ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פגסוס תיירות ונסיעות בע"מ נגד מרדכי דיין :


בפני כבוד ה שופטת נעם חת מקוב

מבקשת

פגסוס תיירות ונסיעות בע"מ

נגד

משיבים

  1. מרדכי דיין
  2. אילנה דיין

החלטה

בקשה של הנתבעת (המבקשת) להעביר את הדיון בתביעה לבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב. לטענתה, בית המשפט בבאר שבע נעדר סמכות מקומית לדון בתביעה. לטענת הנתבעת יש לה סניף אחד בלבד בתל אביב והעסקה בינה לבין המשיבים נקשרה בתל אביב – מקום בו נעשה הקיבול.
התובעים ( הם המשיבים), טוענים כי הנתבעת עורכת הסכמים לחבילות נופש לחו"ל באמצעות האינטרנט והטלפון ולא ניתן לפנות למשרדיה – באשר כטענתה שלה, אינם קיימים למעט סניף אחד בתל אביב. לטענתם יש לראות את הקיבול ככזה שנעשה דווקא בבאר שבע, הודעת הפקס של הקיבול נשלחה מבאר שבע ועל כן אין מקום להעברת הדיון לבית המשפט בתל אביב.
אפשרתי לנתבעת להשיב לתגובת התובעים אולם המועד לתשובה חלף ומשלא הוגשה תשובה תינתן החלטתי להלן.
תקנה 2 לתקנות השיפוט בתביעות קטנות ( סדרי דין) תשל"ז 1976 קובעת:
"תביעה תוגש לבית המשפט שאזור שיפוטו הוא אחד המקומות המנויים להלן, והוא על אף האמור בכל הסכם שבין בעלי הדין; ואלה הם:
(1) מקום מגוריו או מקום עסקו של הנתבע;
(2) מקום יצירת ההתחייבות;
(3) המקום שנועד, או שהיה מכוון, לקיום ההתחייבות;
(4) מקום המסירה של הנכס;
(5) מקום המעשה או המחדל שבשלו תובעים;
(6) בתביעה שכנגד - מקום הגשת התביעה המקורית."
בכל הנוגע לסמכות מקומית לדון בתביעות קטנות שעניינן תיירות, ניתנו מספר פסקי דין אשר קבעו כי במקרים בהם מספקת סוכנות נסיעות שירותים באמצעות האינטרנט והטלפון, לא תישמע בטענה כי ניתן לדון בתביעה נגדה רק במקום מושבה.
ראה למשל ת"ק ( י-ם) 2820/07 קבריאן נ. הדקה ה – 90 בע"מ, בו הוזכרו מספר פסקי דין נוספים אשר הגיעו למסקנה דומה ובסעיף 4 לפסק הדין נקבע:
".. במספר מקרים קבעו בתי המשפט בעבר כי בנסיבות אלו, מדובר בהסכם שנכרת בעוד כל אחד מהמתקשרים נמצא במקום אחר. גם לא מן הנמנע שהתובע יהיה בנסיעה במקום המרוחק מביתו, ואילו יכול שאתר האינטרנט אף יופעל ממדינה כלשהי מעבר לים ( ויש חברות ישראליות שכך פועלות). מטעם זה, אין לומר שמקום " יצירת ההתחייבות" (תקנה 2(2) הנזכרת) הוא במשרדיה של הנתבעת.
לא זו בלבד, אלא שבמקום שבו הנתבעת פועלת כדי להגיע ללקוחות בכל רחבי הארץ, תוך מחיקת המרחק שבינה לבין לקוחותיה, אין זה ראוי שתמשיך להעלות טענה בדבר חוסר סמכות מקומית, כל אימת שמוגשות נגדה תביעות מחוץ לגבולות תל-אביב....".
אף אם היו מספר החלטות אחרות בהקשר זה, אף אני סבורה, כי מי שמספק שירותי תיירות ברחבי הארץ ומוכן לקבל הזמנות טלפוניות ובאמצעות האינטרנט, מכל רחבי הארץ ואינו מגביל קבלת הזמנות רק למי שמתגוררים בסמיכות אליו צריך להיות מוכן אף להתדיין עם הטוענים נגדו במקומות שונים בארץ.
אשר על כן אני דוחה את הבקשה להעביר את הדיון לבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב והדיון יישמע במועד הקבוע בבאר שבע.
אני מחייבת את הנתבעת לשלם לתובעים 500 ₪ הוצאות בגין בקשה זו. הסכום ישולם לתובעים תוך 30 יום ממועד קבלת החלטה זו.
המזכירות תעביר ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, כ"ד אלול תשע"ה, 08 ספטמבר 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: פגסוס תיירות ונסיעות בע"מ
נתבע: מרדכי דיין
שופט :
עורכי דין: