ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עמאד בן מחמד אלעג'ו נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד השופט אברהם טל - נשיא

העותר
עמאד בן מחמד אלעג'ו

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובא כוחו עו"ד רוני זביטובסקי
ב"כ המשיב עו"ד ליאור קורן

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזר על העתירה.

ב"כ המשיב: מגיש כתב תשובה.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה.
התשובה שהוא קיבל שלא בטוח אם ישולב מסיבה שיש לפניו אסירי עבודה שמצריכים טיפול יותר ממנו. במקרה שלו, יכול להיות שגם לא יצטרך טיפול כי יש אנשים לפניו. זו התשובה שהוא קיבל. העותר עבר טיפול ארוך וממושך לפני כניסתו למאסר, בטרם גזר הדין, הטיפול שלו נמשך תקופה מאוד ארוכה מתוך שלושה חודשים נוספים הוא התנדב והמשיך טיפול וזו מהסיבה שהיה מנחה ועוזר לאנשים בקבוצה שנפתחה אחריו. שירות המבחן בטרם גזר הדין הגיע למסקנה שהעותר עבר טיפול, הפנים ואף המליץ על הטלת עונש של עבודות שירות.
הטיפול העיקרי הוא עבר. הוא אחרי טיפול ממושך של שנה פלוס. בנוסף העותר לא רק שהוא אסיר עבודה, אלא גם מתנדב בתוך תומך במחלקה הסיעודית, ללא כסף וללא תמורה, הוא מחליף אסירי עבודה שיוצאים לחופשה. בנוסף הוא גנן במקצוע וביקשו שיעבוד כגנן בזמן המאסר. זה נמנע ממנו.

העותר: הייתי אצל העו"ס שלשום ושאלתי מתי מתחילים היא אמרה כשנתחיל אני אגיד לך אתה כל יום בא ושואל.

ב"כ העותר: המקרה שלו קצת חריג, הוא באמת עבר טיפול ארוך וממושך. בנוסף העותר החל לרצות מאסר אבל כעבור שבוע התקבלה החלטה לעיכוב ביצוע עקב הערר, אז הוא שוחרר ממאסר והיה עוד 4 חודשים בחוץ, ללא שום הפרה וללא שום בעיה והוא פעמיים הסגיר את עצמו ואחרי כמעט 4 חודשים הוא שוב הסגיר את עצמו לאחר שהערר נדחה. לא נשקפת ממנו שום מסוכנות. אפשר להגיד שהוא היה 4 חודשים כאילו בחופשה. לפני זה כמעט שנתיים היה בחוץ.
זהו מאסרו הראשון. אני לא מבין את ההתנגדות של המשיב. הסיווג שלו מתאים וההתנהגות שלו למופת, הוא נרתם לקהילה, גם לא מדובר בעבריין בעל עבר פלילי או מאסרים.

לאחר הפסקה

ב"כ המשיב: שוחחתי עם ראש תחום עו"ס בבית סוהר ניצן ואמרה לי ששמו של העותר מופיע ברשימת המשתתפים בקבוצה שאמורה להיפתח החודש. היא אמורה להמשך 4 חודשים.
נבקש לבחון הוצאת העותר לחופשות בחלוף 2/3 מתקופת השתתפותו בקבוצה, זאת בכפוף לחוות הדעת הסוציאלית שהוא נתרם ממנה.

ב"כ העותר: זה שקבוצות נפתחות בקצב מאוד איטי לא צריך להשליך עליו.
הוא ביקש בעצמו להיכנס לקבוצות, בכל פגיעה עם עו"ס. אני לא קיבלתי כתב תשובה אבל אני לא מבין מהי הסיבה להתנגדות.

ב"כ המשיב: מהסיבה שלא עבר הליך טיפולי כמו שצריך.

ב"כ העותר: ההתנגדות היא טכנית. כל אסיר שלא עבר הליך טיפולי - שב"ס מתנגד.

החלטה

העותר מרצה 14 חודשי מאסר בגין עבירות סמים והפרעה לשוטר והוא מבקש לצאת לחופשות חרף העובדה שעד היום לא נטל חלק בהליך טיפולי שכן השתתף בהליך כזה במסגרת שירות המבחן במהלך משפטו.
המשיב מתנגד להוציא את העותר לחופשות לעת הזו וסומך עמדתו על עמדת גורמי הטיפול לפיה העותר אמור להתחיל להשתתף בקבוצה טיפולית החודש, שתימשך 4 חודשים, ומשכך תיבחן התאמתו ליציאה לחושפות בחלוף 2/3 מתחילת השתתפותו בקבוצה.
ב"כ העותר טוען כי אין להמתין עד לסיום השתתפותו של העותר בקבוצה ואף לא עד לחלוף 2/3 מאז תחילת השתתפותו שכן העותר השתתף בהליך טיפולי במסגרת שירות המבחן ולא סירב להליך כזה במהלך מאסרו.
עיון בעמדת גורמי הטיפול מעלה כי העותר משמש אסיר עבודה במר"ש, מביע שביעות רצון מעבודתו, מודה בביצוע העבירה שביצע בהיותו מובטל אך כיום הוא אינו רואה בעייתיות בהתנהגותו ולא רואה צורך בטיפול נוסף על זה שעבר בשירות המבחן.
חרף עמדתו של העותר בכל הקשור לנזקקותו להליך טיפולי, עמדת גורמי הטיפול עדיפה עליה שכן מדובר בגוף המקצועי שבחן את התנהגותו של העותר במהלך מאסרו.
עם זאת, יש להתחשב בטיפול שעבר העותר במסגרת שירות המבחן לצורך הקביעה מתי תיבחן הוצאת העותר לחופשות בהתייחס להשתלבותו בקבוצה הטיפולית.
לאור כל האמור לעיל אני מקבל את העתירה בחלקה ומורה למשיב להוציא את העותר לחופשה במהלך חודש ספטמבר 2015 בכפוף לעמדת גורמי הטיפול ובהעדר מניעה שאינה ידועה למשיב היום.

ניתנה והודעה היום, ז' אב תשע"ה, 23 יולי 2015, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
נשיא


מעורבים
תובע: עמאד בן מחמד אלעג'ו
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: