ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יצחק שלמה נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד השופט אברהם טל - נשיא

העותר
יצחק שלמה

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובא כוחו עו"ד נתי טרבלסי
ב"כ המשיב עו"ד ליאור קורן

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזר על העתירה.

ב"כ המשיב: מגיש כתב תשובה.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה.
מפנה את בית המשפט לתשובות שקיבלתי ממש לפני שהתקבל מועד העתירה. התשובות שם לא דומות לתשובות מקצינת האסירים וחזקה שזה אחר התייעצות עם גורמי הטיפול, הן לא מתיישבות עם מה שנאמר במענה ואני מכוון בעיקר לעניין שמהתשובה ניתן לראות שכביכול העותר לא רוצה לעשות טיפול והוצע לו להשתתף בתכנית של שינוי דפוסים. ההפך הוא הנכון. הוא ביקש להשתתף בתכנית ואמרו לו לחכות לפעם הבאה, בפעם הבאה אמרו לו אתה לא יכול כבר להיכנס. האיש אומר שהוא מוכן לעשות כל טיפול, הוא גם עשה את כל הטיפולים. השותף שלו בכלא רימונים יוצא לחופשות. מבחינת העותר הזה מדובר במי שהתנהגותו ללא דופי, אין לו שום חמ"ן מכל סוג שהוא. הוא עבר את כל הטיפולים הנדרשים וכל מה התבקש וההליך היחיד שנותר לו לעשות זה שינוי דפוסים וגם אותו הוא ביקש. כפי שהוא הצהיר הוא מחכה פעם שנייה לאותו מועד. העותר אומר שהוא מוכן לחתום ולהצהיר ולהתחייב ובמידה ולא ייכנס שיעצרו את החופשות שלו מעכשיו עד סוף מאסרו, שהוא בעוד 4 שנים. אני לא חושב שצריך היום למנוע ממנו לצאת לחופשות לאחר שביצע את כל הנדרש ממנו עד היום, הטיפולים לרבות שליטה בכעסים והאחרים כפי שמפורט.

ב"כ המשיב: יתרת המאסר שלו מאוד ארוכה ולכן כשגורמי הטיפול בחנו אסירים שאמורים להשתחרר לקהילה כנראה נמצא אחרת. באוקטובר הוא אמור להיבחן בקבוצה, נכון לעכשיו הוא לא עבר שום הליך טיפולי. מציג מסמך פנימי. נאמר במפורש שהוא לא הביע נזקקות. יש לו יתרת מאסר ארוכה יחסית להספיק להיכנס אליה ולהיתרם ממנה.
ב"כ העותר: יתרת המאסר הארוכה לא סיבה למנוע ממנו לצאת לחופשה או שיחכה שיהיה להם מועד לשלב אותו. הוא עבר את כל הבחינות כי ביקש להשתלב באוקטובר 2014, והתקבל גם לתכנית שנפתחה ביוני ושוב נאמר לו ברגע האחרון שהוא לא נכנס. לבוא היום ולהגיד שנבחן אותו שוב בסוף השנה, נדמה לי שזה לא נכון, לא הוגן ולא ראוי.
הוא נבחן באוקטובר שנה שעברה.

ב"כ המשיב: מפנה לסוף הפסקה אחת לפני אחרונה. (מצטט)

החלטה

העותר מרצה 8 שנות מאסר בגין עבירות רכוש והוא מבקש לצאת לחופשות.
המשיב מתנגד להוצאת העותר לחופשות וסומך התנגדותו על העובדה הבלתי מוכחשת שהעותר לא השתלב בהליך טיפולי שכן לטענת גורמי הטיפול, הוא שולל נזקקות טיפולית.
ב"כ העותר טוען, בהסתמך על מכתבה של קצינת האסירים, כי העותר לא שלל השתתפות בקבוצת שינוי דפוסים אלא הדבר נמנע ממנו בשל חוסר מקום ובשל יתרת מאסר ארוכה.
עיון בדו"ח גורמי הטיפול שהוצג בפני מעלה כי הם התרשמו שהעותר ניהל אורח חיים שלילי לפני מאסרו, כיום הוא מטשטש בעיתיות ומציג עצמו כמי שלא זקוק לטיפול וגם אחרי 4.5 שנות מאסר התייחסותו לביצוע העבירות מזערית ונעדרת לקיחת אחריות.
לאור האמור, לא ממליצים גורמי הטיפול על יציאתו של העותר לחופשות אך מאחר ולדברי ב"כ העותר מביע העותר רצון להשתתף בהליך טיפולי של שינוי דפוסים או כל הליך אחר, מתבקש המשיב לבחון התאמתו של העותר להשתלב בהליך כזה במועד קרוב ככל האפשר ובאם העותר לא ישתלב בהליך כזה מנימוקים שאינם תלויים בו במהלך החצי השנה הקרובה, יהיה רשאי לבקש יציאה לחופשות אף מבלי להשתלב בהליך כזה.
בכפוף לאמור לעיל אני דוחה את העתירה.
ניתנה והודעה היום, ז' אב תשע"ה, 23 יולי 2015, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
נשיא


מעורבים
תובע: יצחק שלמה
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: