ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מזל יצחייק נגד המוסד לביטוח לאומי :

08 ספטמבר 2015
לפני: כבוד השופטת ד"ר אריאלה גילצר-כץ

התובעת:
מזל יצחייק
-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

מינוי מומחה רפואי:
ד"ר טיטיון יחזקאל, מתמנה בזאת לשמש מומחה יועץ-רפואי, (להלן: "המומחה"), לשם מתן חוות דעת רפואית בשאלות המפורטות להלן, בהחלטה זו, והמתייחסות לתובעת. היועץ הרפואי מתבקש לעיין בכל המסמכים הרפואיים המצורפים וליתן חוות דעתו תוך 30 יום מיום קבלת החלטה זו.
אם וככל שמי מן הצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד , תוך 5 ימים מיום קבלת החלטה זו.

מסמכים רפואיים:
רצ"ב תיק ובו כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים לעניינה של התובע ת.

העובדות:
התובעת עובדת במשק בית במשך 30 שנה, במרבית התקופה במשך 5 ימים בשבוע, אצל 5 מעסיקות שונות במשך 5 – 6 שעות עבודה ביום.

במשך השנים האחרונות ולאחר שנישאה בשנית הורידה את מינון עבודתה (4-3 פעמים בשבוע).

עיקר עבודתה של התובעת הוא: טאטוא, שטיפת הרצפה, ניקוי תריסים, כמו כן התובעת מבצעת עבודות נוספות כגון: ניקוי אבק.

לכל אחת ממעסיקותיה היו בין 6-4 חדרים.

התובעת שוטפת כל חדר באופן הבא: שופכת דלי עם מים, גורפת את המים, מספיגה את המים בסמרטוט הרצפה וסוחטת אותו עד אשר הרצפה יבשה . להלן תיאור מפורט של כל פעולה ופעולה שביצעה התובעת:

פעולת הגריפה - התובעת גורפת את המים בין 7 ל- 8 פעולות גריפה לכל חדר (תלוי בגודל החדר או המקום : פרוזדור, מקלחת וכד'). לכן ביצעה התובעת – 30 גריפות בממוצע ביום עבודה המתפרש על פני 5 – שעות עבודה.

פעולת הסחיטה - התובעת מספיגה כאמור את המים בסמרטוט וסוחטת אותו אל תוך הדלי. התובעת סוחטת את הסמרטוט כ- 4 פעמים בכל חדר (תלוי בגודל שטח הניקיון). לכן, במהלך 5 שעות עבודה סוחטת התובעת את הסמרטוט – 20 פעם בממוצע, 4 פעמים בשעה.

פעולת הטאטוא - התובעת מטאטא כל חדר בטרם היא שוטפת אותו. מספר פעולות הטאטוא הוא כמספר פעולות הגריפה קרי, כ- 30 פעולות טאטוא במשך כ- 5 שעות עבודה.

השאלות עליהן ישיב המומחה:
מהו ליקויה של התובע ת בכתף יד שמאל?

האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובעת לליקוי ממנו היא סובלת? (גם החמרת מצב הליקוי עקב העבודה משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים).

ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקויה של התובע ת עקב עבודת ה נגרם על דרך של פגיעות זעירות , כך שכל אחת מהן הסבזק זעיר בלתי הדיר , עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויה (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).

ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו - האם לעבודת התובעת השפעה משמעותית על ליקוי ה של התובע ת? ("השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה) .

המומחה ינמק תשובותיו.

התיק יובא לעיוני ביום 25.10.15.

המזכירות תשלח עותק ההחלטה לצדדים ולידי המומחה .

לעותק ההחלטה שיישלח למומחה תצרף המזכירות גם את המסמכים הרפואיים שצורפו בהודעת ב"כ התובעת מיום 31.8.15.

ניתנה היום, כ"ד אלול תשע"ה, (08 ספטמבר 2015), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.

ק. אסף כהן


מעורבים
תובע: מזל יצחייק
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: