ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אליעזר קבלה נגד חיידר חברה להובלות ומסחר בע"מ :

בפני כבוד השופטת רחל חוזה, סגנית נשיא (שופט עמית)
התובע
אליעזר קבלה

נגד

הנתבעים

  1. חיידר חברה להובלות ומסחר בע"מ
  2. עבדאללה חסן
  3. הפניקס חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

בתאריך 13.1.15, בשעה 20:20 לערך, ביציאה ממתחם תל חנן לדרך בר יהודה, התרחשה תאונת דרכים בין רכב התובע, הנהוג על ידו ובין רכב הנתבעת 1, הנהוג על ידי הנתבע 2 (להלן: "הנתבע") והמבוטח על ידי הנתבעת 3.

לטענת התובע, עת ציית לקביעות התמרור שהיה מוצב בדרכו והמחייבו במתן זכות קדימה לרכבים בדרך החוצה, האיט את מהירות נסיעתו עד כדי עצירה וזאת כדי לאפשר את מעברם של רכבים בדרך החוצה.

הנתבע, שנסע מאחוריו, לא שמר על מרחק מספיק מרכבו ופגע ברכבו של התובע, בחלקו האחורי.

לטענת התובע, נגרמו לרכבו נזקים בדלת המטען ובפגוש האחורי.

לטענת הנתבע, אכן נסע בעקבות רכב התובע, אך לא פגע בו כלל.
התובע ירד מרכבו ודרש מהנתבע ליתן לו את פרטיו, כאשר הינו טוען שהנתבע פגע ברכבו.
הנתבע בדק את רכב התובע בחלקו האחורי ולא מצא בו כל סימנים של פגיעה.
הנתבע אף צילם את הרכב בפל' שלו, כאשר בתצלומים לא נראים סימני פגיעה.

הנני מקבלת כמהימנה עליי לחלוטין את גירסת התובע על אופן התרחש האירוע וקובעת כי אכן הנתבע פגע עם רכבו בחלק האחורי של רכב התובע.

הנני מקבלת כמהימנה עליי את טענת התובע כי בגין אותה פגיעה נגרמו נזקים ברכבו, בחלק האחורי ימני, כפי שאלה תועדו בדו"ח השמאי ואושרו על ידי השמאי בעדותו בביהמ"ש.

כאשר האירוע התרחש בשעת חשיכה והנזקים ברכב התובע היו באיזור האחורי התחתון שלו, ייתכן ולא נצפו על ידי הנתבע באותו מעמד.
לקביעתי, אף בתצלומים שצילם הנתבע במקום האירוע, בשעת חשיכה, אין כדי לאפשר קביעה כי לא נגרמו כל נזקים ברכב התובע.

הנתבע לא זימן עדים מטעמו, למרות שגרס כי הגיעו למקום האירוע עובדים מטעמם ואף הם ראו כי לא נגרמו נזקים לרכב התובע.
עתירתו של הנתבע במהלך שמיעת הראיות לדחות את הדיון כדי לזמן עדים, כאשר טען כי לא ידע שעליו להביא עדים להוכחת טענותיו – נדחתה על ידי.
בהזמנה לדין שקיבל הנתבע, נכתב באופן מפורש כי במועד שנקבע לשמיעת ההוכחות "יישמעו כל העדים ויש להביאם".

הנני לציין בהקשר זה כי גירסתו של הנתבע, כפי שניתנה על ידו בהודעה לחב' הביטוח מטעמו על התאונה, אינה תואמת את עדותו בביהמ"ש.
אף טענתו של הנתבע באותה הודעה כאילו לא היתה סיבה לעצירתו של התובע את רכבו לפני הכניסה לדרך בר יהודה, למרות שהתובע העיד כי עצר עקב תנועה שהתנהלה בדרך החוצה, יש בה כדי ללמד על כך שעצירתו של התובע את רכבו היתה בלתי צפויה מבחינתו של הנתבע.

הנני קובעת עוד כי טענתו של הנתבע כאילו לא נגרמו כל נזקים ברכב התובע באותו אירוע, אך במועד שנבדק רכב התובע על ידי השמאי – נראו אותם הנזקים בדיוק במקום שבו טען התובע כי התרחשו עוד במקום האירוע – הינה טענה חסרת כל הגיון ואפשרות , מה עוד שלכתב התביעה צורפה הודעה של התובע לחב' הביטוח מטעמו על קרות התאונה ועל הנזקים שנגרמו בה לרכבו.

אין כל סבירות כי בפרק הזמן שבין התאונה מיום 13.1.15 ועד ליום 30.1.15, מועד שבו נבדק הרכב על ידי השמאי, יהא התובע מעורב בתאונה נוספת, שבה ייגרמו נזקים לרכבו באותו מיקום והתובע יטען, בטענות שווא, כי אותם נזקים שנגרמו לו בתאונה הנוספת הם אלה שהתרחשו בתאונה עם רכב הנתבע.

הנני מקבלת את עדותו של השמאי וחוות דעתו, על כך שברכב התובע נמצאו סימני נזק במגן האחורי ובמכסה תא המטען שהתכופפו ונלחצו וכאשר אותם נזקים הינם תוצאת תאונה אחת.

הנני קובעת כי הוכחה נהיגתו הרשלנית וחסרת הזהירות של הנתבע, שלא שמר על מרחק מספיק מרכב התובע, לא שם ליבו לכך שהתובע נעצר ופגע עם חזית רכבו בחלק האחורי של רכב התובע.
הנני קובעת כי הוכח שבגין אותה פגיעה, נגרמו לרכב התובע הנזקים, כפי שפורטו בחוו"ד השמאי. הנני קובעת כי הוכחה אחריותו של הנתבע לקרות התאונה ולתוצאותיה.

הוכח כי בגין התאונה, נגרמו לרכב התובע נזקים בסך של 3,209.60 ₪ וירידת ערך בסך של 1,600.20 ₪, כנקבע בדו"ח השמאי, שלא נסתר.
כן נשא התובע בשכ"ט השמאי בסך של 700 ₪.
בסה"כ 5,509.80 ₪.

אשר על כן, הנני מחייבת את הנתבעים, במאוחד ובמיוחד, לשלם לתובע את הסך של 5,509.80 ₪, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום הגשת התביעה ועד התשלום המלא בפועל.

כן הנני מחייבת את הנתבעים, במאוחד ובמיוחד, לשלם לתובע את הסך של 1,500 ₪ בגין הוצאות המשפט, לרבות אגרת הגשת התביעה והוצאות השמאי בגין הופעתו בביהמ"ש .
אף סכום זה יישא הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום מתן פסק הדין ועד התשלום המלא בפועל.

יש זכות להגיש בקשת רשות ערעור לביהמ"ש המחוזי בחיפה וזאת תוך 15 יום ממועד המצאת פסק דין זה.

מזכירות ביהמ"ש תמציא עותק פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, י' אב תשע"ה, 26 יולי 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אליעזר קבלה
נתבע: חיידר חברה להובלות ומסחר בע"מ
שופט :
עורכי דין: