ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בע"מ נגד משרד התחבורה :

בפני: כבוד השופט א' ריבלין

המבקשים: 1. נירית, ישוב קהילתי כפרי, אגודה שיתופית
בע"מ
2. מיכל דוד
3. גבי דוד

נגד

המשיבים: 1. המועצה האזורית דרום השרון
2. משרד התחבורה
3. משרד החינוך והתרבות

בקשה לסעד זמני בערעור

בשם המבקשים: עו"ד ד' גינר

בשם המשיבה 1: עו"ד ע' גזית

בשם המשיבים 2-3: עו"ד ד"ר חיה זנדברג

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

המבקשים עתרו לבית המשפט המחוזי בבקשה להצהיר כי המשיבה 1, (להלן: המשיבה) המועצה האזורית דרום השרון, חייבת להעמיד לרשות התלמידים הגרים בישוב נירית 3 אוטובוסים שיסיעום לבית הספר. המשיבה סברה כי ראוי להפסיק את הנוהג להסיע 2 ילדים בכל מושב באוטובוס שנועד לשניים, והתכוונה להסיע אותם כשהם יושבים בשלשות במושבים זוגיים. בדרך זו ביקשה המועצה האזורית לחסוך במספר האוטובוסים שיסיעו את התלמידים, ולעשות שימוש בשני אוטובוסים במקום בשלושה, כפי שהיה נהוג עד כה. המבקשים טענו כי ההחלטה אינה סבירה והיא עשויה לסכן את התלמידים. משרד התחבורה ומשרד החינוך והתרבות הם המשיבים הנוספים בעתירה.

בית המשפט המחוזי בא לכלל מסקנה כי אין הרשות יכולה להתנער מקיום חובה שהוטלה עליה כדין מתוך שתסמוך על מגבלות תקציביות. חובתה של המשיבה להסיע תלמידים, כך קבע, הינה חובה מוחלטת שאינה תלויה בדבר. אשר על כן מצא כי "על המועצה האזורית לשקול, אם הסעתם של 70 ילד [בשני אוטובוסים] ראויה, בהתחשב בכל הנסיבות כפי שנגולו בפני בית המשפט". עוד הורה "כי עד ליום 30.6.2001 יושעה ביצועה של החלטת המועצה האזורית, ועל המועצה האזורית דרום השרון להעמיד לפחות 3 אוטובוסים להסעת תלמידים...".

כנגד פסק הדין הזה הוגש ערעור, כשעיקר טענתם של המערערים, הם המבקשים היום, היא שיש להצהיר כי על המשיבה להקצות מדי יום לפחות 3 אוטובוסים להסעת תלמידים.

עם הגשת הערעור פנו המבקשים בבקשה למתן סעד זמני בערעור, להשאיר על כנו את הצו הזמני שניתן על-ידי בית המשפט המחוזי, המשהה את יישום ההחלטה החדשה של המשיבה. המשיבים התבקשו להשיב על הבקשה.

לאחר שעיינתי בכתבי התשובה, ומשהבאתי בחשבון כי במהלך תקופה ארוכה פעלו המשיבים בהתאם להמלצות בית המשפט המחוזי, נראה לי כי ראוי, עד להחלטה אחרת של בית המשפט, שלא לשנות מן הנוהג הקיים של ההסעות, ולהותיר בעינו את השימוש בשלושה אוטובוסים, תחת שניים, להסעת תלמידים. הוראה זמנית זו מתיישבת עם הערות בית המשפט המחוזי בעניין.

ניתנה היום, כא' באלול התשס"א (9.9.2001).


_________________
העתק מתאים למקור 01010530.P06 /אמ
נוסח זה כפוף לשינויי עריכה טרם פרסומו
בקובץ פסקי הדין של בית המשפט העליון בישראל.
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
בבית המשפט העליון פועל מרכז מידע, טל' 02-XXXX444


מעורבים
תובע: בע"מ
נתבע: משרד התחבורה
שופט :
עורכי דין: