ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שאול בוכניק נגד שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

לפני כבוד השופטת ורדה מרוז - סג"נ
העותרים
שאול בוכניק (אסיר)

נגד

המשיבים

  1. שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר - זימונים
  2. מדינת ישראל


נוכחים:
ב"כ העותר עו"ד רותם טובול
העותר בעצמו
ב"כ המשיב עו"ד כנרת צימרמן ועו"ד אורנה רז

פרוטוקול

ב"כ העותר:
הדיון האחרון שהתקיים בפני כבוד השופטת ברנט ביום 10.2.15. שם בהמלצת ביהמ"ש נמחקה העתירה לאחר שביהמ"ש עיין באותן הידיעות והמליץ שהעותר ימשיך בדרך שעושה. מפנה לפרוטוקול . שם הצהרנו שכבר כמעט שנה שהוא אינו זוכה לביקורים מתוך בחירה. עורך שיחות טלפון עם בני משפחה. עושה ככל שיכול מבחנת הליך טיפולי וזכה להמלצת שב"ס יחידה לחופשה. המשיבה מניחה חוו"ד זהה לחוו"ד שהונחה בפני כבוד השופטת ברנט כאשר השוני הוא חוו"ד יחידת השטח 15006969. חשוב לי להתייחס לעניין חוו"ד ולטעון שכן בעבר נעשה שימוש בהגשת חוו"ד בעתירות אחרות וכבוד הנשיא על אף חוו"ד אלו מאפשר יציאה לחופשה שהרי חוו"ד זו היא אינה מידע מודיעיני עדכני, היא בוחנת את אותן ידיעות שהתקבלו לאורך כל הזמן בעניינו של העותר. ב 13' הפעילות הפלילית האחרונה. משטרת ישראל לוקחת את כל הידיעות, עורכת לחוו"ד ואומרת שעל בסיסן אנו חושבים שיש עדיין מסוכנות מהעותר. להערכתי לא ניתן ליתן משקל לחוו"ד כאשר לא מבססת את זה על מידע עדכני שנבדק ונבחן, שהתקבל לפחות בשנה האחרונה. ולא זה המקרה. מה השתנה מהדיון הקודם? כבוד הנשיא ב 2 החלטות, אחת קצת חריגה, התיר ל 2 השותפים שלו לצאת לחופשה ששניהם היו בעלי ידיעות מודיעיניות לאורך תקופה ארוכה. המון עתירות שנדחו. הוחלט ביום 26.5.15 להתיר לו לצאת לחופשות כאשר כבוד הנשיא קובע שלאחר שיצא ל 4 חופשות יוכל להשתחרר שחרור מוקדם מבלי לקיים דיון בפני ועדת השחרורים. בעניינו של משה אלבז, כבוד הנשיא מחליט לאפשר לו גם הוא לצאת לחופשה. שני העותרים יצאו בפועל, אחד ל 2 חופשות ואחד לחופשה אחת. לאורך התקופה בה מרצה מאסר עיקר ידיעות העותר שעומד כאן היו בנוגע לתיק שלו בביהמ"ש. העותר מסר גרסה למדובב שיצרה לחצים בניהול המשפט דבר שהוביל לזרימת ידיעות. יוצא שאדם ששיתף פעולה עם משטרת ישראל, הוא זה שיושב כבן ערובה ולא יכול לצאת לחופשות. אבקש על אף חוו"ד שמסתמכת על חוו"ד אחת יחידת שטח ומתעלמת מהנתונים החיוביים של העותר- מאסר ראשון, מי שהולץ על ידי היחידה לצאת לחופשה, מי שמרצה למעלה מ 6 שנים מאסר וזה הזמן שלו להוכיח שהוא ראוי, והפקודה מציינת שמי ששופט למעלה מ 7 שנים יוצא אחת לחודשיים וניתן לעשות את זה בהדרגה כפי שנקבע בעניינם של אחרים. משטרת ישראל יכולה להטיל מגבלות של 2 ערבים צמודים, הרחקה, הפקדות כספיות על מנת לבחון אם לאחר החופשה המשטרה תחליט לסגור חופשות. ככל והידיעות מתקשרות לאחיו של העותר אני מייצגת אותו בתיק הזה של גידול סמים. הוא שוחרר בהסכמת המדינה. אנו לקראת שלבים מתקדמים בתיק. העובדה שאחיו ביצע עבירה לא צריכה למנוע ממנו היציאה. מגישה החלטה בענייניו של אברהם ראש.

ב"כ המשיבים:
כל מה שאני מבקשת להוסיף על כתב התשובה וכל החומרים – חברתי מפנה לכל מיני דברים שקרו במשפט. החומר בפני ביהמ"ש. לא בזה המדובר. יש ידיעות מודיעיניות מכמה מקורות על המשך פעילות פלילית. חוו"ד של יחידת השטח לומר שאין בה ממש כיוון שלא נסמכת על ידיעות עדכניות זה להגיד לאנשים בשטח החוו"ד שלכם לא רלוונטית. זה לא נכון. הם נמצאים בשטח ומכירים את האנשים, את המסגרת בה פועלים . מדובר בעציר השפוט ל 10 שנים. שותפיו נשפטו ל 8 שנים. בסופו של דבר, כשלאורך כל המאסר יש עליו ידיעות מודיעיניות הם מבקשים תקופת זמן ארוכה יותר.

ב"כ העותר:
נאשם 3 כולם זהים בענישה בהסדר טיעון.

החלטה

בפניי עתירה שעניינה שילוב העותר בסבב חופשות לאחר שסיים לרצות כ 6 שנים מתוך 10 שנות מאסר שהוטלו עליו בגין עבירות של החזקת ונשיאת נשק, חבלה חמורה, תקיפה הגורמת חבלה של ממש ועוד.

ביסוד התנגדות המשיב עומד מידע מודיעיני שמעמיד את העותר כמסוכן ומכאן סירוב המשיב לשלבו בחופשות.

מבלי להקל ראש במידע המודיעיני הרי שמדובר במידע ישן יחסית.

עתירות קודמות שהגיש העותר על בסיס מידע זה נדחו או נמחקו ובצדק. אולם, משעושה העותר מאמץ להימנע מכל פעילות שתערב אותו במידעים כאלה ואחרים ראוי כי שב"ס ישקול פעם נוספת את עמדתו באשר ליציאת העותר לחופשות.

לפיכך אני מורה לשב"ס כי בתוך 3 החודשים הקרובים העותר יוצא לחופשה בתנאים כפי שייקבעו על ידי שב"ס ובכפוף שעד אז לא יצטבר מידע נוסף.

ניתנה והודעה היום כ"ד אלול תשע"ה, 08/09/2015 במעמד הנוכחים.

ורדה מרוז, שופטת
סג"נ


מעורבים
תובע: שאול בוכניק
נתבע: שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: