ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אולה אזימוב נגד כלל חברה לביטוח בע"מ :

בפני כבוד ה שופט ירון בשן

תובעת

אולה אזימוב

נגד

נתבעת

כלל חברה לביטוח בע"מ

החלטה

1. התובעת, ילידת 1994, טוענת כי בשנת 1998, שתתה בטעות חומצה גופרתית – ונגרם לה נזק קשה במערכת העיכול. היא הגישה תביעה נגד הנתבעת, לתשלום תגמולי ביטוח תלמידים, אך סיווגה אותה לצורכי אגרה כתביעה לפיצוי בגין נזקי גוך – וכך גם נשומה לצרכי אגרה. בהמשך, התבררה הטעות והתובעת מבקשת לתקן את התביעה כל שתתואר כתביעה כספית לתגמולי ביטוח בסך 879,674₪. מובן שבעבור תביעה כזאת יש לשלם אגרת משפט גבוה ה הרבה יותר. לטענת התובעת, אין ידה משגרת לשלם את האגרה והיא מבקשת פטור מתשלומה לפי תקנה 14 לתקנות בתי-המשפט (אגרות), התשס"ז – 2007. המבקשת הגישה בקשה שנתמכה בתצהיר ובמסמכים. בתגובת היועץ המשפטי לממשלה, נטען שהבקשה חסרה ו האמור בה לא מצדיק את קבלתה. לתובעת ניתנה הזדמנות נוספת לתקן את הבקשה. התקבלה הודעה של עוה"ד, שלה צורפו מסמכים. הוסבר שהתובעת אינה יכולה לחתום על תצהיר, שכן היא שוהה מזה תקופה ארוכה בארה"ב לקבל טיפול רפואי שעבורו נאספו עבורה תרומות . ממילא גם אינה זמינה להחקר. התבקשה תגובת נציג היועץ המשפטי לממשלה גם על כך – אך היא לא התקבלה, גם לאחר שהואר ך המועד להגשתה

2.בבירור בקשה לפי תקנה 14, נדרש בית-המשפט לברר האם ביכולתו של המבקש לשלם את האגרה והאם ההליך מגלה עילה. מהמידע שבפני עולה שהתובעת חסרת רכוש לחלוטין וחיה מהיד אל הפה בעזרת קצבאות ונדבות. אין לה קרובי משפחה שבהם היא יכולה להעזר ואין לה מקורות כספיים שיאפשרו לה לשלם את אגרת המשפט . לצד זה, לתובעת עילת תביעה טובה שסיכויי הצלחתה נראים טובים: התובעת היתה תלמידת גן בעת שנפגעה. הנתבעת ביטחה בתקופה הרלבנטית את כלל תלמידי ישראל. התובעת סבלה פגיעות שהתואר מחרידות יאה להן. נכותה הוכרה במוסד לביטוח לאומי וטענותיה נתמכות בחוו"ד רפואית של מומחה מכובד. מכאן שהתובעת עומדת בתנאים שפורטו בתקנה 14 הנ"ל.

3. הבקשה מתקבלת. התובעת פטורה מתשלום אגרת משפט. כתב התביעה המתוקן שהוגש ביום 21.1.15 יומצא לנתבעת (אם עדיין לא הומצא לה) והיא תגיש כתב הגנה מתוקן.

קדם-משפט נקבע ליום 2.11.15 בשעה 8:30.

ניתנה היום, ו' אב תשע"ה, 22 יולי 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אולה אזימוב
נתבע: כלל חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: