ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד אלימלך :

בעניין:

מדינת ישראל

המאשימה

נגד

יעקב אלימלך (עציר)

הנאשם


נוכחים:
מטעם המאשימה: עו"ד תומר בן חמו
מטעם הנאשם: הובא באמצעות שב"ס וב"כ עו"ד שלמה אלכביר

פרוטוקול

התובע טוען לעונש: הנאשם הורשע לאחר דיון הוכחות בעבירה של גידול סמים בכך שגיל 92 שתילים מריחואנה במשקל כולל של למעלה מ – 14 ק"ג. לנאשם 10 הרשעות קודמות, בין היתר בעבירות של החזקה, גידול, החזקת כלים, הפרעה לשוטר, העלבת עובד ציבור, תקיפה הגורמת חבלה, החזקה ושימוש בסמים, עבירות רכוש. אני מגיש גיליון הרשעות.
לדעת המאשימה נקבע כי מתחם הענישה שנקבע בשורה של פסקי דין בעבירה של גידול סמים מתחיל בעונש של מאסר בפועל ברף העליון מפנה לתיק עפ"ג 31126-05-14 בתי המשפט בכל הערכאות שווים וחוזרים על האמירה לפיהם גידול סמים מקביל כמו להפצה של סמים וסחר בהם, גם העונש הקבוע לצד עבירה של גידול סמים הוא 20 שנות מאסר והאמירה לפיה יש להחמיר בעיבורת של גידול סמים במעבדות ביתיות עקב העבירה נפוצה ונפיצה. בית המשפט צריך להתייחס לתכנון המוקדם בהכנת המעבדה, בחודש מאי החליט להקים מעבדה, לצורך כך חיבר מערכת השקייה מחוברת למחשב השקייה, התקין מנורות חימום אשר היו מחוברים לחשמל, החזיק בחומרי דישון והקים חדש ייבוש אותו ציפה בנייר כסף שיתייבשו מהר יותר. בסעיף 3 מצוין כיצד היה מגיע הנאשם כל שבוע ומטפל בסם. לכן, בית המשפט צריך להתייחס לאבזור, להשקעה הכספית ולכמות הסם הכוללת שנתפסה ברשותו.
פסק דין אברהם הרוש ע"פ שם דובר על מי שהורשע בגידול קנביס במשקל של 283 גרם, הנאשם נרתם להליך שיקומי ואף זאת נדון ל- 10 חודשי מאסר בפועל. בית המשפט אומר כי העונש הראוי שייגזר צריך להיות על בסיס כלל נסיבות המקרה, אבזור המעבדה, כמות השתילים ומשקל הסם, ולא להתייחס רק למשקל הסם שנתפס. אמנם הנאשם הרשעתו האחרונה ישנה, אך עולם הסמים אינו זר לו. אני מ פנה גם לרע"פ 1787/15 אודי עמר, שם גודלו סמים במשקל של 4.380 ק"ג ולאחר הליך שיקומי חיובי הטיל עליו בית שמפט עונש של 8 חודשי מאסר ושם הוא נקבע כי המתחם הוא בין 8 חודשים ל- 20 חודשים.
אני מבקש לצטט מדברי כבוד השופטת דבורה בלינגר מתיק 12819/11/15.
"אין בתקופה האחרונה שאין ניצבות לפנינו 2 -3 מעבדות הממוקמות במקומות שונים אשר מפיקות כמויות סמים גדולות. אותם סמים עלולות למצוא דרכן לשוק הסמים על כל התוצאות הנובעות מכך. תופעת מעבדת הסמים הפכה לרעה חולה של מדינת ישראל אשר לא מצאה את הכלים להתמודד איתם, בוודאי לא בכל היקפה. הדרך למעבדת סמים כנראה אינה מורכבת ומסובכת, ומשום כך מעבדות צצות כפטריות אחרי הגשם והיו למכת מדינה... לא בכדי הציב המחוקק עונש מקסימלי אשר מוטל על סחר בסמים מידת החומרה של גידול סם אינה נופלת מהפצת סם, מי שמגדל סם בכמויות כאלה חזקה עליו שאינו מתכוון רק לשימוש עצמי"...

לאור כך המאשימה תטען כי מתחם העונש הוא עד 20 חודשים, לאור הכמות הבאמת גדולה, בין הגדולות ששלוחת טבריה הגישה בתקופה האחרונה, לאור האבזור והחפצים בהם הצטייד נבקש להטיל עליו ברף העליון של המתחם, מאסר על תנאי, קנס כספי, פסילת רישיון נהיגה וזאת גם נוכח אמירתו בחקירה שהוגשה כי הינו משתמש בצורה קבועה בלפחות 100 גרם קנאביס ביום, ופסילה על תנאי.
בסיום ההליך נבקש להורות על השמדת הסמים והאביזרים הנלווים.

הסנגור טוען לעונש: כחלק מטיעוניי לעונש אני מבקש להגיש חוות דעת מרב היישוב בו מתגורר הנאשם, כמו כן חוות דעת של המנהלת למחלקה לשירותים חברתיים וסיכום מידע רפואי אודות הנאשם.
הוגש וסומן ס/1.
שמעתי בקשב רב את דברי חברי התובע המלומד, שמעתי גם את פסקי הדין שהוא ציטט בפני בית משפט הנכבד, כל אחד מפסקי הדין שלו, כל אחד ואמירותיו וכל מקרה בהתאם לנסיבותיו. התובע עמד על הכמות, התובע עמד על העבר הפלילי והתובע גם טען שקיימת חזקה שבגלל הכמות לא מדובר בשימוש עצמי. אני אתחיל דווקא מהסוף, אני לא ראיתי בכתב האישום או במהלך הדיון שום אזכור לכך, או שום תואנה לכך שמה שגודל על ידי הנאשם נועד להפצה או שהופץ חלק ממנו או שנועד לשימוש אחר. כל מה שיש בידי התביעה, הרי לא חלקתי על כל מה שנאמר, אלא חלקתי על חוקיות החיפוש. יש את דברי הנאשם ואת ההודעות שלו שזו התרופה שלו, שהוא גידל את הסמים כי זו תרופה עבורו לאחר שכל ניסיונותיו להיעזר בתרופות קונבנציונליות לא עזרו, והוא גדיל את זה כדי שיש ישמש עברו כתרופה. אני יודע שאדם חולה ומנסה תרופות שלא מועילות לו, אבל דווקא קנאביס כן יכול לעזור לכאבים שלו, ישלו כאבים והוא מפרט שהוא השתמש בקנאביס לשימושו העצמי כדי להקל מעט את סבלו. הנאשם בן 50, נשוי ואב לארבעה ילדים, מתגורר במושב תל תאומים, מצבה הכלכלי של המשפחה בכי רע, עד לאחרונה היה הנאשם בהליך של פשיטת רגל לאחר שצבר חובות בגובה של מיליון שקלים, אבל עקב אי עמידתו בהסדרי התשלומים שנקבעו לו, גם התיק זה עומד להתפרק בקרוב. לבד ממצבה הכלכלי הקשה של משפחתו, גם מצבו הבריאותי קשה מאוד, הוא סובל מבעיות קשות וכרוניות בגבו וברגליו, הוא סובל מעקמת לאחר שלוש פריצות דיסק שהוא עבר, בנוסף לכך שהוא סובל מאסטמה, מחלות מעיים שונות. בשל כאביו שלעתים אלו כאבים עזים, ולאחר שנים רבות, מגיל 21 שהוא מטופל ומשתמש בתרופות קונבנציונאליות שאותן הוא מקבל מקופת חולים, וללא הועיל, פנה הנאשם עוד לפני למעלה משנה למרפאת כאב על מנת לקבל אישור לשימוש בקנאביס רפואי, אבל שם לא ששו להעניק לו את האישור הזה, אמרו לו ל השתמש קודם בתרופות אחרות. הנאשם לא רצה להשתמש בתרופות כימיקליות ולכן בשל בעיות הרפואיות ובעיקר בשל הכאבים התכופים והקשים ועל מנת להקל על סבלו, הוא החליט לגדל את הקנאביס לצרכיו האישיים בלבד. חברי הזכיר את עברו של הנאשם, זו פעם ראשונה שהוא יושב בכלא. יש לו עבירה אחת מיולי 2013 בגין עבירות בנייה ללא היתר, בגינה נדון לקנס וחתימה על התחייבות, עבירה קודמת מדצמבר 2003 זה עבירות סמים, שוב בשל מצבו הרפואי, ושם הוא נדון לעונש מותנה בלבד ומבחן. ועבירות ישנות יותר שנעברו בין השנים 1982 עד 2001.
שמעתי את טיעוניו של חברי התובע באשר למתחם הענישה, וכמה בתי משפט מחמירים בעבירות של גידול סמים, אני אפנה את תשומת לב בית משפט למספר פסקי דין. עם כל העבר שלו לא נאמר ברמז שהוא סחר בסם.
מפנה למספר פסקי דין:
עפ"ג 40089-12-14 של בית משפט המחוזי בתל אביב – שניתן ביום 19.3.15. נאשם יוגב הודה בעבירות של ג ידול והכנת סמים מסוכנים, החזקה ושימוש שלא לצריכה עצמית, הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, וגם כאן התגלתה מעבדה לגידול סמים בתוך מחסן עם אביזרים, וגם שם מדובר בכמות לא מעטה והוא נדון לעונש מאסר על תנאי בלבד על ידי בית משפט השלום. בית המשפט קבע מתחם ענישה בין מאסר על תנאי ל- 6 חודשי מאסר בפועל, המדינה ערערה, בית משפט קיבל את הערעור והטיל עליו 6 חודשי עבודות שירות ושנת שלילת רישיון.
עפ"ג 31126-05-14 - מעבדה דומה למעבדה נשוא תיק זה. 50 שתילים, ושם הוטלו על המשיב עונש של שירות לתועלת הציבור ושישה חודשי מאסר על תנאי. גם במקרה זה בית המשפט מקבל את הערעור ומעמיד את העונש על 6 חודשי מאסר בעבודות שירות.
רע"פ 8237/15 – כמות של 8.4 ק"ג נטו, עם עבר פלילי מכביד, 7 חודשי מאסר בפועל.
ת"פ 23797-03-14 – בית משפט השלום בתל אביב – גידול סמים ועבירה נוספת של החזקת כלים להכנת סם שלא לצריכה עצמית. שוב מדובר במעבדה ובית משפט סיים את התיק ללא הרשעה, בית משפט אומר כי מדובר בגידול סם בתנאי מעבדה, כאשר גידול סם מהווה חסם מהימנעות מהרשעה, אך יש להתרשם כי מדובר במי שגידל סם לצריכתו העצמית בלבד ולא למטרות סחר. בית משפט של הערעור נמנע מהרשעת הנאשם ומה שהוטל זה של"צ, חודש פסילה, פסילה על תנאי, קנס ותרומה לעמותת סם.
עפ"ג 28110-10-15 – שניתן בבית משפט מחוזי בחיפה – בית משפט נמנע מהרשעת המשיב בעבירות גידול סמים ומטיל עליו צו מבחן, פיצוי ופסילה על תנאי. מדובר בכמות נטו של 3.600 גרם, גידול בתוך מעבדה, הם היו שניים. בית המשפט נמנע מהרשעת המשיב. גם כאן אומר הנאשם כי היו שיקולים שמצדיקים להימנע מהרשעת המשיב. הם האריכו את צו המבחן ואני מבקש לצטט קטע מפסק דינו של השופט שפירא:
"לא נטען בעבודות כתב האישום כי הסם שגודל בעציצים סופק לאחרים ולא נטען כי נעשה בו שימוש בו מעבר לשימוש עצמי. בנסיבות אלו, והגם שכמות החומר הצמחי שנתפס עולה על הכמות הקבועה בחוק, ככמות המהווה סם שאינו לשימוש עצמי, הרי שבהעדר כל אמירה לעניין זה, יש לפרש את מכלול הנסיבות באופן המקל עם המשיב, דהיינו, שמדובר בצמחי סם שגודלו אך ורק לשימושם העצמי של המשיב ושותפו"
אני מגיש את פסקי הדין לעיונו של בית משפט.
אומר כי הנאשם שיושב כאן הוא אדם חולה, והסם הזה שאותו הוא גידל ואותו הוא צרך סייע לו להקלה במעט של כאביו הממושכים והתכופים, לאחר שכשלו כל הניסיונות להשתמש בתרופות קונבנציונליות. אני לא חושב שיש להעניש ביתר חומרה אדם חולה, האדם החולה הזה גידל את הסם כל מנת להקל על כאביו, והשאלה היא מה העונש על כך.
אני מבקש לאור כלל הנסיבות, ואני שוב מפנה לאמירותיו של הנאשם במשטרה, לניסיונותיו לקבל היתר כדין, והניסיונות שלו ממשיכים עד עכשיו.
לסיכום, הנאשם עצור מיום 18.9.15, אני מבקש שבית המשפט ישקול בחיוב לאור כלל הנסיבות שפורטו לעיל, לאור פסקי הדין, לא ביקשתי שלא להרשיע אותו ולא ביקשתי עבודות שירות. אני חושב שדי בתקופת המעצר, ומבקש להטיל עליו עונש צופה פני עתיד, ואולי כך ידורבן יותר הנאשם בהשגת האישום, כי לדעתי בסופו של דבר הנאשם עם כל המחלות שלו, יקבל את האישור הזה.

הנאשם טוען לעונש: אני מאוד מתחרט על כך שלקחתי את החוק לידיים, אני סובל הרבה שנים הפרוצדורה במדינה קשה, צריך לעבוד ולהתקיים בזמנים האלה ולא היו לי את הכוחות האלה, לא היה לי כוח ללכת לרופאים. אני העדפתי לעבוד ולא ללכת למרפאה כאב. אני רשום בכל מקום עם הכאבים שלי, ניסיתי את כל הכדורים, גם הייתי צריך לקבל אפידורל, אני מספיק סבלתי. אני לא מעשן סיגריות.


החלטה

נדחה למתן גזר דין ליום 20.1.16 שעה 8:30.

הנאשם יובא באמצעות שב"ס.

ניתנה והודעה היום ט"ו טבת תשע"ו, 27/12/2015 במעמד הנוכחים.

יריב נבון , שופט


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: אלימלך
שופט :
עורכי דין: