ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פרנס מוטור אויל ישראל בע"מ נגד א.מ. שקד לוגיסטיקה בע"מ :

בפני כבוד סגן הנשיא, השופט גיל דניאל

תובעת

פרנס מוטור אויל ישראל בע"מ

נגד

נתבעים

  1. א.מ. שקד לוגיסטיקה בע"מ
  2. לוגיסטי פוינט בע"מ

בית המשפט הורה על מינוי מומחה מטעם בית המשפט, השמאי מר דני בייער.

החלטה

בית המשפט הורה על מינוי מומחה מטעם בית המשפט, השמאי מר דני בייער.

כמפורט בהחלטה שניתנה בבקשת המומחה להבהיר היקף הסוגיות לגביהן נתבקש לחוות דעתו, המומחה מטעם בית המשפט נדרש להתייחס למכלול רחב של נושאים, ובכלל זאת לעניין מצבם הפיזי של המוצרים שאוחסנו ועל פי הנטען ניזוקו וכן להיקף הנזקים הנטענים.

המומחה פנה לאיש מקצוע, מר סת סומר, ממעבדת ICT לקבלת מידע לגבי אורח החיים של נוזלי קירור, הנהלים באחסונם והתקנים. יצוין, כי מדובר בנגזרת ספציפית אשר מהווה חלק ממכלול הנתונים שיהיה על המומחה לבחון לצורך גיבוש חוות דעתו.

הנתבעים וצדדי ג' ו-ד' מתנגדים לפנייתו של המומחה אל מר סומר בטענה לפיה קיימת היכרות מוקדמת בין התובעת לבין מר סומר.

בבירור שערך המומחה עם מר סומר נמסר, כי התובעת הינה לקוחה מזדמנת של המעבדה ובעבר היו מקרים בהם נעזרה התובעת בשירותי הבדיקה של המעבדה.

בבקשת הנתבעות בעניין זה נטען, כי התובעת הצהירה בעבר כי אין בינה לבין מר סומר קשרי עבודה אולם מאוחר יותר הסתבר כי לא כך הדבר.

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים בנושא זה הגעתי למסקנה לפיה אין למנוע מהמומחה מטעם בית המשפט להיעזר בידע ובבדיקות הנערכות על ידי מר סומר ומעבדתו.

עיון בפרטי הכשרתו של מר סומר מעלה, כי מדובר באיש מקצוע אשר הינו בעל ידע וניסיון רב בתחום הספציפי הנוגע לחומרי סיכה שמנים וכן נוזלי קירור.

המומחה מטעם בית המשפט סבור, כי גם נוכח המידע הקיים, נכון יהיה להיעזר במר סומר בבירור אותן סוגיות ספציפיות להן נדרש המומחה ולגביהן הוא מבקש את סיועו של מר סומר.

כעקרון, אין מניעה כי המומחה מטעם בית המשפט ייעזר בגורמים מקצועיים נוספים (על כך אין מחלוקת בין הצדדים). אינני סבור כי ה יותה של התובעת לקוח מזדמן של המעבדה שוללת אפשרות להיעזר בה. במיוחד כך הדבר שעה שעולה מטיעוני ב"כ הצדדים, כי יהיה קושי רב למצוא מעבדות אחרות אשר להן אין היכרות עם התובעת.

בחינת השפעת ההיכרות עם התובעת צריכה להיעשות על רקע טיבו, אופיו וגודלו של השוק הרלבנטי. במקרה זה, אין מדובר בשוק עסקי גדול הכולל גורמים רבים, ומאידך – לא מדובר במערכת יחסים עסקית משמעותית בין התובעת למעבדה של מר סומר.

יש לזכור, כי כל מידע או נתון שיועבר על ידי מר סומר למומחה ייבחן על ידי המומחה עצמו, וחוות הדעת המקצועית המתייחסת למכלול הנושאים תוגש לבית המשפט על ידי המומחה אשר מונה על ידי בית המשפט.

מכך עולה, כי הדברים עתידים לעבור ב"מסננת המקצועית" של המומחה מטעם בית המשפט, וניתן יהיה גם לבחון, בבוא העת, את משמעותם ומשקלם של הנתונים והמידע שיועברו למומחה על ידי מר סומר, במסגרת בחינת חוות דעתו של המומחה על ידי בית המשפט.

אין לקבל את העמדה הפוסלת כל אפשרות להסתייע בגורמי מקצוע בתחום, נוכח טענה להיכרות של אלו עם התובעת, אף אם אינה מבוססת על יחסי עבודה/מתן שירות קבועים. יצוין, כי הדרך של פניה למעבדות וגורמים בחו"ל לקבלת המידע והבדיקות הנדרשות, אינה סבירה ומשמעותה למעשה סיכול האפשרות להשלמת חוות דעת המומחה.

על רקע המפורט לעיל, התנגדות הנתבעות לפנייתו של המומחה אל מר סומר, נדחית.

יוער, כי אם המומחה מטעם בית המשפט יהיה סבור, בהתאם לשיקול דעתו המקצועי, כי יש בידיו לקבל מידע נוסף וכן ביצוע בדיקות נוספות (לצד ובנוסף להסתייעות במר סומר), גם אצל מעבדות אחרות, הרי שיוכל לעשות כן, ובלבד שלא יהיה מדובר בדחיה בלתי סבירה בלוח הזמנים במתן חוות הדעת.

להמציא החלטה זו לב"כ הצדדים וכן למומחה מטעם בית המשפט.

ניתנה היום, ט' אב תשע"ה, 25 יולי 2015, 23:05 בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: פרנס מוטור אויל ישראל בע"מ
נתבע: א.מ. שקד לוגיסטיקה בע"מ
שופט :
עורכי דין: