ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דיא עראר נגד שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

לפני כבוד השופטת ורדה מרוז - סג"נ
העותרים
דיא עראר (אסיר)

נגד

המשיבים

  1. שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר - זימונים
  2. מדינת ישראל


נוכחים:
העותר בעצמו
ב"כ העותר עו"ד עתליה שוספי ממשרדו של עו"ד דוד יפתח
ב"כ המשיב עו"ד כנרת צימרמן ועו"ד אורנה רז

פרוטוקול

ב"כ העותר:
אתייחס לתגובת המשיבה בכתב התשובה – נכתב שם שעניין העברתו לבית סוהר אחר דנו בו כבר בעתירה קודמת ב 7.7. בעתירה הקודמת דנו רק בנושא בית סוהר רימונים ואשל אליו רצו להעביר אותו ולא על מפת הסכסוכים שלו. אז ב 7.7 לא הייתה מניעה קונקרטית לגבי בתי סוהר אחרים. המשיבה טוענת שיש לעותר סכסוכים בכל בתי הסוהר בארץ. אבקש שתוצג מפת הסכסוכים בפני ביהמ"ש. קשה לנו להאמין לזאת וגם אם זה נכון – ייתכן והם בהפרדה. המידעים- דו"ח חוו"ד של המודיעין לדיון הנוכחי מ 20.8. אני לא יודעת אם זה רלוונטי להיום. ב 6.7 המידעים אותם מידעים. לא השתנה המידע. אז המידעים היו בפני המשיבה שטענה שיש בעיתיות לגבי אשל ורימונים. כתוב מהעת האחרונה – עברו כמעט חודשיים. יש הרבה שינויים. אסירים מועברים מבית סוהר אחד לאחר.

ב"כ המשיב:
מציגה ידיעות מודיעיניות.

ב"כ העותר:
אבקש לדעת האם לגבי המידעים המודיעינים נעשית הערכת מצב מדי פעם.

ב"כ המשיב:
הוא כרגע בהפרדה. העברת בית סוהר לא רלוונטית לאור מפת הסכסוכים.

העותר:
אני לא בהפרדה. אני באגף פתוח.

ב"כ המשיב:
באגף ההפרדה כרגע אין מקום. הוא נמצא בתא הפרדה ובתנאי הפרדה.

העותר:
אני פתוח עם 80 אסירים באגף שפתוח משמונה בבוקר עד תשע בערב. הייתי חודש בהפרדה. אחי נפטר. הוציאו אותי מהפרדה.

ב"כ העותר:
האירוע שהיה לפני חודשיים הרצח של אחיו, מדובר באירוע מחוץ לכתלי הכלא. יש לו עוד אחים בחוץ ואח שקשור לחוליה הדומיננטית והוא מסתובב בחוץ כבר חודשיים.

ב"כ המשיב:
הוא בהפרדה זוגית.

העותר:
אני יכול לצאת מהתא כל זמן שאני רוצה בין שמונה בבוקר לתשע.

ב"כ המשיב:
אנו נבדוק את הטענות. זה לא אמור הוא יכול לחזור לקבוצה שיש בה אסירים מכל בית הסוהר. הבקשה להעביר אותו לבית סוהר אחר עברה כמה סיבובים. עושים כל הזמן ניסיונות. כי האינטרס של שב"ס זה לא להחזיק אסירים בהפרדה. זה כל הזמן נבחן. יש אפשרות להעביר אסיר בנפרד מיריביו.

לאחר הפסקה:
ב"כ המשיב:
האסיר מפורד מאסירים אחרים. הוא נמצא באגף של עצורים, לא אגף הפרדה אבל לא יכול להשתלב עם אסירים אחרים באגפים שהיה בהם קודם. כדי להקל עליו. באגף שהוא נמצא, מאפשרים לו לצאת החוצה מהתא. מציגה תכתובת פנימית בנוגע לבדיקות להעבירו לבית סוהר אחר. זו לא החלטה סופית. איפה שהוא היום לא יכול להישאר לאורך זמן. יש אינטרס לשלבו במקום בו יוכל לקבל טיפול.
ברגע שיימצא לו מקום להשתלב באגף – יבחנו את האפשרות להחזירו למסגרת הטיפולית. נושא העברה שלו לא הסתיים. גם כרגע בבחינה. מאוד מורכב נוכח המידע המודיעיני ומפת הסכסוכים. האינטרס משותף לגמרי. כשייקבע מקום החזקתו – שם תיבחן מסגרתו הטיפולית.

ב"כ העותר:
באגף הזה אני מבינה שיש אגף 5, יש לו גישה לאגף 5 הוא מסתובב שם באזור. יש שם טפול. הוא מבקש להשתלב שם בטיפול. האחים של העותר היו במעצר בניצן. מהאחים של העותר ניתן להבין שבניצן אין לו סכסוכים. סכסוכי העותר וסכסוכי האחים זה אותו עניין. אבקש להוסיף שמדובר באסיר מאוד חיובי.

החלטה

העותר מרצה תקופת מאסר של 22 שנים בגין עבירה של הריגה, פציעה, חבלה.

במסגרת מאסרו בכלא רימונים השתלב העותר בתכנית טיפולית אשר הופסקה בשל מידע מודיעיני שהצביע על מסוכנות שנשקפת כלפיו וממנו בעטיה הועבר לאגף הפרדה.

כיום, כדי להקל על העותר הוא מצוי באגף של עצורים שמאפשר לו להסתובב לאורך היום בין העצורים תוך הפרדתו מהאסירים נושא הסכנה שהוזכרה לעיל.

בעתירתו מלין העותר על הפסקת הטיפול ומבקש כי הטיפול יומשך גם אם הדבר כרוך בהעברתו לכלא אחר. על פי מידעים שהוצגו בפניי עולה כי העותר מצוי בסכסוכים רבים וכי שב"ס מתקשה לשבצו בכלא בו לא יהיה נתון לסכנה.

רק לאחרונה נשקלו אפשרויות שונות אולם בחלק ניכר מבתי הכלא שנבחנו, נמצאו אסירים מסוכסכים עמו.

בנסיבות אלו הוחלט, נכון לעת הזו, להותירו בכלא רימונים אולם לא ניתן להמשיך ולשלבו בהליך הטיפולי בו החל.

על פניה, החלטת שב"ס סבירה ואין להתערב בה.

עם זאת, לנוכח רצונו העז של העותר להשתלב בהליך טיפולי ראוי לשוב ולשקול מעת לעת את האפשרות להעבירו לכלא בו הדבר יתאפשר. לדברי העותר, באגף בו הוא מצוי מתקיים הליך טיפולי ואם אכן כך יש לשקול את שילובו באגף זה.

ניתנה והודעה היום כ"ד אלול תשע"ה, 08/09/2015 במעמד הנוכחים.

ורדה מרוז, שופטת
סג"נ


מעורבים
תובע: דיא עראר
נתבע: שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: