ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד נחמני נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד השופט אברהם טל - נשיא

העותר
דוד נחמני

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובאת כוחו בן שבת (בשם עו"ד עינת יתח)
ב"כ המשיב עו"ד מיטל שלמה כהן

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה.

ב"כ המשיב: מגישה כתב תשובה.
ברגע שהוא ידע שהוא מנוע להיכנס לרחובות, הא היה צריך לשבת ולהמתין. למה הוא פנה דווקא לרחובות? יש תחנות אחרות.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה.
היומנאי אמר לו ללכת לרחובות.
יש לנו גיבוי לכך שאמרו לו את זה והקלטה.

ב"כ המשיב: האסיר יודע את תנאי חופשתו.

ב"כ העותר: הייתה טעות של המשטרה, קיים תצהיר וקיים מזכר.

לאחר הפסקה

ב"כ המשיב: עשיתי בדיקה בעקבות השיחה עם חברתי פניתי אישית לרכז המודיעין של רחובות בשם משה אסייג, והוא אמר לי בפירוש שהוא הסביר לאסיר שאם הוא מנוע כניסה לרחובות שלא ייכנס לרחובות. האסיר פנה ליבנה לאדם בשם שמוליק מתנדב והוא הפנה אותו לרחובות מאחר ולא יכול לחתום ביבנה. הוא הסביר לו שהוא מנוע להיכנס לרחובות האסיר ידע את זה ולמרות זאת הגיע לרחובות.
אינני יודעת אם העותר עשה דברים נוספים ברחובות למעט החתימה בתחנת המשטרה. דיברתי עם מפקד בית סוהר רימונים והפניתי את זה לקצינת ניהול אסירים והתשובה שלה הייתה שלפנים משורת הדין לבחון את העניין בעוד כחודשיים.

ב"כ העותר: אני סבורה שחברתי הטעתה את בית המשפט במה שאמרה. קודם כל אנו לא חולקים על כך שמדובר בהפרה שהיא לא איזו הפרה מהותית. העותר מגיע לתחנת יבנה כדי לחתום, השוטר האחראי אומר לו אתה לא יכול לחתום ביבנה ושולח אותו לרחובות.

ב"כ המשיב: כנראה לא היה מי שיחתים אותו באותה עת ביבנה. כל העתירה נסובה על כך שהם רוצים שיפגש עם רש"א. אתמול הוא נפגש עם רש"א.

ב"כ העותר: העתירה נסובה על שני אדנים. הוא היה צריך לחתום בתחנת יבנה ושם שלחו אותו שב"ס. המשטרה אומרת שלא יכול לחתום ביבנה ושולחים אותו לרחובות. מה הציפייה? שיחכה ביבנה וישן שם בספסל? הרי אם הוא לא היה חותם היו אומרים לו הפרת כי לא חתמת.
עו"ד עינת יתח שהגישה את העתירה דיברה עם מר אסייג, שאמר לה שהוא מכיר את המקרה והוא שלח מזכר בעניין לקמ"ן והמזכר נעלם. מדוע לא הביאו את המזכר? ביום רביעי האחרון קרא לו מפקד האגף ואמר לו תגיש טפסים לחופשה. נתנו לו לחתום והכל ואמרו לו שזה בעקבות ששלחנו את הקלטת ואת ה - SMS שרואים שיש טעות. נמנעה ממנו כבר חופשה אחת בגלל אותה הפרה. אני טוענת שההפרה הזו לא הייתה תלויה בו. מה הוא יכול היה לעשות לסרב למשטרה?
מפנה לתמליל עם היומנאי. שואלים אותו אם שלחת אותו לחתום ברחובות, הוא אומר נכון נכון נכון. לקחו מכאן את העותר בגלל הערת בית המשפט. חברתי טענה דברים שהם לא נכונים, שיבוא לכאן קצין המודיעין. אני מנסה להבין מה העותר אמור לעשות כשהמשטרה עצמה שולחת אותו לחתום?

החלטה

העותר מרצה 28 חודשי מאסר בגין עבירות אלימות והוא מבקש להחזירו לסבב חופשות שהופסקו בעקבות טענת המשיב שהפר את תנאי חופשתו האחרונה בכך שחתם בתחנת משטרת רחובות, כאשר נאסר עליו להיכנס לתחומי העיר רחובות במקום בתחנת יבנה, שם היה אמור לחתום על פי תנאי חופשתו.
העותר מסביר כי כאשר הגיע לתחנת יבנה על מנת לחתום, אמר לו היומנאי כי לא ניתן לחתם בתחנת יבנה וכי עליו לגשת לתחנת רחובות על מנת לחתום וכך עשה העותר למרות שידע כי אסור לו להיכנס לתחומי העיר רחובות.
בברירה שעמדה בפני העותר לא לחתום בתחנת משטרה בכלל או לחתום בתחנת משטרת רחובות, כפי שהורה לו היומנאי לעשות, בחר העותר לחתום בתחנת רחובות. גם אם העותר יכול היה להסב את תשומת לב היומנאי לכך שאסור לו להיכנס העיר רחובות הרי מן הראוי היה שאותו יומנאי, כמי שהעותר הופנה אליו כדי לחתום כחלק מתנאי חופשתו, יעיין באישור החופשה ויגלה את העובדה שאסור היה לעותר להיכנס לתחומי העיר רחובות ואז היה מפעיל שיקול דעת אם להחתים את העותר או להפנותו לתחנת משטרה אחרת.
לא למותר לציין כי לעותר לא ניתנה אפשרות באישור החופשה לחתום בתחנת משטרה אחרת למעט תחנת יבנה ומן הראוי היה שהמשיב יבדוק את האפשרות של חתימה בתחנת משטרת יבנה בטרם יפנה את העותר לחתימה באותה תחנה, כאשר לא ידועה סיבת המניעה לחתום בתחנת משטרת יבנה באותו מועד.
לאור האמור לעיל ובהעדר טענה כי העותר ניצל את שהותו בעיר רחובות למטרה אחרת לבד מהחתימה בתחנת משטרה, אני מקבל את העתירה ומורה להשיב את העותר לחופשות במהלך המחצית הראשונה של אוגוסט 2015 בתנאים שיקבעו על ידי המשיב ו/או משטרת ישראל.

ניתנה והודעה היום, ה' אב תשע"ה, 21 יולי 2015, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
נשיא


מעורבים
תובע: דוד נחמני
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: