ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יעקב זפרני נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד הנשיא אברהם טל

העותר
יעקב זפרני

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובא כוחו עו"ד שי ברק
ב"כ המשיב עו"ד רועי לוס

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזר על העתירה.

ב"כ המשיב: מגיש כתב תשובה.
אני מפנה לכך שבעצם התנהלות העותר בעניין הטיפול ביחס לחופשה מקבילה להתנהלות שלו בעניין ההקלה בעונש בערעור. העותר לא הודה ולקח אחריות לאורך משפטו בבית משפט השלום עד שבבית המשפט המחוזי הוא הבין שמדובר פה באפשרות להשיג רווח משני של הקלה, וכך עשה, ואכן הוקל עונשו.
יש הנחות שאנו מוכנים להניח לטובת האדם וכאשר אנו רואים את ההודעה בפעם הראשונה, אנו מניחים שזו הודעת אמת.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה.
למעשה אנו נמצאים פה בהמשך לעתירה קודמת. הרבה מכתב התשובה רלוונטי לנושא של כלא חרמון. הדברים עלו בפני בית המשפט ביום 3.6.15, ואז ניתנה החלטה שכיוון שאין יתרת מאסר לעבור לחרמון, הוא ישולב בטיפול אחר. מאז לא הציעו לו שום טיפול. נאמר לו שהדבר היחיד שייפתח זה קבוצה פסיכו חינוכית. העותר הסכים לכך.
הקבוצה אמורה להיפתח בפברואר והשחרור שלו הוא ביולי 2016. העותר רוצה לקבל טיפול ולכן הוא חתם על ויתור להגיע לועדת שחרורים.
לגבי חופשות הבחינה שונה. מב"ן המליצו על חופשה. הוא יצא לחופשה חריגה של 10 שעות ולא הפר את התנאים.
אני מפנה לנספח שבו נאמר שהוא מביע חרטה ובושה. העותר לוקח אחריות.
רימונים לא הוצע לעותר. ככל שאני יודע, ברימונים לא נפתחה קבוצה. גם במסמך של מ"מ ראש תחום שיקום, לא צוין נושא רימונים אלא יש התייחסות לחרמון.
העותר הסכים לקבוצה פסיכו חינוכית.
מאז יוני 2015 לא הוצע לעותר טיפול. העותר הביע הסכמה לכל מה שייפתח. הוא לא ראה את משפחתו מחוץ לכלא למעט יציאה לחופשה חריגה אחת.
אני סבור שבנסיבות האלה, כאשר נותרו לו עוד 7 חודשים לריצוי תקופת מאסרו, זה לא מאוזן. אנו מבקשים חופשה של 8 שעות.

ב"כ המשיב: אנו נמצאים במצב הזה לא פעם ולא פעמיים. הרי יש מטרה לטיפול הזה. הרציונל הוא לעודד את האסירים לטיפול ולהבטיח את ביטחון הציבור מפני אסיר בעבירות מסוג זה שלא ייצא לחופשות ללא טיפול.
הרציונל הוא להבטיח את שלום הציבור כאשר עבריין המין ייצא לחופשה.

החלטה

העותר מרצה 33 חודשי מאסר בגין מעשה מגונה בקטינה והוא מבקש לצאת לחופשות.

המשיב מתנגד להוצאת העותר לחופשות וסומך התנגדותו על עמדת גורמי הטיפול לפיה העותר סירב לעבור לכלא חרמון על מנת לקבל הליך טיפולי לו הוא זקוק שם ועל פי השלמה של גורמי הטיפול, הוצע לעותר גם להשתלב בקבוצה פסיכו חינוכית בבית סוהר רימונים, אמר שיחשוב על כך ולא נתן תשובה חיובית.

כך גם לא הומלץ העותר לתוכנית שיקום במסגרת רש"א והתוכנית הטיפולית הקרובה לה הוא זקוק היא קבוצה פסיכו חינוכית שאמורה להיפתח בבית סוהר מעשיהו במהלך חודש פברואר 2016.

ב"כ העותר טוען כי יתרת המאסר של העותר היא קצרה ואם יציאתו לחופשות תיבדק רק לאחר תום השתתפותו בקבוצה הטיפולית, לא תיוותר לו יתרת זמן על מנת שייצא לחופשות, וזאת לאחר שויתר על התייצבותו בפני ועדת השחרורים.

גם אם פני הדברים הוא כפי שטוען ב"כ העותר, הרי אין לעותר אלא להלין על עצמו כאשר סירב לעבור לכלא חרמון על מנת לעבור הליך טיפולי שם וכאשר לא נתן תשובה חיובית להצעת גורמי הטיפול שישתלב בקבוצה פסיכו חינוכית בכלא רימונים.
לאור כל האמור לעיל, אני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום, י"ח טבת תשע"ו, 30 דצמבר 2015, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
נשיא


מעורבים
תובע: יעקב זפרני
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: