ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ניסן פז נגד נ.ר שאול נכסים בע"מ :

לפני כבוד ה רשמת בכירה דליה אסטרייכר
התובע
ניסן פז

נגד

הנתבע
נ.ר שאול נכסים בע"מ


נוכחים:
התובע בעצמו
הנתבעים 2 ו-3 בעצמם ומטעם הנתבעת 1

פרוטוקול

בפתח הדיון, פונה בית המשפט לתובע בשאלה מדוע הוא תובע את הנתבע 2 ו-3 באופן אישי.

הנתבע:
אני תובע אותם כי איתם התחלתי את התהליך ורק אותם אני מכיר. זה היה תחת החברה שהיה את כל המבנה הוא נבנה תחת החברה. הם בעלי החברה, עשיתי על זה בירור.

הצדדים:
אנו מסכימים כי הנתבעים 2 ו-3 לא ייתבעו באופן אישי ויוסרו מכתב התביעה.


החלטה

הנתבעים 2 ו-3 יימחקו מכתב התביעה.

בהתאם לכך, יתוקן הפרוטוקול.

ניתנה והודעה היום י"ט כסלו תשע"ו, 01/12/2015 במעמד הנוכחים.

דליה אסטרייכר , רשמת בכירה

התובע (לאחר שהוזהר כחוק):
יום אחד קיבלתי טלפון מאדון רוני, אומר לי שהוא שמע שאני קבלן חשמל והוא בונה בניין באשדוד והוא רצה להתקשר איתי. נפגשנו אצלו בתעשייה במפעל שלו של אמבטיות והוא סיפר שהוא קנה אדמה והוא רוצה לקנות מבנה ולהעביר לשם את המפעל, יש לו בניינים בכפר הנגיד ובעוד מקום והוא מוכן לעשות את זה. אמרתי לו שאני מוכן לעשות את העבודה, אבל אני רק מהנדס ולא קבלן מבצע. אמרתי בהתחלה רק שאני יכול לעשות את זה והוא יכול לראות שעשיתי עבודות באזור התעשייה בברקן שעשיתי והם מסביבו, סיכמנו שאנחנו מתקדמים, במהלך של שנה נפגשנו עשרות פעמים, אם זה בכפר הנגיד ואם זה בברקן ואם זה בשטח. טיב הפגישות היה ייעוץ, אופן ההתנהלות איך להרים את הבניין בצורה הכי יעילה וחסכונית, אז אמרתי שאני לא מתכנן ולא מהנדס ונתתי לו שמות של שני מהנדסים ברחובות. שם הבנתי כשנפגשנו עם רפפורט, כשהנושא הבשיל אמרנו שנעשה חוזה אצל עורך דין, וזה היה אחרי שנה של פגישות, לדבר איך עושים ומה עושים ויש לי פה נייר מהפגישה הראשונה כשראינו את האדמה ואמרתי שכדאי לו לעשות ממ"ד באמצע על מנת לחסוך בעלויות. אני רוצה להמחיש שזה מה שקשקשנו ביד חופשית והמבנה עצמו ממש יושב עם הקווים האלה שישבנו וראינו. יש לו את זה. זו רק הוכחה לבית המשפט שאני הייתי בתחילת ההליך עוד לפני ששמו בורג.
לאחר שנה שהדבר התקדם נפגשנו אצל עורך דין. ביקשתי כסף על הפגישות האלה ולא קיבלתי. הכוונה בעשרות פגישות למעל 25 פגישות, היו פגישות שקרו בלעדיו, פגישות שלו איתם היו 20-25 והיו לי גם פגישות בנושא עם גורמים אחרים שעשיתי טלפונים... לא תיעדתי את הפגישות כי לא ידעתי שנגיע למצב כזה. זה אדם חובש כיפה, דובר אמת, היה בכמה אתרים וקיבל עליי המלצות, הייתי סמוך ובטוח שהכל בסדר. ואז הגענו לחתימת חוזה אצל עורך דין לסגור את העבודה, היה להם תהליך של מימון מול הבנק לקחת כספים, אז הוא היה צריך ממני אומדן ואת לא יכולה לבוא ולהגיד כמה זה יעלה, צריך לבוא ולעשות תכנון ראשוני. ואת זה אפשר לראות בהתכתבות במיילים שמדברים ובסופו של דבר הוא נתן לי מספר שהוא אמר לי שהוא קיבל ולא מידיעה אישית שלי. לשאלת בית משפט, מדוע נפגשתי עם הנתבעת 25 פעמים ועוד 5 פעמים עם גורמים אחרים, מבלי שהגדרתי שכר מראש בעבור כל פגישה או שעה, אני משיב שהיה מקרה כזה ואמרתי שאני עושה כבר המון צעדים לטובת הנושא הזה אז בוא תוציא לי 10,000 ₪ כמקדמה או משהו שיהיה לי אישור והוא התחמק מזה בצורה אלגנטית וזה לא קרה אף פעם. כשהגעתי לעורך דין אמרתי שכבר סוגרים את זה ועוד מעט זה נגמר.
אני פשוט האמנתי בו לאורך כל הדרך בתום לב, כי זו העבודה שלי והכרתי גם את ניסים. צריך חוזה כי חייבים, ועדיין לא השקעתי שום דבר חוץ מזמן שלי, נסיעות וטלפונים, זמן שלי בלבד ולא של כל החברה שלי. אמרתי שנתקדם עם זה כי סך הכל אני מקבל הבטחות בעל פה, לבוא ולסגור משהו קטן של 20-25 אלף לא צריך להגיע לבית המשפט. גם לא האמנתי שזה יקרה ככה.
הגענו לעורך דין, יושבים שלושתנו עם עו"ד ג'רופי ישבנו והתחלנו לקרוא את החוזה והתחלנו לדסקס על ההסכם. הייתה שורה בעייתית שכללה שאם יש תוספות אני אצטרך לשאת על חשבוני, הוא רצה שכר כולל ואני רציתי שכר פר התוכניות. הוא אמר שזו מהות ההסכם, בסופו של דבר לא חתמנו. למה לא חתמנו, כי הוא אמר שהם יבדקו ויחזרו שוב פעם, משם לא חזרו. גם ניסים בשורה הזו שהתווכחנו, הוא אמר לרוני שאף קבלן לא יחתום לך על שורה כזו, זה כאילו לבוא לשים לי מלכודת. דיברנו על אמת, וזאת האמת. הוא אמר לו את זה לידי וגם עורך הדין שמע את זה. אז רוני אמר שיבדקו את זה וניפגש שוב פעם. יש לי מסמך מחברת חשמל באשדוד והוצאתי הוראת דרישה לתשלום על מנת לקבל חשמל זמני לאתר כי אנחנו כבר ממש הגענו לאתר.
לגבי התקופה שבה זה קרה, ב-23/12 אני שלחתי לו אומדן, אבל האומדן קרה חצי שנה בערך אחרי הפגישה הראשונה, כלומר בתאריך הזה חמישה שישה חודשים אחורה. לגבי הפגישה עם עורך הדין אני לא זוכר תאריך אבל זה היה בערך שנה אחרי, בערך ביוני 2013, אני לא זוכר בדיוק פחות או יותר.
אחרי שנעלם ולא חזרו התחלתי לעשות טלפונים לבדוק מה קורה. לקח לי שבוע לאתר והבנתי שהוא נסע לחו"ל, ואחרי שחזר הוא אמר לי לא לקחתי מישהו אחר. הוא לא אמר לי כלום, לקח מישהו אחר אחרי שהשקעתי שנה בעבודה ותוכניות.

מר רוני שאול (לאחר שהוזהר כחוק):
העבודה הזאת התחילה עם המהנדס בסוף שנת 2010. הפרויקט נגמר לפני חצי שנה ותהליך שלקח 4 שנים. התוכנית עם המהנדס שהתחילה אני מציג מסמכים עם הצורות של המהנדס, מציג הסכם של המהנדס ברקוביץ' מוגש ומסומן נ/1, מציג את התוכניות של הבניין. התוכניות שהוא מציג מבוססת על התוכנית של המהנדס ב-2010. כל התוכנית היא בכתב היד שלי, הוא לא מהנדס ולא מתכנן. השלבים היו כאלה, יש את השלב הראשון ב-2011 צריך לבחור מהנדס חשמל, אחרי שבחרתי מהנדס קונסטרוקציה צריך לבחור מהנדס חשמל וזה היה בינואר 2011. הוא הציג לי מהנדס אחד, אחר כך מהנדס נוסף בשם רפפורט שזה הומלץ על ידי המהנדס שלי, וכל האישורים של חברת החשמל שזה נעשה. לשאלת בית המשפט, אנחנו נפגשנו לעניין העבודה אולי 3-4 פעמים ושאר הדברים הוא היה מופיע על דעת עצמו במשרד עם הווספה שלו, היה מופיע במשרד אצלנו ואף אחד לא הזמין אותו ואף אחד לא קרא לו. כשהייתי צריך לבחור את המהנדס בינואר 11' שלושה חודשים אחרי שבחרתי מהנדס קונסטרוקציה הוא המליץ על מהנדס, רפפורט הומלץ על ידי מהנדס הקונסטרוקציה מכיוון שהמהנדס צריך לפקח על בעל המקצוע וזה לא ההפך. מציג את ההסכם של המהנדס שלו והסכם של המהנדס שלי. המהנדס שהוא הביא לי, מהנדס שהשאיר סעיפים פתוחים שאפשר לעשות תוספות ואני לא הסכמתי לזה. הוא הביא את המהנדס שלו ובמקרה הוא מכיר את המהנדס, הבנתי שהמהנדס לא עובד עם הקבלן אלא הוא צריך לבדוק שהעבודה של המהנדס נכונה והוא זה שהציג את כל העבודות לחברת החשמל. הוא הציג לי את המהנדס אדריאן שהשאיר שם סעיפים פתוחים לגבי תוספות אפשריות, ואני לא רציתי לאשר את זה ולכן אישרתי רק את התכנון של רפפורט, שהוא המהנדס שלקח את כל העבודה כחלק אחד כולל. בזה נגמר הקשר איתו, אולי עשרה חודשים עד שנגמרה העבודה של התיקונים. אין לי שום צורך בו. נפגשנו אולי שלוש פעמים בהתחלה, הוא היה לא כל שישי אלא מדי פעם ולי בכלל לא היה כסף הייתי רק בשלב התכנונים כי זה פרויקט מאוד גדול והוא רצה מאוד את העבודה.
אחרי שנקבע תאריך של המהנדס לא היה צריך שום פגישה נוספת, הוא רצה לדעת כל הזמן איפה זה נמצא כדי להכניס רגל בתוך העבודה וקבלן יכו לעשות דברים רק אחרי היתר בנייה. הוא רצה לדעת מה עם ההיתרים. אף פעם לא אמרנו לו שהעבודה שלו, אף פעם לא אמרתי שזו תהיה עבודה רק שלו. רשום בכתב התביעה שנאמר לו שהעבודה תהיה רק שלו ואין כל עוררין אני רוצה להגיד, אני לא נתתי לאף בן אדם להיכנס בלי הסכם חתום, לא נתתי לאף בן אדם להיכנס בלי הסכם. יש לי ניסיון לא בארץ לתת לאדם לעבוד בלי הסכם אני קשור אליו מאוד, וגם אחרי הסכם אני צריך מאוד להיזהר כמו נישואים וצריך כל הזמן להתקשר. לעולם לא אמרתי זו עבודה שלך, לא היה בנינו שום דבר.
ההסכם של חברת החשמל לא מדברת עם אף אחד רק עם המהנדס, רפפורט ביקש את זה ולא היה לו שום עניין עם חברת החשמל, אך ורק מהנדס מדבר עם חברת חשמל. אני רוצה להדגיש שוב שי. רפפורט הוא זה שהלך לחברת החשמל.
אני רוצה להגיד שלא הייתה לי שום התקשרות איתו. הפרויקט הזה לקח 3-4 שנים ועבדתי עם 40 מקצוע ולא הייתה לי תביעה אחת בנושא, אני לא ארשה לעצמי שבן אדם יעשה עבודה ולא יקבל כסף. אם בן אדם בא ומנדנד לי כל הזמן וכשאנחנו מגיעים לעורך דין ומוצא צינור ואומר את זה שכחתי, אני רוצה הסכם כולל כמה זה יעלה לי.
לשאלת בית המשפט, לא מגיע לו שכר, אני רוצה הצעת מחיר וכשהוא לא הסכים שזה יהיה הסכם כולל אלא הסכם פתוח שאחרי זה לריב. אני לא מתעסק עם זה וכשהגיע הרגע לחוזה לעשות את העבודה והוא משאיר לי דברים פתוחים שבאים לחתום והוא אומר לי את הצינור הזה שכחתי ואני רוצה להוסיף. אמרתי לו שאם הוא מוסיף סנט, אני לא מסכים ואין הסכם. הוא לא הסכים, הוא אמר שהוא לא יודע מה יהיה תוך כדי עבודה, אם אין לי סכום שאני יודע איך אני נכנס ואיך אני יוצא, אני לא נכנס. מזה נזהרתי כל הפרויקט הזה. אנחנו גאים בזה ששילמנו לכל אדם שהיה בפרויקט הזה, ואם הוא עושה את זה מרצון שלו אמרתי לו, אין אצלי כסף שאתה בא לבקר אותי שאלתי אם הוא רוצה כסף והוא אמר אני לא צריך. אני רק יודע שלא היה הסכם עם הבחור ואלא הסכמתי, ולבוא היום ולהגיד שעשית עבודה, אם אתה חושב שמגיע לך כסף למה אחרי שלוש וחצי שני פתאום אתה רואה שיש בניין ואתה אומר שאני חייב כסף. זה לא נכון לעשות את זה.

מר ניסים שאול (לאחר שהוזהר כחוק):
הפרויקט הזה עזבי את ניסן, עבדנו עם חברת שרונים ישבו איתנו 10 פגישות, הגענו לחתימה והם לא קיבלנו את העבודה. אח שלי כל הזמן דגל בזה שכשעושים הסכם זה הסכם פורשאלי סגור. אני וניסן היינו באים בימי שישי, אנחנו לא עובדים בכלל בימי שישי, היינו באים ומדברים. גם ניסן לא רצה לחתום על הסכם פורשאלי ולא קיבל, גם שרונים ישב איתנו ובסוף לא קיבל, קיבלה עשת חברה אחרת. זה כל מה שהיה. אנחנו התעקשנו למחירים סגורים, בלי תוספות.

התובע מסכם:
ראשית כל, הוא לא נפגש איתי 4 פעמים כי אם הוא טוען שזה 4 פעמים אז הוא ראה שני מתקנים שהוא ראה את הדברים שאני עשיתי, פעם אחת זה היה בברקן ופעם אחת בבת ים, אז כבר הוא משקר. לגבי פורשאלי, כשהיינו אצל עורך הדין הוא פתאום נזכר שחסר חדר משאבות. אני תובע את כל הזמן שהשקעתי ואת כל הייעוץ שקיבל מ מני. יש לי תיעוד שאני שלחתי ואין לי תיעוד ביומן, לא ידעתי שאני אגיע למצב כזה, אבל יש לי את כל המיילים שהתכתבתי ואת יכולה לראות תאריכים שבהם זה נמשך. הוא טוען שאני פניתי אליו, ואני פניתי אליו אולי שש פעמים.
לגבי ימי שישי שהוא טוען שאני באתי לבקר, זה לא נכון ואני בכלל משתדל לא לעבוד ביום שישי. הוא אמר לי ביום שישי זה רגוע, אין לחץ ובוא תבוא. זה שהוא אומר את זה רק מוכיח שהוא משקר, ואני אף פעם לא באתי לשם על דעת עצמי ותמיד הוזמנתי לשם. הנזק שנגרם לי, אני עובד הרבה שנים בתחום ויש לי הרבה מבנים והרבה פרויקטים, היום כשאני לוקח עבודה של תכנון וייעוץ של עזרה בתהליך כלשהו זה הסכום שאני גובה, 20-25 אלף שקל. אמר לי הבן אדם, אני לא אביא שום דבר עכשיו למרות שביקשתי כסף, אמר לי שלוש פעמים שהעבודה שלי ולא להיות מודאג. הוא מכחיש והוא משקר, אז בוא נלך למכונת אמת. למה שאני אשלח מייל שש פעמים. זה לא נכון שחיזרתי אחרי הפרויקט, ראה את שני המתקנים שלי ואמר שזאת עבודה יפה בוא תעשי לי. יש לי פה הקלטה מה-24/06/13 שבה אני אומר לו תיתן לי כסף, עזרתי לך בייעוץ ומגיע לי. משמיע את ההקלטה לבית המשפט. זו הוכחה שכן פניתי אליו.

מר רוני שאול:
זה היה אחרי שהבניין כבר נגמר.

התובע:
זה לא נכון. זה משנת 2013 כשעוד לא התחילו את הבניין.

מר רוני שאול:
ההתקשרויות שלנו היו מתחילת 2011, ההסכם הראשון היה בתחילת 2011 וההסכם עם הקבלן היה בסוף 2011. זה היה אחרי שהבניין כבר נגמר ואז הוא התקשר אליי. זה set up, זה לא בתהליך בחירת הקבלן, זה שנתיים לאחר מכן מלפני חצי שנה.

בשלב זה מתנהל דיון מחוץ לפרוטוקול.

בשלב זה, בית משפט מבקש את הסכמת הצדדים לפסוק לפי סעיף 79א' בתיק זה על כל המשתמע ממנו.

הצדדים:

לאחר שהוסבר לנו מהותו של סעיף 79א לחוק בתי המשפט, והבנו כי:

א. אנו רשאים שלא להסכים לפסיקה על פי הליך זה;
ב. הובהר לנו כי היה ולא נסכים לפסיקה על פי הליך זה, אין הדבר ישפיע על תוצאות ההליך.
ג. פסק דין על דרך הפשרה אין משמעותו "פשרה" במובן של חיתוך הפער בין עמדות הצדדים בנקודה כלשהי, ויתכן כי פסק הדין, לפיו אחד הצדדים מפסיד הכל או זוכה בכל;
ד. לבעלי הדין עומדת הזכות לטעון טענות במסגרת ההליך למתן פסק דין בדרך של פשרה;
ה. בית המשפט אינו כבול להצעות פשרה או לאמירות שעלו בדיון שקדם להליך;
ו. פסק הדין ינתן ללא הנמקה;
ז. העילות לערעור על פסק דין בדרך של פשרה, הן מצומצמות ביותר.

לאחר שהבנו האמור לעיל, אנו מסכימים כי בית המשפט יפסוק בהתאם להוראות סעיף 79א לחוק בתי המשפט, וללא הנמקה.

החלטה

פסק דין לפי סעיף 79א' יישלח לצדדים בדואר.

ניתנה והודעה היום י"ט כסלו תשע"ו, 01/12/2015 במעמד הנוכחים.

דליה אסטרייכר , רשמת בכירה

הוקלד על ידי אנה פופוב


מעורבים
תובע: ניסן פז
נתבע: נ.ר שאול נכסים בע"מ
שופט :
עורכי דין: