ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד פינטו נגד מדינת ישראל :

1


בתי המשפט

בית משפט מחוזי ירושלים

עש 000216/09

לפני:

כבוד השופטת מרים מזרחי

21/06/2009

בעניין:

דוד פינטו

בעצמו

המערער

נ ג ד

מדינת ישראל

משרד המשפטים

המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים

ע"י ב"כ עו"ד פנינה סין שלום

המשיבה

פסק דין

1. המערער היה בעל רשיון חוקר פרטי במשך מספר שנים עד ל-1999, מועד בו לדבריו "הקפיא" את רשיונו ועבד במשטרת ישראל. בפניתו לחידוש רשיונו קבעה הוועדה לרישוי חוקרים פרטיים כי "לנוכח הנתק המקצועי מאז שנת 1999 על המערער לעבור חצי שנת התאמנות במהלך 3 השנים הקרובות, תקופה שתזכה אותו בנסיון הנדרש לצורך קבלת רשיון חוקר פרטי". ביום 22.9.98 חזרה הוועדה, בגדר בקשה לעיון מחדש שהגיש המערער, בקבעה כי החלטתה הקודמת היא "שקולה ומאוזנת" (להלן: ההחלטה).

2. המערער טוען כי הוכיח לפני המשיבה שלא חל נתק מקצועי בפעולתו בתחום החקירות והראה באמצעות מסמכים משטרתיים כי עסק בחקירות בתחום הפלילי ואף עבר השתלמויות בתחום. המערער מטעים כי היה בעל רשיון חוקי עד שהקפיא את הרשיון לאחר שהיועצת המשפטית של המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים אמרה לו שכאשר ירצה לקבל את הרשיון יוכל לקבלו. על יסוד האמור טוען המערער כי יש לבטל את ההחלטה ולהביא לכך שרשיונו יחודש לאלתר.

3. באת-כוח המשיבה טענה כי הלכה היא שבית המשפט אינו נוהג להיכנס בנעלי הרשות המינהלית ואין הוא שם את שיקול דעתו במקום שיקול דעת הרשות אלא אם ההחלטה סטתה סטייה קיצונית ממתחם הסבירות. באת כוח המשיבה הוסיפה ויצקה טעמים להחלטת הוועדה.

4. אין מחלוקת כי לפני הוועדה שטח המערער את התפקידים וההכשרות שעבר במשטרה החל משנת 1999, נסיון המלמד לשיטתו על המשך צבירת נסיון בתחום החקירות, ותמך טענותיו במסמכים. חרף האמור הוועדה לא הסבירה בהחלטתה מדוע אין להחשיב נסיון זה וחל לשיטתה "נתק". במובן זה ההחלטה סתמית ונעדרת הנמקה אף שכביכול צירוף המילים "לנוכח הנתק המקצועי" מציע טעם להחלטה. לא הוסבר מדוע הנסיון החקירתי האמור אינו עונה על הנדרש.

5. לאור האמור אני רואה לנכון לקבל את הערעור, לבטל את החלטת הוועדה ולהחזיר אליה את הנושא למתן החלטה מחודשת שבה תתיחס ביתר פירוט לנסיון שצבר מאז שנת 1999 במסגרת תפקידו כחוקר במשטרה. החלטת הוועדה תינתן תוך 30 יום.

6. אין צו להוצאות.

המזכירות תעביר את פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, כ"ט בסיון תשס"ט (21 ביוני 2009) בהיעדר הצדדים.

מרים מזרחי, שופטת

הוקלד ע"י אירית משה