ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ראובן בסון נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד הנשיא אברהם טל

העותר
ראובן בסון

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובא כוחו עו"ד יוליאן לנדסמן
ב"כ המשיב עו"ד משה יצחקי

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזר על העתירה.

ב"כ המשיב: מגיש כתב תשובה בצירוף מידע.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה.
העותר עבר טראומה קשה בגלל ההעברה זו. העתירה במקור הוגשה בגין בקשה להגדיל את מספר חופשותיו כדי שיוכל להשתלב באגף השיקום.
ביום 21 לחודש באופן דחוף ובהול אומרים לו שהוא עובר בית סוהר. אף אחד לא אומר לו מה קרה. עד לרגע זה אף אחד לא דיבר איתו ולא נימק לו מה הסיבה להעברה הבהולה הזאת, ועוד לבית סוהר איילון לאגף ענישה. מה הוא עשה?
רק לאחר שהגשתי את הבקשה להקדמת הדיון, רק אז הבנו שמדובר במידע. האם מידע כזה, מידע אחד בודד, שאני לא יודע על מה מדובר, אני יכול רק לשער מפי העותר שמדובר באסיר שמסר את המידע, מדובר באדם לא שפוי בדעתו, אסיר שהועבר מבית סוהר מעשיהו ומסר מידע מתוך אינטרס מסוים. האם מידע כזה יכול להניע מערכת שלמה ולביא את המשיב להעביר את העותר ללא כל הסבר.

ב"כ המשיב: ההעברה היא בגלל אותו מידע. הדברים נעשו במסגרת ועדת ההעברות המחוזית מפאת מהות המידע ותוכנו.
אני כותב לבית המשפט את הסיבה בגללה הועבר העותר מבית סוהר מעשיהו.

ב"כ העותר: העותר היה אמור לעבור לשיקום.
מדובר בעותר ששמר על רצף טיפולי בכל מהלך מאסרו והוא מרצה מזה כ-23 שנים את מאסרו שקצוב ל-38 שנים. נכון הוא שהוא אמור להידון בפני ועדת שחרורים מיוחדת בעוד שנתיים וחצי. האם איש כזה, שמרצה את עונשו כבר 23 שנים, יצא ליותר מ-110 חופשות, מעל 12 שנים בסבב חופשות, האם יש בכוח מידע אחד בודד, של איש שאיני יודע מה מהימנותו כלפי שב"ס ומה רמת המהימנות של המ ידע, אני בטוח שבית המשפט יכול להחליט האם מוצדקת ההעברה הזאת? האם על סמך מידע בודד, לקחת אדם ולהפוך לו את החיים לאחר 23 שנים בבית הסוהר, אשר פניו לשיקום, לומד באונ' הפתוחה, עבר הרבה קורסים, אין לו שום דו"ח משמעת במשך עשרות שנים, האם איש כזה ראוי לקחת אותו ממעשיהו, מאגף מתקדם, להעביר אותו לבית סוהר איילון לאגף ענישה? זה לא יעלה על הדעת. זה לא הגיוני. זה מקרה שזועק לשמיים.
מצבו הנפשי בשבועיים הללו שהוא נמצא באיילון ממש לא טוב וזה בגלל מידע. האם אי אפשר לבדוק את המידע?
אני מבקש שהמידע הזה ייבדק. ברור שזה לא המקרה לבקש את הגדלת חופשותיו כי המשיב דאג לסווג אותו לקטגוריה א' בגלל אותו מידע, והקונסטרוקציה המשפטית של המשיב, ברור שמדובר על מידע שמדבר על בריחה או כוונות בריחה. העותר יצא כבר למעל 110 חופשות.
העותר הוגדר סג"ב לפני 18 שנים. האם מישהו בחן את המידע שהתקבל? האם המשיב הביא תצהיר של נותן המידע או של כותב המידע?
המעשה הזה, שהוא עבר ממעשיהו לאיילון, זה לא יעלה על הדעת.
אם בית המשפט יבקש לערוך בדיקה ואם הבדיקה יהיה נכון, אני אומר שהעותר יאסוף את הציוד ויעבור.

החלטה

העותר מרצה 38 שנות מאסר עולם קצוב בגין רצח גיסתו וביתה והוא מבקש להחזירו לסבב חופשות ולהחזירו לכלא מעשיהו, שם היה עד שהועבר לאגף ענישה בכלא איילון.

המשיב מתנגד להחזרת העותר לסבב חופשות ולכלא מעשיהו וסומך התנגדותו על מידע חסוי שהוצג בפניי.
עיון במידע החסוי מעלה כי מדובר במידע מהזמן האחרון יחסית, בעל מהימנות גבוהה, שיש בו כדי לעורר חשש למימוש כוונות שליליות שיש לעותר באם ייצא לחופשה.
מועד קבלת המידע איננו מקרי והתוכן שלו מסביר את מועד קבלתו.

יש באמור במידע כדי להצדיק את העברת העותר מכלא מעשיהו לכלא איילון והדברים נכתבו על ידי ב"כ המשיב על גבי החלטת ועדת ההעברות.

לאור כל האמור לעיל, אני דוחה את העתירה אך המשיב מתבקש לאפשר לעותר לעסוק באותן פעילויות גם כאשר יהיה במקום מאסרו החדש שכן העברתו לא נגרמה בשל התנהגות שלילית בין כתלי בית הסוהר.

ניתנה והודעה היום, כ"ד שבט תשע"ו, 3 פברואר 2016, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
נשיא

הוקלד על ידי גלית אספני


מעורבים
תובע: ראובן בסון
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: