ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נגאוקר יעקב נגד בטוח לאומי-סניף :

22


בתי המשפט

בית הדין האזורי לעבודה בבאר - שבע
בל 001434/08

בפני:

כבוד השופטת יעל אנגלברג-שהם

21/06/2009

בעניין:

נגאוקר יעקב

ע"י ב"כ עו"ד

דרנס בועז

התובע

נ ג ד

המוסד לביטוח לאומי

ע"י ב"כ עו"ד

גניה ברקוביץ

הנתבע

החלטה

1. בפני תביעה להכיר בפגיעה בכפות ידיו של התובע (להלן: "הפגיעה") כ"תאונת עבודה" בגין "מיקרוטראומה" ו/או "מחלת מקצוע".

2. הצדדים הגיעו להסכמה בעניין מינויו של מומחה-יועץ רפואי לבחינת הקשר הסיבתי שבין מצבו הרפואי של התובע לבין עבודתו של התובע כאזרח עובד צה"ל בתפקיד מכונאי מטוסים בחיל האוויר ובעניין העובדות המפורטות להלן -

א. התובע הוא יליד שנת 1948, והחל משנת 1975 ועד יציאתו לפנסיה בדצמבר 2005 עבד כאזרח עובד צה"ל, ושימש כמכונאי מטוסים בגף מערכות וצילנדרים במחלקת י"אא בבסיס חיל האוויר בתל נוף.

ב. עבודתו של התובע בוצעה בתחילה במשך ששה ימים בשבוע, ולאחר מכן חמישה ימים בשבוע 9 שעות מידי יום עבודה. בנוסף לשעות עבודתו הבסיסיות, שלוש פעמים בשבוע ביצע התובע עבודה בשעות נוספות, כשהוא עובד במשך 4 שעות נוספות מידי פעם.

ג. עבודתו של התובע הייתה כרוכה בשני סוגי פעולות קבועות, החוזרות על עצמן במהלך כל יום העבודה כדלקמן -

1. במסגרת עבודתו היה התובע מקבל מידי יום עבודה, מערכות עבודה של האביזרים. המדובר בקרטונים של אלפי דפים אותם היה עליו לחתוך באמצע, כאשר ביד השמאלית הוא הידק ולחץ את הנייר וביד ימין חתך ומושך אותו, והכל באופן ידני. העבודה בוצעה באמצעות מתיחת אגודל כף ידו השמאלית של התובע, מפרק האגודל ויתר אצבעות כף יד שמאל (לצורך אחיזת הנייר), כשהוא לוחץ ומהדק אותו בכוח רב במיוחד באמצעות האגודל, מפרק האגודל ואצבע מס' 2 ובכף ידו הימנית מושך וקורע את הנייר (גם כן במיוחד באמצעות האגודל ואצבע מס' 2). המדובר בעבודה שבוצעה במשך כ-3 שעות מידי יום עבודה וכן שלוש פעמים בשבוע במשך ארבע שעות נוספות בכל פעם, ובסך הכל במשך כ-30 שעות שבועיות (במשך 25 שנים).

2. כמו כן עסק התובע בפירוק והרכבת צילנדרים באופן ידני. המדובר בצילינדרים כבדים השוקלים כ-15 ק"ג כל אחד באורך של כמטר ובקוטר של 10-12 ס"מ. את הצילינדר אחז התובע בחוזקה בשתי כפות ידיו וביצע תנועות קבועות ומאומצות של סיבוב כפות הידיים על מנת להבריג או לשחרר את ההברגה הגדולה. המדובר בעבודה שהתבצעה בממוצע במשך כ-5 שעות מידי יום עבודה.

ד. מצבו הרפואי של התובע הוא כעולה מהמסמכים הרפואיים.

3. הנני ממנה את ד"ר דוד אנגל מנהל מחלקה כירורגית-אורטופדית, רחוב שארית הפליטה 23 חיפה 34987, כמומחה-יועץ רפואי מטעם בית-הדין ליתן חוות דעתו בעניינו של התובע נגאוקר יעקב, בשים לב לעובדות שפורטו בסעיף 2 לעיל.

4. המומחה מתבקש לענות על השאלות הבאות: -

א. מהי המחלה ממנה סובל התובע בכפות ידיו?

ב. האם קיים קשר סיבתי-רפואי בין מחלתו הנ"ל לבין עבודתו של התובע כטכנאי מטוסים?

לצורך מתן תשובתך, נבקשך לענות על השאלות הבאות:-

ג. האם היתה כאן פגיעה INJURY?

ד. האם הפגיעה גרמה נזק?

ה. האם תנאי העבודה גרמו לתובע לפגיעה INJURY שניתן לייחס אותה לזמן מסוים ו/או לפגיעה זעירה INJURY שלא ניתן להבחין בה ושניתן לייחס אותה לזמן מסויים?

ו. במקרה וכן –

1. האם גרמה פגיעה זו להופעת המחלה ממנה סובל התובע?

2. האם גרמו הפגיעות הזעירות החוזרות במצטבר להופעת המחלה שממנה סובל התובע?

ז. במקרה שהתשובה ל-ו(2) היא חיובית – האם היתה הפגיעה הנ"ל בעלת אופי בלתי הפיך –IRREVERSIBLE כך שבהצטרף אליה פגיעות זעירות דומות וחוזרות, נוצר המצב הקיים?

ח. האם ניתן לומר כי מחלתו הינה "פגיעת עבודה" בגין "מיקרוטראומה" ו/או "מחלת מקצוע".

ט. אם לא – האם יש לראות במצב הקיים תוצאה של תהליך תחלואתי רגיל או תוצאה של מחלה טבעית?

י. במידה שהמצב הקיים נגרם גם בגין תהליך תחלואתי וגם בגין פגיעה כאמור, האם ניתן לאמר, כי השפעת תנאי העבודה על הליקוי הינה פחותה הרבה מהשפעת גורמים אחרים (כגון: מצב בריאות בסיסי, גיל וכו').

יא. במידה שהמצב הקיים נגרם גם בגין תהליך תחלואתי וגם בגלל פגיעות זעירות בעלות אופי בלתי הפיך, האם ניתן לקבוע, כי תנאי עבודתו של התובע החמירו מחלתו ולפיכך מדובר בפגיעת עבודה בגין החמרת מצב רפואי?

המזכירות תעביר למומחה הרפואי את כל החומר הרפואי שיוגש לבית הדין ע"י הצדדים

תוך 21 יום.

המזכירות תשלח החלטה זו לצדדים בדואר, טרם העברת החלטה זו והחומר הרפואי

למומחה.

ניתנה היום כ"ט בסיון, תשס"ט (21 ביוני 2009) בהעדר הצדדים.

יעל אנגלברג-שהם

שופטת