ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סרגיי אוסטנקו נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד ה שופט אביטל חן

מבקשים

סרגיי אוסטנקו

נגד

משיבים

מדינת ישראל

החלטה

בפני בקשה לעיין והעתקת חומר חקירה, בהתאם לסעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982.

כנגד המבקש הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו ואיומים.

על פי הנטען בכתב האישום, בעקבות דיווח שהתקבל במשטרת ישראל בגין הסגת גבול והטרדה במועדון בילוי בירושלים, הגיעו למקום שוטרי הסיור, רס"מ אלירן בן מנחם, רותם תמר אדריו ומתנדב בשם נעם גביזון.
לפי הטענה השוטרים בקשו מהמבקש להזדהות, אך הוא סירב ואף דחף את רס"מ בן מנחם לאחור. בהמשך מתואר עימות פיזי בין השוטר בן מנחם לבין המבקש, במהלכה היכה המבקש את השוטר בן מנחם ואיים על המתנדב גביזון . רק לאחר סיוע של כוח שיטור נוסף, הצליחו השוטרים להתגבר על המבקש.

המבקש הותקף לטענתו קשות על ידי השוט רים, אשר הפעילו כוח בלתי סביר וגרמו לו חבלות קשות שהצריכו מתן טיפול רפואי מקיף. לפיכך עותר המבקש להגיש לו את החומרים הבאים:

  1. כל דיווח או חומר אחר המתעד את ההתרחשות נשוא כתב האישום.
  2. רישום פלילי ומשמעתי של השוטרים המעורבים בתיק.
  3. העתק החומר המצוי בתיק מח"ש שנפתח בעקבות האירוע.
  4. העתק כל פניה למח"ש בעקבות ההתרחשויות, בין אם נפתחה חקירה בעקבותיה ובין אם לא ונימוקי ההחלטה שלא לפתוח בחקירה או לסגור את התיק.

אתייחס להלן לכל אחד מהסעיפים:

1. כל דיווח או חומר אחר המתעד את ההתרחשות נשוא כתב האישום – בנימוקיו מציין המבקש כי לא קיימות בתיק עדויות מהן ניתן ללמוד על נסיבות הזעקת המשטרה למקום האירוע, ולא קיים כל דיווח אודות "הטרדה" או הסגת גבול" כנטען בכתב האישום.
בענין זה מפנה המשיבה להודעת השוטר אלירן בן מנחם, בה ניתן למצוא פרטיהם של המאבטח במקום ובחורה שנכחה בפאב. מתגובת המשיבה עולה כי לא קיים ברשות המשיבה חומר נוסף בענין זה.

2. רישום פלילי ומשמעתי של השוטרים המעורבים בתיק – כפי שנפסק בבש"פ 5881/06 שלמה בניזרי נ' מדינת ישראל, על בית המשפט לבדוק את הגיליונות המבוקשים ולהעמידם במבחן הרבלנטיות והתועלת להגנת הנאשם.
עיינתי בגיליונות הרישום הפלילי והמשמעתי שהוגשו על ידי המשיבה. אין לשוטרים רישום פלילי. הרישום המשמעתי הקיים בעניינו של השוטר בן מנחם אינו רלבנטי לאישומים המונחים בפני או לק ביעת מהימנותו של העד.

3. העתק החומר המצוי בתיק מח"ש שנפתח בעקבות האירוע– בתגובתה טוענת המשיבה כי לא קיים תיק פתוח במח"ש בשל ההחלטה לגנוז תלונתו של המבקש בנימוק של חוסר ענין לציבור. בענין זה טוענת המשיבה כי אישור שפיטה מיום 29/10/14 הומצא לעיונו של המבקש , וככל שלמבקש טענות ביחס לניהול התיק במח"ש היה עליו לפעול להגשת ערר בהתאם לחוק.

4. העתק כל פניה למח"ש בעקבות ההתרחשויות, בין אם נפתחה חקירה בעקבותיה ובין אם לא ונימוקי ההחלטה שלא לפתוח בחקירה או לסגור את התיק - ראה התייחסות בסעיף 3 לעיל. מעבר לזאת, נימוקי ההחלטה לסגור את התיק יימסרו למבקש עלפי דרישה ישירות ממח"ש, על פי בקשה.

מזכירות תשלח העתק החלטה לצדדים..

ניתנה היום, ו' אב תשע"ה, 22 יולי 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: סרגיי אוסטנקו
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: