ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יבגני טומשוק נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד השופט אברהם טל - נשיא

העותר
יבגני טומשוק

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובאת כוחו עו"ד שירלי אוחיון
ב"כ המשיב עו"ד ליאור קורן

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה.

ב"כ המשיב: מגיש כתב תשובה בצירוף מידעים.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה.
לעניין החלק הראשון של העתירה לגבי יציאתו לחופשות, אנו חוזרים בנו.
לעניין החלק השני של העתירה, הוא נמצא במאסר ממושך כרגע והוא לא משתלב באגף החינוך או בעבודה. הוא התרגל לסביבה שבה הוא נמצא והוא ביקש לעבור מכלא רימונים על מנת להיות קרוב לביתו ולמשפחתו. מבחינת הנגישות יותר קל למשפחה לראות אותו וכאן היום הוא מרוצה מהמקום ומהסביבה שמקיפה אותו. השאלה מה טיבו של החמ"ן. מרשי מספר שהחמ"ן הוא מעת שהייתו ברימונים בכלל. אני מבקשת שבית המשפט יבחן את זה האם יש בחמ"ן לסכן את הבקשה שלו, האם ברגע שישולב בשיקום או בחינוך או בעבודה, וכשהחמ"ן עולה מנגד הוא מהווה סכנה גם לעצמו וגם לסובבים אותו?
מרשי אומר לי שהחמ"ן ברימונים והיום הוא לא ברימונים.
זה כרוך בכך שהוא יהיה במגע עם אסירים אחרים.
אבקש שבית המשפט יראה מאיזה תאריך החמ"ן, האם הוא התפתח או שהוא נותר כפי שהוא. כשהוא עובר לכלא אחר מה טיבו של החמ"ן. אם לאותו זמן החמ"ן הקים חשש ממשי, מצד שני כשיש סיכוי ממשי לשקם אותו לא חבל? הוא יושב בכלא כאבן שאין לה הופכין. האלה איזה אדם משחררים חזרה לחברה. אני סבורה שמאחר ומדובר בבחור בן 23, הוא הספיק לא מעט וביצע את זה בגיל צעיר, החמ"ן כפי שמרשי מספר לי הוא ישן, נכון להיום אין לו בעיות משמעת ואין לו חמ"ן חדשים. הוא הגיע למעשיהו לפני שנה. המעבר למעשיהו היה אך ורק על פי בקשתו ולא בגלל החמ"ן. יש לכך חשיבות. ביקש לעבור למעשיהו כדי להקל על משפחתו לבקר אותו.

החלטה

העותר מרצה 10 שנות מאסר בגין הריגה, עבירות רכוש ואלימות והוא מבקש להשתלב בהליך טיפולי.
בעתירה שבכתב ביקש העותר גם לצאת לחופשות אך מאחר וטרם סיים לרצות מחצית ממאסרו, חזרה בה ב"כ העותר מחלק זה של העתירה.
המשיב מתנגד לעת הזו לשלב את העותר באגף פתוח ותוך כדי כך לאפשר לו להשתלב בהליך טיפולי במקום מאסרו וסומך התנגדותו על מידעים חסויים שהוצגו בפני.
ב"כ העותר טוענת כי מדובר במידעים ישנים מזמן שהותו של העותר בכלא רימונים, לפני שביקש לעבור לכלא מעשיהו.
עיון במידעים החסויים מעלה כי חלקם מימי שהותו של העותר בכלא רימונים, אך חלק מהמידעים מלמדים על התנהגות שלילית של העותר גם בתחילת ימי מאסרו בכלא מעשיהו (ראה ידיעה 437, דו"ח אירוע 421) אשר מצדיקים אי העברתו של העותר לאגף פתוח עד סוף שנת 2015 אלא אם תהיה מניעה שאינה ידועה למשיב היום.
גורמי הטיפול מציעים לעותר להשתלב בטיפול גמילה מאלכוהול בכלא חרמון, בכלא רימונים או בכלא אלה, אך הוא סירב לעשות כן בטענה שאיננו מכור וכאשר הוצע לו לעבור טיפול בתחום האלימות בכלא חרמון, אמר שהוא עדיין מתלבט וב"כ העותר הסבירה זאת בריחוק ממקום מגורי משפחתו.
עם כל ההבנה לרצונו של העותר להיות קרוב למקום מגורי משפחתו הרי בהנחה שלא ניתן יהיה להעבירו לאגף פתוח או לשלבו בהליך טיפולי בבית סוהר מעשיהו, מן הראוי שישקול השתתפות בהליך טיפולי בהתנהגותו העבריינית והאלימה בכלא חרמון.
לאור כל האמור לעיל אני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום, ז' אב תשע"ה, 23 יולי 2015, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
נשיא


מעורבים
תובע: יבגני טומשוק
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: