ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פרקליטות מחוז צפון נגד טורגמן :

בעניין:

פרקליטות מחוז צפון- פלילי

המאשימה

נגד

משה טורגמן

הנאשם

נוכחים:

מטעם המאשימה: מתמחה – מר משה כהן
מטעם הנאשם: בעצמו וב"כ עו"ד דניאל וייס

פרוטוקול

הסנגור: בפתח הישיבה אבקש להציג אסמכתא על תשלום הרכיב הכלכלי בהסדר בסך 4,700 ₪, למעשה מדובר בהשבה מלאה לפי הסכומים הנקובים בכתב האישום המתוקן.

התובע טוען לעונש: מגיש טיעונים לעונש בכתב. מגיש הרשעות קודמות וגזר דין. כפי שסוכם בהסדר הטיעון, מאסר מותנה בר הפעלה מתיק מספר 17703-04-10 של בית משפט השלום בתל אביב. אבקש להוסיף כי בתסקיר אחרון שירות המבחן ביקש להשית על הנאשם עונש מוחשי ומרתיע אך מנגד לא נותן בסופו של דבר שום המלצה לעונש מוחשי ומרתיע. בעצם, מבקש שירות המבחן להטיל על הנאשם צו מבחן ולהאריך את המאסר המותנה, ובסופו של התסקיר עונש מוחשי ומרתיע, וזה לא הולך ביחד. הם חוזרים בהם למעשה מהתסקיר הקודם, אך השורה התחתונה הם מבקשים עונש מרתיע, ועל כן אנו נבקש להטיל על הנאשם עונש מוחשי, מרתיע כאמור בטיעונים לעונש שהוגשו לבית המשפט.

הסנגור טוען לעונש: הנאשם הינו בן 40, נשוי ויש לו שני ילדים, שירת שירות צבאי מלא במג"ב, שירת במילואים, הוא עובד ומתפקד באופן נורמטיבי ורציף מאז שחרורו ממאסר לפני שלוש שנים, מגיש אסופת תלושי משכורת ומכתב המלצה ממקום עבודה קודם.
הוגשו וסומנו נ/1 ו- נ/2.
כתוצאה ממשבר ביחסים שנסוב סביב מאסרו, הוא ואשתו נפרדו, ואפילו התגרשו, ולאחרונה חידשו את הקשר והם חיים ביחד תחת אותה קורת גג, וכפי שאמרתי, הנאשם עובד ומתפקד כאיש משפחה נורמטיבי, מאז ששוחרר לא נפתחו נגדו תיקים נוספים. הרשעתו האחרונה היא מלפני שש שנים, ותיק החקירה האחרון הוא משנת 2007. אנחנו בתיק הזה למעשה הודינו כמעט בהזדמנות הראשונה, גם בחקירה מדובר באדם שמשתף פעולה, לא ממלא פיו מים ולמעשה מודה כבר בשלב הראשוני. אנו הגענו לבית משפט עם כתב אישום מתוקן, התיקונים היו משמעותיים, מדובר בנסיבה לקולא במיוחד בתיקי מרמה שיש מסמכים רבים ועדים טכניים רבים. מבחינת יחסו לעבירה, רואים גם בתסקיר שירות המבחן הראשון והשני שהוא לוקח אחריות מלאה, הוא חש בושה. אנו לא מקלים ראש אך השווי הכספי ממנו נהנה הנאשם הוא בסך הכול 4,700 ₪, סכום שאותו הפקיד כבר בקופת בית משפט במסגרת ההסדר. אבקש להתייחס לדבר הכי חשוב בתסקיר שזה גורמי הסיכון, תיקון 113 קובע כי מקום בו אדם השתקם או יש סיכוי שהוא ישתקם, ניתן לנקוט נגדו בענישה שיקומית ואף לסטות ממתחמי ענישה. שירות המבחן התרשם כי יש מוטיבציה לעריכת שינוי, הנאשם לוקח אחריות מלאה על מעשיו וההליך המשפטי מהווה עבורו גורם מרתיע, קיימת המלצה לתוכנית ייעודית בתחום המרמה וצו ארוך ומשמעותי. זה נכון שבתסקיר הראשון הייתה בעייתית בהמלצה, שירות המבחן אינו גוף משפטי, אלא גוף טיפולי שיקומי ולאחר שהוא עמד על טעותו הוא עדיין המליץ בשורה התחתונה על המלצה שהמשמעות שלה היא הזדמנות לשיקום. לא מדובר שהוא בעתיד ישתלב, יש קבוצה שנפתחת והוא מיועד אליה, וזה קורה. כמובן שאם בית המשפט חושב שיש צורך לבדוק שהוא אכן נקלט ומשתלב, אנו נהיה מוכנים לכך. יחד עם זאת, אני חושב שיש לסמוך על הנאשם ועל שירות המבחן שהוא ישתף פעולה וזה יהיה גם חלק מהמבחן שבית משפט יטיל עליו, כתנאי ברור שאין בלתו, שיתוף פעולה שלו, וסיום הטיפול בהצלחה. כמובן, שברגע שבית משפט מטיל עונש צופה פני עתיד עם מבחן, גזר הדין הופך להיות בלתי גמור, הניסיון שנעשה בעבר, חלף זמן רב מאוד, היום הנאשם במקום אחר לגמרי, יש לו הרבה יותר מה להפסיד, הוא שיקם את המשפחה שלו. אבקש להזכיר כי העניין הוא טכני, הוא נכנס לאתרים מפוקפקים, וזו העבירה, ולא ארצה לפרט. הנתונים שיש לנו היום לשלוח את הנאשם ל בית האסורים, כאשר אנו יודעים כי הוא לא יזכה לטיפול שם, לאור עתירת המאשימה למאסר קצר, אך אם נקבל את עתירת ההגנה וננסה ללכת לקראתו, האינטרס הציבורי ייצא נשכר כי הוא ילך לטיפול. לא נפתחו נגדו תיקים ושירות המבחן התרשם אחרת, ויש סיכוי שהוא ימשיך להשתקם בדמות הטיפול שהוצע בהמלצת שירות המבחן.
בנסיבות אלו, אנו אבקש לאמץ את המלצות שירות המבחן ולהוסיף עליהם רכיב נוסף של של"צ. שירות המבחן לא סבר שיש פה מקום לשל"צ מאחר והוא לא רוצה לפגוע בפרנסה שלו, אני הסברתי לנאשם כי משהו קונקרטי חייב להיות כאן, לכן אנו מציעים ל הוסיף את שירות לתועלת הציבור, הוא יעמוד בזה עם כל המאמצים שזה כולל. כמובן, שאם בית משפט רוצה לקבל את התמונה המלאה ואת עמדת שירות המבחן לעניין זה ולעניין לוחות זמנים לטיפול אנו לא נתנגד לכך.
מגיש מסמכים התומכים בעובדה כי הנאשם ואשתו מנסים להביא ילד לעולם.
הוגש וסומן נ/3.

הנאשם טוען לעונש: אני עשיתי בעבר הרבה טעויות ואני מצטער על זה, שיקמתי את המשפחה שלי, מאז לא עשיתי כל טעויות, אני עובד במקום מסודר ואני ובת זוגתי מנסים להביא עוד ילד ולהמשיך את החיים הלאה. היום אני סוכן מכירות.


החלטה

נקבע למתן גזר דין ליום 8.12.15 שעה 8:30.
הנאשם מוזהר בחובת התייצבותו.

ניתנה והודעה היום ד' כסלו תשע"ו, 16/11/2015 במעמד הנוכחים.

יריב נבון , שופט


מעורבים
תובע: פרקליטות מחוז צפון
נתבע: טורגמן
שופט :
עורכי דין: