ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מעיין סהר נגד חברת ארקיע בע"מ :

לפני כבוד ה רשם בכיר נדים מורני
התובעים

  1. מעיין סהר
  2. אביב ווקנין

נגד

הנתבעים

  1. חברת ארקיע בע"מ
  2. אשת טורס בע"מ


נוכחים:

התובעים בעצמם
נציגת נתבעת מס' 1 – גב' הילה אשכנזי , אחראית על פניות הציבור
נציג נתבעת מס' 2 – מר דודי משה, מנהל מסחרי

פרוטוקול

מר דודי משה:
אני מבקש להסיר אותנו מהתביעה ולמחוק אותה כנגדנו. אנחנו הצינור והמתווכים בין חברת התעופה לתובעים.
כשבענף התיירות ברגע שיש שינוי טיסה, אנחנו רואים את עצמנו כצינור המעביר את האינפורמציה מחברת התעופה ללקוח. אין לנו שום יד בהשפעת שעת הטיסה ששונתה ולכן איננו רואים את עצמנו כגוף המשפיע על אותה תביעה.

התובעים:
אנו מתנגדים למחיקת התביעה כנגד נתבעת מס' 2. מבחינתנו היא אחראית כמו חברת ארקיע לכל מה שקרה.
מרגע שהזמנו את החופשה הקבלה הוצאה ע"י אשת טורס והתנאים נרשמו ע"י אשת טורס והיא הייתה אמורה לתת לי מענה ולא קיבלתי אותו. ב-28/1 נשלח מכתב בפקס שבו קיבלנו אישור ובפועל לא היה שום דבר מזה. דיברתי עם בחורה בשם פרנסיס מאשת טורס ואמרה לי לשלוח פקס ושלחתי פקס וקיבלתי על כך אישור.

תובע מס' 2 לאחר שהוזהר כדין מעיד:
ביצעתי רכישה של חבילת נופש טיול מאורגן לצפון איטליה מ-26/12/14 עד 3/1/15 בעלות של 3,800 ₪ לאדם. החבילה נרכשה בסוכנות כנפי משק אשר הדריכה אותי לפנות לחברה אשת טורס שהיא עובדת איתה ודרכה נסגר הטיול והטיסות.
ניגשתי לכנפי משק לבחורה בשם סיליביה שהיא סוכנות והיא ביצעה לי את העסקה. שילמת-6 שיקים. היא הביאה לי את כל האסמכתאות שעליהם הופיע לוגו של אשת טורס וציינה בפני שאם יש בעיה אני רשאי לפנות לאשת טורס.
הבעיה נוצרה בחזרה.
עד מועד הטיסה חזרה הטיול היה בסדר כפי שתוכנן.
ביום החזרה הגענו לשדה התעופה ב-3/1/15, 3 שעות לפני הטיסה כמקובל.
עשינו את כל התהליך המקובל בשדה התעופה, בדיקות. חיכינו להמריא ולחזור לישראל. הטיסה היתה אמורה להיות בשעה 23:45.
היינו בתוך המטוס והוא התחיל במסלול ההמראה, ומסיבה לא ברורה המטוס עצר את עצמו ללא שום סיבה ברורה, היינו במטוס 3 וחצי שעות ללא מיזוג, כאשר אנחנו לא יודעים מה קרה. לא נתנו לנו אפשרות לזוז מהכסאות על אף שלא היינו במהלך של המראה ולא נתנו לנו לגשת לשירותים, מאחר ומבחינה בטיחותית אנו נמצאים במסלול המראה. בסופו של דבר הבנו שהמנוע הימיני של המטוס לא הצליחו להתניע, דבר אשר נמסר לנו לאחר 3 שעות. עדיין היינו בתוך המטוס ללא מיזוג. הצוות הטכני של המטוס ניסו לתפעל את המנוע הימיני, אנשים התחילו לצרוח שלא היה מיזוג ולא יכולנו לנשום. היה לי סחרחורות. בשלב מסויים כעבור יותר משעתיים החברה הואילה לפתוח את דלת המטוס כדי שיכנס אוויר בעקבות תזוזה של אנשים וצעקות , אשר כמעט הגיע למכות עם הדיילת מאחר והיה איסור חד משמעי לפתוח את דלת המטוס.
אחרי 3 וחצי שעות הובילו אותנו לטרמינל בשדה התעופה, היינו שם ללא מים, ללא אוכל, מותשים. אני ישנתי על הריצפה. החברה לא דאגה למקום לינה ולמזון, דבר אשר מגיע לפי חוק.
הכל היה סגור היה חג סילבסטר, כמובן שהכסף האישי שלי היה במזוודה שכבר בעוד מועד הוא הועלה למטוס גם אם רציתי באופן אישי להסתדר ולדאוג לעצמי למים, אוכל לדברים בסייסים לא יכולתי. נשאר לי עודף קטן 200 דולר, זו גם טיסה ראשונה שלי אני לא מתמצה כל כך וכנראה שלצערי האחרונה גם בחברה זו. פנינו לחברת ארקיע. בסופו של דבר שפנינו מה הסיבה שאין מזון ומשקאות ואין מלון הואילו בטובם להוציא כמות מאוד דלה של בקבוקי מים שנשארו לה בכניסה וקוראסונים יבשים, אנשים התחילו לריב על אוכל יש שם משפחות עם ילדים חסרי אונים שאין לילדים לתת להם מים, אני נשארתי עם כוס מים. שעלינו למטוס אחרי כל הטרטורים ואחרי 8 שעות המתנה בנוסף יש את ההמתנה של המטוס עצמו בתוך המטוס, המטוס האחר הגיע על הדרך מפריז, חברת ארקיע לא טרחה לשלוח מטוס ספציפי, היא שלחה מטוס אחר על הדרך מפריז. שנכנסו למטוס הקברניט ציין שהוא נורא מותש עייף בואו תעלו בזריזות אנחנו מתנצלים אין לנו כאן אספקה של אוכל ומים. שאני פעם ראשונה טס ושאני רוצה להגיע לישראל אני כן יסכים לטוס עם קברניט עייף. הטיסה יצאה בסביבות השעה רבע ל 11 בבוקר בתאריך 4.1.15. כמובן שהיה עוד עיכוב עם המזוודות שהתברר בין לבין שלא העבירו אותם. אחרי שכבר עלינו למטוס והיינו רגע לפני המראה התברר מהקברניט שיש עוד עיכוב כי לא העבירו מהמטוס התקול למטוס התקין את המזוודות. אני קודם כל חושב מן הראוי שחברת ארקיע תפצה אותי על עוגמת הנפש שנגרמה לי " על הטראומה" שחוויתי במטוס על הצעקות וחוסר מענה מבחינת הדיילים. הדיילים יכלו לדבר עם אחרי הקברניט להפעיל מיזוג, המיזוג היה תקין ולא הופעל על אף כל הצעקות. יום למחרת שהגעתי לישראל יצרתי קשר עם הבוס שלי ועדכנתי אותו שאין לי אפשרות להגיע לעבודה עקב מחסור שעות שינה, הגעתי לארץ בשעה 4 אחר הצהרים עד שלקחתי רכבת והגעתי לקריות זה לקח עוד שעתיים בערך הגעתי ב 6 בערב הביתה וחייגתי לבוס שלא אגיע למחרת לעבודה. אני עובד בחברת סלקום בתור נציג מכירות, כיום אני נציג שימור. העבודה שלי הולכת לפי יום משהו בערך 10 שעות ליום מינימום ויש כמובן בונוסים שיכולים להסתכם ב 500 ₪, אז השתכרתי בממוצע 6,500 ₪ לחודש. בנוסף לא קיבלתי מה שמגיע לי מקום לינה, מזון, וכרגע שאני פה בביהמ"ש הפסדתי עוד יום עבודה וכמובן שעל פי חוק לא ניתן לי מה שמגיע לי הייתי בתנאים קשים מאוד של 4 מעלות קור ללא אוכל ללא כלום. לפי דעתי חברת ארקיע לא עשתה את הכל כדי להתגבר על התקלה.

תובע מס' 1 לאחר שהוזהר כדין מעיד:
אני מצטרף לכל מה שנאמר על ידי תובע מס' 2 ואבקש להוסיף את עניין הקשר הנסיבתי והישיר בין שתי החברות כאשר שבתי לארץ אחר כל הטרטור אני יכול לציין שמבחינתי חברת אשת טורס היא חברה שיודעת למכור ועושה את זה בצורה הטובה ביותר, היא צריכה לדעת לתת מענה ללקוחות שלה ולקחת אחריות באופן ישיר על הנעשה. לגבי חברת ארקיע בוא נגיד שנסעתי בעבר טסתי זו לא טיסה ראשונה שלי ושירות כמו שחוויתי מחברת ארקיע לא חוויתי מעולם זה פשוט הלם תרבות, זאת אומרת ציפיתי למשהו אחר ומנגד הייתה התנהלות אחרת שמתבטאת בשירות. עיכוב מבחינתי זה חלק משירות הייתה צריכה לקחת אחריות על העיכוב ולתת מענה ללקוחות שלה כמו שאביב ציין אם זה מבחינת שתייה, לינה, דברים שלא באופן אישי אני ראיתי את עצמי עם עוד זוג אנשים שהם מבוגרים שהם סבלו ברמה אסטרונומית, לי באופן אישי היה כסף ותיזזתי את עצמי בשביל להשיג פריטה כדי לקנות במכונות ולא היה לי, לאנשים לא היה פשוט לפרוט. ירדתי למטה וחילקו 6 בקבוקי שתייה מטוס שלם. הייתה בחורה מקבוצת מטוס כללית שלקחה את השתייה ורבה עם בן אדם אחר. אני מרגיש שמבחינתי זה לא הטיול שציפתי לו. טיול אמור להתחיל מהנאה של טיסה ועד החזרה. מבחינתי הטיסה בתמונה הכללית הוא חלק מהטיול ומההווי. אני לא נהניתי מהטיסה. אני דורש את הפיצוי שהיה אמור בעצם להתנהל אל מולנו כלקוחות שזה בעצם הלינה שלא קיבלנו לאחר 8 שעות של עיכוב והמתנה, דורש בנוסף באותה תקופה חשוב לי לציין שלא עבדתי אז מבחינתי לא היה לי עבודה באותה תקופה אבל ה 100 , 200 ₪ זה לא מה שישבור אותי, לי היה חשוב הלינה האוכל שלא קיבלתי והקור שספגתי. אנחנו כבר הכנו את עצמנו מבחינת לבוש, היה קר בישראל ירד גשם אבל זה לא הקור שהיה בסילבסטר באירופה, אני בחור צעיר שיכול להתמודד ולרוץ בין מקומות אבל את הקור הזה שחוויתי באירופה בתקופה הזו לא ניתן להסביר. אני כן חשוב לי לציין מה הסיבה שאשת טורס נמצאת, היא מבחינתי הצינור המוביל, אני הלקוח היא החברה שקניתי ממנה היא צריכה לתת לי את המענה ואני לא קיבלתי את המענה הראוי. כשהייתי בשדה תעופה לא התקשרתי לאשת טורס מכיוון שלא הייתוללה וגם השעה הייתה שעת לילה, לסוכנת לא התקשרתי. שהגעתי לארץ ראיתי לנכון שאני אבלע את הצפרדע לתקופה שהייתי בחו"ל ורק שחזרתי לארץ ראיתי לנכון לפעול מול הגורמים הראויים. פניתי לחברת ארקיע הייתה לי התכתבות איתה לצורך העניין גם במייל אבל העיקר היה המכתב הרשמי שנרשם לחברת ארקיע, היא חזרה אלינו בתשובה ומבחי נתה כנראה הייתה איזשהי טעות, כוח עליו, אם היא באמת הייתה רואה שמדובר בכוח עליון, תשובה אחת הייתה 100 דולר שזה בערך 360 ₪ שזה לא יכול לפצות את מה שחווינו, וזה גם בהתניה עד רכישת כרטיס לשנת 2016. אני מה 100 דולר האלו הזדעזעת י. קיבלתי לאחר מכן עוד הצעה מהם שהוא כרטיס טיסה לאילת, שכיום כרטיס טיסה לאילת יכול לעלות 500 ₪ הלוך חזור , ההצעה הזו לא נראתה לי. זה שאני נוסע בסילבסטר אני לא אמור לסבול.

חקירה נגדית לנציג נתבע 2:
ש. הייתה בשדה תעופה וטענת שלא הייתה לך סוללה, מדוע אז לא התקשרת לחברה שממנה רכשת את החברה?
ת. שהגעתי לארץ דיברתי עם סילביה, משדה התעופה לא התקשרתי לא היה עם מי לדבר ולא התקשרתי לסוכנות. אבא שלי גם פה והוא יכול לציין שהוא קיבל שיחה רק שהגעתי לארץ, רק שיבינו את הדברים שגם למשפחה שלי לא יכולתי לחייג.

התובע מס' 2:
מבחינתי אשת טורס היא ספקית, היא חלק בלתי נפרד מהעסקה. אם לצורך העניין אשת טורס קיבלה סכום מסוים הכסף שלי היא חלק בלתי נפרד.

נציגת הנתבעת מס' 1 מעידה לאחר שהוזהרה כדין:
תוארה כאן ממש מורשת קרב, אני מבקשת לפשט, את מי שאינו בקיא בענף התעופה ב 3 לינואר תוכננה להמריא טיסת שכר, שתוכננה להמריא משדה תעופה מלפנסה במילאנו לנתבג ת"א. לאחר יציאת המטוס עמדת החנייה בעודו בתזוזה לקראת המראה, ניכר לציין שכל מטוס בשלב הזה נמצא כבר לאחר כל הבדיקות גם של המכונאים. הייתה תקלה לא מתוכננת בהנעה של מנוע ימיני, במצתים. כמובן שלא היה ניתן להמריא. נעשו ניסיונות רבים של המכונאים שלנו לנסות להכשיר את המטוס להמראה, מדובר היה בחודש ינואר, אני מזכירה את הקור של צפון איטליה, בשום פנים ואופן לא היה חם מיזוג לא מופעל בטח לא בתאריך ובמזג אוויר הזה. בשלב הזה לא היה מיזוג כי לא היה ניתן להניע את מנוע ימין של המטוס בכלל. ומבחינתי אין צורך למיזוג בחודש ינואר , אני מדגישה שלא ניתן היה להפעיל את המיזוג עקב התקלה שהייתה. מאחר שאנשים יושבים במטוס, הוגשה ארוחת לילה כריכים בשריים ושתייה בשלב ניסיון הטכנאים לתקן את המט וס. בשעה 2 לפנות בוקר הורדו הנוסעים לטרמינל הנוסעים בשדה התעופה, כאשר בכל אותה עת כל ארקיע בניסיונות מחד ניסיון לתקן את המטוס ומצד שני לאתר חלופה אלטרנטיבית כדי להביא את הנוסעים לארץ. הנוסעים היו בטרמינל בשלב מסוים הוגש להם קפה ומאפה, בסביבות 6 בבוקר. לא נשכח שהם קיבלו מספר שעות קודם ארוחה בשרית. הטרמינל מיותר לציין כי הטרמינל במילנו מחומם בחודש ינואר, לא לקחו את הנוסעים לבית מלון מאחר ומדובר היה בסוף שבוע הארוך של סוף סילבסטר, לא נמצא אוטובוס פנוי אחד כדי להוציא את הנוסעים משדה התעופה באיטליה, נעשו שיחות בין כל חברות הנסיעות. ניתן לציין שלא היו משחררים את הנוסעים כי זה תהליך שלוקח גם מספר שעות עד שחרורם. במקביל שונה לוח שעות הטיסות של ארקיע. מטוס שתוכנן להמריא מפריז לת"א ישירות, הטיסו את הנוסעים מפריז, מילאנו ולת"א. מיותר לציין את התלונות שקיבלנו מהנוסעים של פריז שהם רצו גם לנחות במילאנו. המטוס תוכנן להמריא בשעה 8.45 ממילאנו, בפועל הגיע ב 8.20 ואז מערכת הביטחון וגורמים נוספים דרשו בידוק למזוודות שהועברו מהמטוס התקול למטוס ארקיע שהגיע מפריז וזה לצערי הערב עיכב את ההמראה בזמן נוסף ובסופו של דבר המטוס המריא בשעה רבע ל 11. אני מבקשת להפנות לסעיף 6 (ה) (1), לחוק שירותי תעופה, בו מפורט שנוסע אינו זכאי לפיצוי בנסיבות מיוחדות. מפנה לסעיף 10 חוק תובלה אווירית, ולסעיף 19 באמנת מונטריול. אני מבקשת להציג לביהמ"ש מסמך המעיד על תחליף החלפת מצתים, הכל נעשה בהתאם להנחיות ולספר.
נתקבל וסומן נ/1.
עם חזרת הנוסעים לארץ (התחזוקה השוטפת לפי הספר, טיפולי יצרן וכל מה שנדרש) הם יצרו איתנו קשר בשם כל הטיול המאורגן, אני מכירה מי שפונה אלי, מכרנו את הבלוק של המושבים לאשת טורס, השבתי לנוסעים והענקתי לכל תובע בנפרד 100 דולר כהנחה עתידית כמחווה שירותי ולא כפיצוי מאחר והם הביעו את אי שביעות רצונם מהמחווה, צייני שאני מוכנה להמיר את המחווה לכרטיס טיסה הלוך ושוב לאילת. שלחתי להם על כך מכתב אשר צורף לכתב ההגנה.
חברת ארקיע בשום שלב לא תעלה מטוס תקול לשמיים, גם אם מדובר בעיכוב. חברת ארקיע עשתה כל מה שניתן כדי למזער את משך העיכוב וביצעה שינוי בלוח הטיסות שלה כדי להביא מטוס מיד אחר בעונה זו של השנה לא היה ניתן להשיג מטוס מחברה זרה באירופה שזו עונת שיא באירופה.
הבאת מטוס זר והצגת כל אישורים, ביטחון, רשות תעופה מקומי ושל ישראל זה הליך של בין 8 ל-10 שעות. אבל זה לא היה המקרה. כל אירופה מושבתת ובתנועת שיא.
אשת טורס פנו אלינו וביקשנו מאיתנו התייחסות והעברתי להם את המכתבים ששלחתי לנוסעים.
חברת ארקיע לא פונה באופן יזום לנוסעים מה גם שאין מקום לפיצוי. פנו אלי בודדים מהנוסעים.
וזו התביעה היחידה שהוגשה נגדנו בגין הטיול הזה, עד כמה שידוע לי.
חברת ארקיע נהגה במקרה הזה ללא כל דופי.

חקירה נגדית לתובע מס' 2 :
חברת ארקיע נתנה מחווה שירותי של 100 דולר. זה לא משתווה לטיסה לאילת.
לשאלתך מדוע היה השינוי, אני משיבה שהמטרה שלי שהלקוח יהיה מרוצה ויחזור להיות הלקוח שלי.
הענקנו לכם 100 דולר עתידי ובאופן חריג, אתם היחידים שהענקתי לכם טיסה לאילת.
אני מנסה לסגור את התביעות מחוץ לכותלי ביהמ"ש ולא להגיע לבימ"ש כדי לשמור על הלקוחות.
אני לא חושבת שמגיע לכם לא 100 דולר ולא כרטיסי טיסה, אבל כמחווה שירותי הענקנו זאת.
ש. מה הסיבה שהמיזוג לא הופעל אפילו עם מנוע אחד שהיה תקין?
ת. במהלך התיקון של המטוס היה צורך לכבות את מערכות המטוס.

מר דודי משה לאחר שהוזהר כדין מעיד:


החלטה

נדחה למתן פסק דין אשר ישלח לצדדים בדואר.

ניתנה והודעה היום י' אב תשע"ה, 26/07/2015 במעמד הנוכחים.

נדים מורני , רשם בכיר


מעורבים
תובע: מעיין סהר
נתבע: חברת ארקיע בע"מ
שופט :
עורכי דין: