ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד אלדד ויצמן :

לפני כבוד ה שופטת כרמית פאר גינת
המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשם
אלדד ויצמן


נוכחים:
ב"כ המאשימה: מתמחה שי עמרני
ב"כ הנאשם: עו"ד יאיר סטולר
הנאשם: בעצמו

פרוטוקול


גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו בביצוע עבירות של נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא ביטוח ונהיגה במהירות העולה על המהירות המותרת .

על פי המתואר בכתב האישום, ביום 29.7.15, סמוך לשעה 10:35, נהג הנאשם ברכב פרטי מסוג פולקסווגן, בכביש 70, בדרך שאינה עירונית עם שטח הפרדה בנוי, במהירות של 128 קמ"ש בעוד המהירות המרבית המותרת הינה 90 קמ"ש. כמו כן נהג הנאשם ללא פוליסת ביטוח בת תוקף, ובזמן פסילה. לאחר שבתאריך 18.6.15 נפסל בנוכחותו מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 6 חודשים בבית משפט שלום לתעבורה בחיפה, בתיק 7270-11-14.

טרם גזירת דינו, הופנה הנאשם לשירות המבחן על מנת שיוגש בעניינו תסקיר אשר יבחן את אפשרות הארכת המאסר מותנה התלוי ועומד כנגד הנאשם.

ביום 26.11.15 הוגש תסקיר שירות המבחן. מהתסקיר עולה כי הנאשם בן 35, רווק, מתגורר עם אביו בקרית ביאליק. לדבריו, בחודש אוקטובר 2015 השלים לימודי תעודת הנדסאי במכללת אורט ביאליק. הוא ציין כי בגיל 26 התגורר למשך 3 שנים באנגליה ועבד שם כקבלן בניין, ועם שובו לארץ, הקים עסק עצמאי כקבלן בניין. הוא עוד ציין כי לפני ארבע שנים חווה משבר כלכלי שהביא לקריסת העסק ולחובות כספיים גדולים, אשר בעקבותם נדרש להגיע להסדר מול נושים.

שירות המבחן ציין כי הנאשם הוציא רישיון נהיגה בשנת 1998 ולחובתו 17 עבירות קודמות. כמו כן, כנגד הנאשם עומד ותלוי מאסר מותנה, אשר הוטל עליו ביום 18.6.15, בגין ביצוע עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף.

בהתייחסותו של הנאשם לביצוע העבירות, נשוא תיק זה, טען הנאשם כי ביצע את העבירה על רקע מצוקה כלכלית בה הוא נתון, מחויבותו לעבודה והצורך לתת מענה מספק ללקוחותיו. הנאשם טען כי הוא לוקח אחריות מלאה על מעשיו, מכיר בחומרתם ומוכן לשאת בעונש שיוטל עליו. יחד עם זאת, הביע הנאשם חשש מהטלת עונש של מאסר אשר יפגע בעבודתו, ביכולת תשלום חובותיו,

שירות המבחן התרשם כי הנאשם מכיר בגבולות החוק, מפנים את חומרת מעשיו, וחרד לעתידו הכלכלי והתעסוקתי נוכח ההליך המשפטי המתנהל נגדו. שירות המבחן ציין כי במהלך חייו, גילה הנאשם יציבות ויכולות תפקודיות גבוהות במסגרות אליהן השתייך. בנוסף, ציין שירות המבחן כי התנהגותו של הנאשם וביצוע העבירות נשוא תיק זה, אינן מאפיינות את אורח חייו וכי ההליך המשפטי המתנהל נגדו מהווה עבורו גורם הרתעתי משמעותי ומפחית את הסיכון לביצוע עבירות בעתיד. שירות המבחן העריך כי הפעלת המאסר המותנה עלולה לפגוע במישור המקצועי של הנאשם.

נוכח האמור, המליץ שירות המבחן להאריך את המאסר המותנה התלוי ועומד כנגד הנאשם, וכן המליץ להטיל עליו צו של"צ בהיקף של 180 שעות, התחייבות להימנע מביצוע עבירה וקנס.

בדיון שהתקיים בפני ביום 30.11.15 ביקשה ב"כ המאשימה להפעיל את המאסר המותנה התלוי ועומד כנגד הנאשם, וכן ביקשה להטיל על הנאשם פסילה ארוכה ומשמעותית, מאסר על תנאי, פסילה על תנאי וקנס. הוגש גיליון הרשעות קודמות (ת/1).

ב"כ הנאשם טען כי מדובר בפעם הראשונה בה נתפס הנאשם נוהג בזמן פסילה. הוא ציין כי הנאשם מצוי בחובות כספיים גדולים עקב קריסת עסקו, וכיום עובד כמפקח על עבודות קבלנים במקומות שונים בארץ וזקוק לרישיון נהיגתו. הוא עוד ציין כי מדובר בבחור נורמטיבי אשר צפוי להתחתן בקיץ הקרוב. ב"כ הנאשם ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן והגיש פסיקה לעניין העונש (נ/1).

מתחם הענישה בעבירות שבהן הורשע הנאשם נע בין שלושה חודשי פסילה ומאסר מותנה ועד לשבע שנות פסילה בפועל ו- 24 חודשי מאסר בפועל (ראה עפ"ת 22833-10-14 גאודאת נדאף נ' מ"י, (פורסם בנבו ביום 24.11.14) שם הוטלו על הנאשם, בין היתר, 14 חודשי מאסר בפועל בחופף להפעלת 14 חודשי מאסר מותנים ו-7 שנים פסילה בפועל. ברע"פ 3878/05 יעקב בנגוזי נ' מ"י (פורסם בנבו ביום 26.5.05), אישר בית המשפט העליון עונש של שנת מאסר בפועל תוך הפעלה בחופף של עונש מאסר מותנה בן 12 חודשים למי שעבר פעמיים עבירה של נהיגה בזמן פסילה. בעפ"ת 21678-01-11 מ"י נ' עזרי (פורסם בנבו ביום 6.3.11) נגזרו, בין היתר, עונש פסילה בפועל בת 20 חודש במצטבר לכל פסילה אחרת והוארך מאסר על תנאי בן 4 חודשים בשנתיים נוספות.

מעיון בגיליון הרשעותיו התעבורתי של הנאשם עולה כי הנאשם נוהג משנת 1998 ולחובתו 17 הרשעות קודמות, בין היתר, בגין ביצוע עבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה התקף לסוג הרכב, נהיגה במהירות, שימוש בטלפון בעת נהיגה, נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף ונהיגה ללא חגורת בטיחות.

העבירות אותן ביצע הנאשם הן חמורות. נהיגה בזמן פסילה וכן נהיגה במהירות מופרזת טומנ ות בחובן סיכונים רבים לביטחונם של הנוסעים ברכב והולכי הרגל. יתר על כן, הן משקפ ות התייחסות של ביזוי החוק וצווי בתי המשפט.

יחד עם זאת, וכפי שציין שירות המבחן, הנאשם קיבל אחריות לביצוע העבירות וניכר כי הוא מכיר בהשלכות של מעשיו ומודע להתנהגותו הפסולה. שירות המבחן ציין, כאמור, כי מדובר באדם נורמטיבי אשר ביצוע עבירות, נשוא תיק זה אינן מאפיינות את אורח חייו.

התרשמתי מתסקיר שירות המבחן כי הנאשם שבפנינו מגלה נכונות לחזור למוטב. נראה כי המקרה שבפנינו הוא המקרה בו על בית המשפט לבחון ברצינות רבה את האינטרס השיקומי שכן, שיקומו של הנאשם יועיל לחברה במידה רבה יותר מאשר הטלת מאסר בפועל, אשר יהא בו כדי ל דרדר את הנאשם אחורנית.

כמו כן, מעבר להליך השיקומי וחשיבותו, שקלתי לקולא את העובדה לפיה, הנאשם הודה בעבירות המיוחסות לו וחסך זמן שיפוטי. בהודאתו של הנאשם יש כדי ללמד על כך שהנאשם קיבל אחריות למעשיו, וכי יש בו רצון אמיתי לנסות ולשקם את חייו.

בנוסף התחשבתי בנסיבותיו האישיות של הנאשם ובכללן, מצבו הכלכלי של הנאשם והחובות שנושא בהן הנאשם עקב קריסת עסקו, לפני מספר שנים.

לאור האמור, אני רואה לנכון ליתן עדיפות לאינטרס השיקומי. עקב כך, מצאתי לנכון לאמץ את המלצות שירות המבחן, בדבר הארכת המאסר המותנה התלוי ועומד כנגד הנאשם. יחד עם זאת, נוכח חומרת העבירות המיוחסות לנאשם, ומאחר ובעברו קיימות ארבע עבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף (מתוכם עבירה אחת של נהיגה ללא רישיון נהיגה התקף לסוג הרכב), אני מוצאת לנכון להגדיל את היקף שעות השל"צ, אשר נקבע על ידי שירות המבחן.

על יסוד כל האמור, מצאתי לגזור על הנאשם את העונשים הבאים:

אני מאריכה את המאסר המותנה בן ה-3 חודשים התלוי ועומד כנגד הנאשם בתיק תת"ע 7270-11-14 בשנתיים נוספות (גזר הדין ניתן ביום 18.6.15).

אני מטילה על הנאשם צו של"צ בהיקף של 250 שעות אשר יבוצע בהתאם לאמור בתסקיר שירות המבחן.
הודע לנאשם כי במידה ולא יבצע את צו השל"צ, רשאי בית המשפט לדון אותו פעם נוספת, ולהטיל עליו עונשים אחרים וחמורים יותר.

אני פוסלת את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 6 חודשים בפועל. עונש הפסילה ירוצה בחופף להפעלת פסילה מותנת בת 4 חודשים אשר הוטל על הנאשם בתיק תת"ע 7270-11-14. (גזר הדין ניתן ביום 18.6.15) , כך שסך הכל ירצה הנאשם 6 חודשי פסילה בפועל.
ריצוי הפסילה יחל היום בכפוף להצגת תצהיר.

אני פוסלת את הנאשם מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 7 חודשים וזאת על תנאי למשך 3 שנים, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור עבירה בה הורשע או אחת העבירות המפורטות בתוספת הראשונה או בתוספת השנייה לפקודת התעבורה ויורשע בה.

אני מטילה על הנאשם התחייבות כספית בסך 5,000 ₪, לפיה, ימנע במשך 3 שנים מביצוע עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה, נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף מעל שנה ו/או נהיגה בזמן פסילה.
ההתחייבות תחתם עד ליום 26.12.15. היה ולא תחתם ההתחייבות עד למועד האמור, יאסר הנאשם למשך 3 ימים.

אני דנה את הנאשם לתשלום קנס בסך 1,500 ₪.
הקנס ישולם ב- 3 תשלומים שווים ורצופים החל מיום 01.02.2016 ובכל 1 לחודש שלאחריו.

הנאשם הונחה לגשת למזכירות לקחת שוברי תשלום ולחתום על ההתחייבות.

זכות ערעור תוך 45 יום לבית המשפט המחוזי.

ניתן והודע היום ט' טבת תשע"ו, 21/12/2015 במעמד הנוכחים.

כרמית פאר גינת , שופטת

הוקלד על ידי דליה לינבנד


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: אלדד ויצמן
שופט :
עורכי דין: