ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מחמד אלקראם נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד השופט אברהם טל - נשיא

העותר
מחמד אלקראם

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובא כוחו עו"ד גיא אבנון
ב"כ המשיב עו"ד ליאור קורן

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזר על העתירה.

ב"כ המשיב: מגיש כתב תשובה.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה.
כמה בעיות לטעמי בכתב התשובה - קודם כל אני מפנה לבסיס לכתב התשובה שזו עמדת הגורמים הטיפוליים, הם למעשה תומכים בטענתנו שהעותר שב ומבקש הפניה להליך טיפולי. אני מפנה לכך שמדובר על אסיר ששוהה בכלא מאז ינואר 2014 ואין טענה כלשהי לבעיות משמעת או לבעיות מודיעיניות.
כשהעותר היה בהדרים הוא עבר קבוצת חינוך, כשהוא הגיע לכאן פעמיים בשבוע הוא פונה לעו"ס ומבקש להיכנס להליך טיפולי. כשהם באים ואומרים שהוא לא מגלה תובנה לחלקים באישיות שלו וזה ברור וזה טבעי, עצם זה שהאסיר מבקש שיכניסו אותו להליך טיפולי זה מה שצריך להתחיל במהלך הזה. מצד אחד אומרים לו אתה לא יוצא לחופשות כי לא נכנסת להליך טיפולי ומצד שני אומרים לו שלא רואים אם הוא מתאים או לא מתאים, מפנה לפסקה לפני אחרונה בתשובה של חוות הדעת הסוציאלית ומצטט. לזה המשיב לא התייחס. אף אחד עד היום לא אמר לו תשמע ותגיש בקשה ותפנה. האסיר באופן קבוע ובקשר כל הזמן עם העו"ס לא נותנים לו צפי לדבר וחצי דבר ועכשיו נותנים תגובה זו. זו חיזוק לטענתנו שהוא צעיר וזהו מאסרו הראשון והוא ריצה למעלה מתקופת הרבע שמאפשרת לו לצאת לחופשות ולא מאפשרים לו הליך טיפולי מצד אחד, או מצד שני חופשות.
אני מבקש להורות לשב"ס לשלב את העותר באופן דחוף ביותר. יש לי קושי גדול עם הטענה של תעדוף לאסירים בעלי יתרת מאסר קצרה יותר. העותר לא קיבל שום הצעה לעבור הליך טיפולי קונקרטי בכלא חרמון או בדרום.

החלטה

העותר מרצה 4 שנות מאסר בגין עבירות נשק והוא מבקש לצאת לחופשות.
המשיב מתנגד להוצאת העותר לחופשות וסומך התנגדותו על עמדת גורמי הטיפול לפיה טרם שילובו של העותר בקבוצה טיפולית בתחום האלימות ועבריינות הכללית לא ניתן להמליץ על יציאתו לחופשות.
גורמי הטיפול סבורים כי העותר מביע מוטיבציה מילולית להשתלב בטיפול אך מתקשה להגדיר את צרכיו הטיפוליים ולא תופס עצמו כמי שזקוק לשנות את דפוסי התנהגותו.
בסיפא עמדת גורמי הטיפול נכתב כי התאמת העותר לקבוצה טיפולית באחד התחומים הנ"ל תיבחן לקראת פתיחתן של קבוצות כאלו בחודש אוקטובר 2015 ובאם יביע רצון לעבור לטיפול ייעודי בבית סוהר חרמון או בדרום, יוכל לעשות כן, כאשר יינתן תיעדוף לאסירים עם יתרת מאסר קצרה מזו שיש לעותר.
עמדת המשיב, המבוססת על עמדת גורמי הטיפול, סבירה ומחויבת המציאות לאור הוראות הפקנ"צ לפיהן לא ניתן לאשר חופשה למי שלא השתתף בהליך טיפולי לו הוא זקוק. עם זאת, יעשה המשיב ככל שלאל ידו לשלב את העותר בהליך טיפולי במהלך חודש אוקטובר 2015 ובאם הדבר לא יהיה בר ביצוע, רשמתי בפני הסכמת העותר להשתלב בהליך טיפולי בכלא חרמון או בדרום.
בכפוף לאמור לעיל אני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום, ז' אב תשע"ה, 23 יולי 2015, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
נשיא


מעורבים
תובע: מחמד אלקראם
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: