ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יוחאי פורטל נגד ירון זוננשטיין :


בפני כבוד השופטת מעין צור

התובע

יוחאי פורטל

נגד

הנתבע

ירון זוננשטיין

החלטה

בפניי בקשת הנתבע לחייב את התובע להפקיד ערובה לתשלום הוצאות הגנתו. בבקשתו טוען הנתבע כי התביעה הינה תביעת סרק שלא מגובה בכל ראיה לנזק הנטען על ידי התובע בתצהירו, ואשר מטרתה היא להתעשר שלא כדין על חשבונו. עוד הוא טוען כי התובע מוגדר כ"עוסק פטור" שהכנסתו זעומה, הוא אינו בעל נכסים, ועל כן יש להבטיח את האפשרות כי הנתבע יוכל להיפרע ממנו.
התובע מתנגד לבקשה. לטענתו, מדובר בבקשה שנועדה לחסום את גישתו לערכאות, ואין כל בסיס לטענת הנתבע כי הוא חסר אמצעים, שכן הוא עובד ומשתכר למחייתו, המיועדת לו בלבד הואיל והוא אינו בעל משפחה. כמו כן טוען התובע כי תביעתו מבוססת כדבעי.
תקנה 519 לתקנות סדר הדין האזרחי מסמיכה את בית המשפט לחייב תובע במתן ערובה לתשלום הוצאות הנתבע כאשר נוכח הוא שהנסיבות מצדיקות זאת. בפסיקה גובשו כללים מנחים ונקבעו סוגי מקרים שבהם ישתמש בית המשפט בסמכותו להטיל ערובה. נפסק כי בית המשפט ישתמש בסמכות האמורה כאשר התובע מתגורר מחוץ לתחום השיפוט ואין לו נכסים בישראל; וכאשר התובע אינו ממציא את מענו (ראה: רע"א 544/89 אויקל תעשיות נ' נילי מפעלי מתכת, פ"ד מד(1) 647, בסעיף 5 לפסק הדין; רע"א 3601/04 לין ו'נצ'ון נ' מדינת ישראל-מנהלת ההגירה/ משטרת ישראל (18.10.07) בפסקה 8 להחלטה; רע"א 8730/10 אמנון יוסף נ' יעקב בינסון (23.3.11) בפסקה 5 לפסק הדין ).
מקרה זה אינו בא בגדרם של המקרים שבהם, בהתאם להלכה הפסוקה, יפעיל בית המשפט את סמכותו להטיל ערובה. התובע הינו תושב ישראל, מענו פורט בכתב התביעה והוא משתכר למחייתו. בנסיבות אלה דין הבקשה להידחות.
לפיכך אני דוחה את הבקשה. הוצאות הבקשה ישקלו בפסק הדין הסופי.

ניתנה היום, כ"ד אלול תשע"ה, 08 ספטמבר 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יוחאי פורטל
נתבע: ירון זוננשטיין
שופט :
עורכי דין: