ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אטיאס יהודית נגד בטוח לאומי-סני :

1


בתי הדין לעבודה

בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב - יפו

בל 003015/08

בפני:

כב' השופט שמואל טננבוים

21/06/2009

בעניין:

אטיאס יהודית

התובעת

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי

הנתבע

פסק דין

1. זוהי תביעה להכרה באירוע מיום 26.7.07 כתאונה בעבודה מכח הוראות פרק ה' לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה – 1995.

2. גירסתה של התובעת מפורטת בתצהירה כדלקמן:

"1. בעת תאונת העבודה עבדתי בתור מוכרת בחנות "הילטקס בע"מ" ברח' גרוזינברג בתל אביב. אני עבדתי חמישה ימים בשבוע משעה 07:30 ועד 12:30 ובנוסף ביום שישי לסירוגין.

2. ביום 26.7.07 עם סיום עבודתי יצאתי מהחנות ועל מנת להגיע הביתה ברח' שפרינצק המוביל לרח' חנקין. אולם בדרך לביתי נפלתי על המדרכה ונחבלתי בראש, בכתף וברגל. הנפילה קרתה סמוך לשעה 13:00. לאחר הנפילה עזרו לי הולכי הרגל שהיו במקום להגיע הביתה.

3. למחרת היום ביום שישי, פניתי אל מוקד קופת חולים מכבי. כתוצאה מהנפילה נגרמו לי נזקים רבים, בין היתר, שבר בברך הימנית. כתוצאה מהנפילה היו לי כאבים חזקים באצבעות היד הימנית והגבלות התנועה באצבעות, כאבים בכתף ימנית והגבלות התנועה בכתף כאבים חזקים בברך ימנית, שטפי דם ונפיחות בכל חלקי הגוף.

4. למרות הכאבים המשכתי לעבוד במקום עבודתי לאחר הפגיעה אולם לאחר מכן הפסקתי עבודתי בעקבות אותם כאבים שנגרמו לי כתוצאה מהנפילה. אוסיף כי המעביד שלי לא התחשב בכאבים שלי בכך שהייתי חבושה לאחר התאונה, דבר נוסף שגרם להתפטרותי.

5. בהתאם לבדיקת מיפוי עצם נגרם לי שבר בברך ימנית שיכול להתאים לטראומה.

6. השבר בברך הימנית וכן פגיעות נוספות, כפי שהם מפורטים במסמכים רפואיים נגרמו לי ביום 26.7.07 כתוצאה מהנפילה בדרך מעבודתי הביתה".

התובעת פנתה למוקד רפואי יום לאחר האירוע, היינו ביום 27.7.07 וציינה כי נפלה תוך כדי הליכה אתמול (נ/3). בתעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה מיום 24.9.07 (נספח ב' לתצהיר התובעת) נכתב כי התובעת נפגעה ביום 26.7.07 כאשר ירדה מהאוטובוס בחזרה לביתה.

מקובלת עליי טענת התובעת לפיה, נפלה ונחבלה ביום 26.7.07 בדרך מהעבודה למעונה. התובעת אכן לא ציינה בפני הרופאים המטפלים כי התאונה אירעה בעת חזרתה לביתה מהעבודה אך בנסיבות הענין, אמירה כזאת בפני הרופאים אין לה כל רלוונטיות לצורך הטיפול הרפואי. משכך, העדר איזכור כי מדובר בנפילה בדרך מהעבודה הביתה במסמכים הרפואיים אינה פוגעת באמינות גירסתה של התובעת.

3. עם זאת, לא ניתן להכיר באירוע כתאונה בעבודה.

מכח סעיף 80 (1) לחוק, רואים תאונה כתאונה בעבודה אף אם נגרמה תוך כדי נסיעה או הליכה לעבודה מהמעון או מן המעון לעבודה ועקב נסיעה או הליכה זו. נפסק, כי במקרה של תאונה שלא תוך כדי עבודה לא חלה החזקה שנפילה של עובד שאירעה תוך כדי עבודה רואים אותה כנפילה שאירעה גם עקב העבודה אם לא הוכח ההיפך. לגבי תאונה בדרך מהעבודה למעון, המבוטח אינו פטור מן החובה להוכיח שהתאונה היתה קשורה קשר סיבתי עם סיכוני הדרך. תאונה שאירעה כאמור בשל סיבה פנימית גרידא ללא תרומה של גורם חיצוני, היינו בלא שהדרך תרמה תרומה כלשהי לנפילה, אינה בגדר תאונת עבודה (עב"ל 146/97 רחמים נ' המוסד פד"ע לד' 29 בעמ' 33 – 34 והאסמכתאות שם).

במקרה דנן, חרף מסקנתי בדבר עצם קרות האירוע, הרי שלא נטען ולא הוכח כי התאונה היתה קשורה בקשר סיבתי עם סיכוני הדרך. משכך, דין התביעה להידחות.

4. התביעה נדחית.

אין צו להוצאות.

ניתן היום כ"ה בסיון, תשס"ט (17 ביוני 2009) בהעדר הצדדים.

שמואל טננבוים, שופט

אתי/