ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבנר גדעון נגד מכבי שירותי בריאות :

בפני כבוד ה שופט ד"ר גיא שני

התובע

אבנר גדעון

נגד

הנתבעת

מכבי שירותי בריאות

פסק דין

לפניי בקשה מטעם הנתבעת לסילוק ההליך על-הסף בשל היעדר יריבות והיעדר סמכות עניינית. מדובר בתביעה שהגיש התובע לקבלת החזר הוצאות ששולמו עבור ניתוח שעברה רעייתו במסגרת פרטית.

לפי סעיף 54(ב) לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, התשנ"ד-1994, לבית הדין לעבודה מוקנית סמכות ייחודית לדון בתביעות של מבוטחים נגד קופות החולים (למעט תביעות נזיקין). מכוח סעיף זה, הוסמך בית הדין לעבודה לדון בתביעות של מבוטחים נגד קופות החולים, בכל הנוגע למתן שירותים לפי החוק (ראו למשל רע"א 363/08 פרפרה נ' קופת חולים מאוחדת (23.11.2009)).

בענייננו, התובע בתגובתו אינו שולל את טענתה של הנתבעת , שלפיה התביעה דנן עניינה זכויותיה של רעייתו – המבוטחת – כל פי קופת החולים על-פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי וההסדרים שמכוחו. התובע בתגובתו מציין את הגמישות של סדרי הדין בבית המשפט לתביעות קטנות, ומתייחס לפערי הכוחות – לדבריו – בין האזרח לבין תאגיד. אולם, טענות אלה אין בהן כדי להקנות סמכות עניינית במקום שבו הדין מייחד את הסמכות לערכאה אחרת.

לאור האמור, איני רואה צורך להרחיב בעניין הטענה הנוספת של הנתבעת, הנוגעת לזהות התובע, טענה שלכאורה גם בה יש ממש.

בשולי הדברים ובמאמר מוסגר אציין כי למקרא כתב ההגנה, אפשר שניתן לפתור את הסכסוך מחוץ לכותלי בית המשפט , וזאת בדרך של העברת מסמכים מסוימים לנתבעת.

לאור כל האמור, ובשים לב לכך שמדובר בתביעה שהוגשה במתכונת דיונית של תביעה קטנה, וכן בהיעדר בקשה של התובע לעשות כן, איני מורה על העברת התביעה אלא על מחיקתה, באופן שאינו מונע הגשת הליך מתאים בערכאה המוסמכת.

התביעה נמחקת, אפוא. בנסיבות העניין, אין צו להוצאות.

ניתן היום, ה' אב תשע"ה, 21 יולי 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אבנר גדעון
נתבע: מכבי שירותי בריאות
שופט :
עורכי דין: