ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אליזבת מור נגד מגדל חברה לביטוח בע"מ :

בפני כבוד ה שופטת עדי חן-ברק

מערערים

אליזבת מור

נגד

משיבים

מגדל חברה לביטוח בע"מ

החלטה

לאחר עיון בבקשה, בתגובה ובתשובה, דין הבקשה להידחות.

  1. גם אם אצא מנקודת הנחה כי עלה בידי המבקשת להוכיח העדר יכולת כלכלית לשלם את העירבון (נוכח העובדה כי אינה עובדת, מטפלת בתינוק, שכרו של בעלה נמוך והוכח כי חשבון הבנק מצוי ביתרת חובה משמעותית), אזי לא הוכח כראוי היעדר אפשרות לגייס את כספי העירבון מבני המשפחה ומהסביבה.
  2. המבקשת, המיוצגת ע"י עו"ד פרטי, טענה כי מימון הייצוג המשפטי נעשה בתחילת הדרך ע"י אביה, ואולם, לטענתה אביה אינו מעוניין להמשיך ולסייע לה בתשלום כספי העירבון. טענה זו נטענה בעלמא וללא שצורף תצהיר אביה של המבקשת בעניין.

אף הטענה כי הורי בעלה הינם אנשים מבוגרים המתקיימים מקצבאות מל"ל, ואין באפשרותם לסייע למבקשת בגיוס הכספים , נטענה באופן סתמי וללא הוכחה.
3. ודוק- על המבקש מתן פטור מעירבון להמציא אסמכתאות מפורטות הן לצורך הוכחת היעדר יכולתו הכלכלית והן לצורך הוכחת היעדר אפשרות גיוס כספי העירבון מסביבתו ומשפחתו של המבקש, ואין די באמירות כלליות מצד המבקש, אלא עליו לגבות טענותיו במסמכים המאמתים זאת (בש"א 4747/05 פלד בע"מ מעלה החמישה, ניתן ביום 29/8/05).
4. כן לא התייחסה המבקשת לאפשרות קבלת סיוע מאחות בעלה, אשר נטען לגביה כי המבקשת ובעלה מתגוררים בדירתה ומשלמים לה דמי שכירות חלקיים. ה מבקשת אף לא פירטה האם פנתה אל אחות בעלה בניסיון לקבל ממנה סיוע בכספי העירבון.
5. עוד לא הוכחה כראוי הטענה כי אין באפשרותה לקבל הלוואה לצורך תשלום העירבון.
6. לאור האמור לעיל, ומשהתנאי בדבר היעדר יכולת כלכלית הינו תנאי בלתו אין (ובכלל זה האפשרות לקבל סיוע מבני משפחה או הסביבה) , דין הבקשה להידחות אף מבלי להידרש לשאלת סיכויי הערעור אם כי אוסיף כי גם הם אינם מובהקים כלל שכן עסקינן ב-"תיק נהגים" בו נקבעו עובדות על סמך עדויות העדים שהעידו בפני בית המשפט, שהתרשם מהם באופן ישיר, וכידוע לא בנקל תתערב ערכאת הערעור בקביעות כאלו אם בכלל.

7. יחד עם האמור לעיל, ותוך מתן משקל לסוגיה שבמחלוקת, היקפה המצומצם, מספר המשיבים בהליך, הנני מוצאת לנכון להפחית את גובה הערבון שנקבע באופן שיעמוד על סך של 5,000 ₪. לשיקולים שצוינו בפסיקה בהקשר לגובה הערבון ראה למשל האמור ברע"א 8098/01, ע"א 4211/08 אמרנט נ' פרוספק ניתן ביום 15/7/08, ע"א 2871/00 חורי נ' מרכנתיל ניתן ביום 20/8/00.

ככל שלא ישולם עירבון עד ליום 20/8/15 ידחה הערעור.

ניתנה היום, ו' אב תשע"ה, 22 יולי 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אליזבת מור
נתבע: מגדל חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: