ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מ.ק. ניהול וייעוץ בע"מ נגד מידות שירותים מוניציפליים בע"מ :


בפני כבוד הרשם איתי רגב

מבקשים

  1. מ.ק. ניהול וייעוץ בע"מ
  2. מוחמד מנצור

(הנתבעים 2 ו-3)

נגד

משיבים

  1. מידות שירותים מוניציפליים בע"מ (התובעת)
  2. עירית קלנסווה (הנתבעת 1)

החלטה

בפני בקשה שהגישו הנתבעים 2 ו-3 (להלן: "המבקשים") לחייב את התובעת בהפקדת ערובה להבטחת הוצאותיהם.

לטענת המבקשים, הנתבעים בכתב התביעה ביחד עם המשיבה 2, טענות התובעת הינן קלושות, חסרות בסיס ונעדרות ראיות או הוכחות. עוד נטען כי הגשת התביעה כנגד המבקש 2 (הנתבע 3) נעשתה בחוסר תום לב שכן אין לו כל חבות אישית כנגד התובעת.
המבקשים מציינים כי התובעת הינה חברה בערבון מוגבל אשר כלל נכסיה משועבדים לבנק, ומשכך, ונוכח ההלכות הנוהגות – יש לחייבה בהפקדת ערבות בסך 75,000 ₪ או בסכום אחר שייקבע.

התובעת טענה כי אף שחזקה היא שיש לחייב תובעת שהינה חברה בערבון מוגבל בערבות, הרי שחזקה זו ניתנת לסתירה – אם תוכיח התובעת את יכולתה לשלם את חובות הנתבעים ואם יסבור בית המשפט כי בנסיבות העניין אין הצדקה לחיוב בערבות.
התובעת הציגה ראיות לאיתנותה הכלכלית וטענה כי עצם קיומו של שעבוד צף על נכסיה אין בו כדי ללמד אלא על אשראי בנקאי שוטף.

בתשובה לתגובה זו טענו המבקשים כי התובעת משנה את חזית התביעה שהגישה וכי תמכה את טענותיה לאיתנות כלכלית אך ורק באסמכתא פנימית שלה עצמה.

כפי שצוין על ידי הצדדים בכתבי טענותיהם, סוגיית חיובה של חברה תובעת בהפקדת ערובה נבחנת בשלושה רבדים: ראשית, יש לבחון את מצבה הכלכלי של החברה. שנית, יש לבחון אם נסיבות העניין מצדיקות את חיובה של החברה בהפקדת ערובה, וההנחה היא כי לגבי חברות החיוב בהפקדת ערובה הוא הכלל והפטור הינו החריג. לבסוף, יש לבחון את סיכויי התביעה ובעניין זה הנטל להוכיח שנסיבות העניין מצדיקות לפטור את החברה מהפקדת ערובה הוא נטל המוטל על כתפי החברה התובעת (רע"א 957/11 מועצה אזורית באר טוביה נ' נוריס לפיתוח בע"מ, נבו, 23.5.11; ור' אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורת 2013, פרק ז'; כן ר' רע"א 10367/07 ל.נ. הנדסה ממוחשבת בע"מ נ' בנק הפועלים, נבו, 2009).
לאחר שעיינתי בבקשה, בתגובה ובתשובה ובחנתי את נימוקי הצדדים שוכנעתי כי בנסיבות העניין, יש להורות על חיובה של התובעת בהפקדת ערובה, כאשר "שיעור הערובה ייקבע באופן מידתי, המאזן כראוי בין כלל השיקולים הצריכים לעניין" (שם).
אשר על כן, אני מורה כי התובעת תפקיד לקופת בית המשפט הפקדה במזומן ו/או ערבות בנקאית בשיעור של 30,000 ש"ח צמודה ובלתי מוגבלת בזמן. ההפקדה תתבצע בתוך 30 יום מהיום, כאשר ימי הפגרה יבואו במניין הימים.

ניתנה היום, י' אב תשע"ה, 26 יולי 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מ.ק. ניהול וייעוץ בע"מ
נתבע: מידות שירותים מוניציפליים בע"מ
שופט :
עורכי דין: