למערער הזדמנות להשתקם, הוא לא לקח את ההזדמנות הזאת, המשיך לבצע את שתי העבירות שאחת מהן היא עבירת השוד בגינה הוא נכנס ל- 3 שנות מאסר. לא ניתן תסקיר בגלל חוסר שיתוף הפעולה. המשקל של הנסיבות האישיות עד כמה שהן מצערות, הן מתגמדות היות והמערער לא בחר באפיק שיקומי.
למעשה חברתי לא חולקת על המתחם, אלא רק על מיקומו של המערער בתוך המתחם.
אני לא רואה איפה בכל הנסיבות האלה חוסר שיקום, המשך ביצוע עבירות היה צריך למקם אותו ברף הנמוך של המתחם.
לענין חפיפת המאסר חברתי העלתה שני נימוקים שכביכול מצדיקים חפיפה, אבל זה נעשה רק במקרים שבהם מדובר בעונש מאסר מאוד ממושך או כאשר יש זיקה בין העבירות, רק אז בית משפט י טה לחפוף, אבל זה לא המקרה שבפנינו.

עו"ד סורין: אני מבקשת להגיש מכתב של מרפאת אידלסון. אין המדובר בדברים בעלמא. המכתב הזה הוא משנת 2013, ז"א זו התקופה שאנחנו מבקשים לשלוח אותו לשירות המבחן ויש מכתב שמפרט את הנסיבות האישיות של המערער.
המערער מעונין להשתלב בהליך הטיפולי, נבקש את המלצתכם.
אנו מקבלים את המלצת בית המשפט וחוזרים בנו מהערעור.


פסק דין

לאחר ששמענו את הערעור והמלצנו בפני המערער ובאת-כוחו לחזור בהם מהערעור, הנימוקים להמלצתנו ניתנו כחלק מהדיון בפנינו. המלצתנו התקבלה, המערער חזר בו מהערעור שעל כן הוא נדחה.
בשולי הדברים נאמר:
המערער הביע את שאיפתו להשתלב בתהליך טיפולי בכלא בהתמכרות לסם, אנו ממליצים כי הטיפול יינתן לו במידת האפשר, וזאת בהתחשב בכך שהמערער מרצה תקופת מאסר ארוכה שהוטלה עליו בתיק השוד ביחד עם גזר הדין בתיק הנוכחי.


ניתן והודע היום כ"ט שבט תשע"ו, 08/02/2016 במעמד הנוכחים.

דבורה ברלינר, נשיאה
אב"ד

ג'ורג' קרא, ס"נ

אסתר נחליאלי-חיאט, שופטת

הוקלד על ידי סימונה אלפסי


מעורבים
תובע: אלכסנדר סוקולוב
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: