ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סופיאן מסלוחי נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד השופט אברהם טל - נשיא

העותר
סופיאן מסלוחי

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובא כוחו עו"ד שוחטמן
ב"כ המשיב עו"ד מששה

פרוטוקול

ב"כ המשיב: בהמשך לדיון הקודם מגישה אבחון פסיכולוגי שנערך לעותר ביום 29.4.15 וכן את חוות דעת מב"ן מיום 7.6.15 ואת דו"ח רת"ח טו"ש מיום 2.7.15.
מגישה מידעים בעניינו של העותר, וכן את הפרוטוקול החסוי של וועדת אסירי עולם.

ב"כ העותר: חוזר על הדברים שאמרתי בדיון הקודם. אין הבדל מהותי בין מה שעברנו אז למה שאנו עוברים היום. בדיון הקודם בית המשפט רצה שוועדת אסירי עולם תתייחס מפורשות בעניין החופשות, מה שלא היה בפרוטוקול הקודם של וועדת אסירי עולם, ואכן יש להם התייחסות. (מצטט) גם גורמי הטיפול וגם ממב"ן ברור שהאסיר עובר הליך טיפולי משמעותי, מפיק ממנו תועלת, נרתם מההליך ומשנה את דפוסי חשיבתו. ברור שיש עוד כברת דרך אך השאלה אם יציאה לחופשות צריכה להינתן רק בסוף הדרך, אחרי שמסוכנותו יורדת לנמוכה והופך להיות כמו כל אדם אחר שיושב באולם או אם אפשר לתת בו אמון כפי שניתן באסירים אחרים ולהוציאו לחופשות גם כאשר המסוכנות היא מעל נמוכה. במקרה הנוכחי המסוכנות שלו לטווח הבינוני ואני סבור שלאור ההליכים הטיפוליים הרבים מאוד, אפנה לכל הדברים שהוא עבר בכלא עשרות קורסים שעבר כולל טיפולים יעודיים ושליטה בכעסים, עכשיו הוא נמצא באותה קבוצה כללית לטיפול בעבריינות. במקום להיתפס לנקודות שליליות לכאורה באסיר, ראוי להתייחס דווקא לנקודות החיוביות בדוחות ובנקודות אלה כן לתת בו אמון וכמובן לתת את החופשה בצורה הדרגתית, מבוקרת, מעצר בית מלא וכו'.

ב"כ המשיב: כאשר מדובר באסיר עולם הדברים מקבלים משנה תוקף וצריכים לנהוג בדברים בזהירות רבה כמתחיב. שנית אנו לא מתעלמים מההליך הטיפולי שהוא עבר אולם גורמי הטיפול סבורים שמדובר עדיין בראשיתה של הדרך.

החלטה

העותר מרצה 43.5 שנות מאסר עולם קצוב בגין רצח, שוד, גניבה והסתה והוא מבקש לצאת לחופשות.
המשיב מתנגד להוצאת העותר לחופשות וסומך עמדתו על עמדת גורמי הטיפול ועל ממצאים של אבחון פסיכולוגי שנערך לעותר ביום 29.4.15, שהוצג בפני.
מדו"ח האבחון הפסיכולוגי עולה כי מימד עיקרי שעולה מהאבחון הוא התמכרות שיקריותו של העותר לעומת אבחון קודם, הפרופיל האישיותי שלו מלמד על בעל קווים נרקיסיסטיים ומסוכנותו מוערכת בטווח הבינוני.
מב"ן כמו גורמי הטיפול סבורים כי העותר נמצא רק בראשיתו של תהליך הפחתת השיקריות שאפיינה אותו בשנים האחרונות, הוא נמצא רק בתחילת הכרה בהשלכת מעשיו וקבלת אחריות ובמידה וימשיך בכך, מסוכנותו עשויה לפחות.
גורמי הטיפול, שעמדתם כמו תוצאות האבחון היו בפני וועדת אסירי עולם שדנה בבקשת העותר לצאת לחופשות, סבורים אף הם כי העותר אמנם מצוי ברצף של הליך טיפולי אך לאור מאפייניו, כפי שמופיעים בדוח האבחון הפסיכולוגי, לפניו דרך ארוכה שמחייבת המשך טיפול מעמיק.
לאור כל האמור לעיל, ואף מבלי להתייחס למידעים החסויים שהוצגו בפני, נראה לי כי החלטת המשיב שלא להוציא את העותר לעת הזו לחופשות בטרם עבר כברת דרך בהליך הטיפולי היא החלטה סבירה ויש לקוות כי המשיב יבחן את עמדתו תוך פרקי זמן לא ארוכים יחסית.
אני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום, ז' אב תשע"ה, 23 יולי 2015, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
נשיא


מעורבים
תובע: סופיאן מסלוחי
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: