ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אשר ויזמן נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד השופט אברהם טל - נשיא

העותר
אשר ויזמן

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובא כוחו עו"ד אשכנזי ממשרד עו"ד קידר
ב"כ המשיב עו"ד מיטל שלמה כהן

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזר על העתירה שהגיש העותר בעצמו.

ב"כ המשיב: מגישה כתב תשובה.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה.
אנחנו מגיעים לפה אחרי השתלשלות לא קצרה של דיונים בפני וועדת השחרורים ועל יסוד אותן החלטת של וועדת השחרורים הגשנו עתירה זו. בדצמבר 2014 התקיים דיון בעניינו של האסיר בפני וועדת השחרורים לאחר שוועדת השיקום סברה שהאסיר צריך להשתלב בתעסוקה לפני שעניינו יובא שוב בפניה, לכן וועדת השחרורים בחודש דצמבר פנתה למשיב וביקשה לשלבו בתעסוקה. האסיר לצורך כך ביקש לעבור לבית סוהר מעשיהו ובין לבין הוא באמת עבר. בפברואר 2015 התקיים דיון נוסף בפני ועדת השחרורים ובמועד זה האסיר טרם שולב בתעסוקה.
רק בחודש מרץ האסיר שולב בתעסוקה, באפריל 2015 התקיים דיון נוסף ואליו לאור חוות דעת פסיכו דיאגנוסטית שהתקבלה עלה העניין שהוא צריך לעבור בנוסף לתעסוקה גם טיפול.
זה אסיר שיושב כמעט באמצע השליש שלו, עבר גם קבוצה של 9 חודשים של שליטה בכעסים ולאור החלטות של וועדת שיקומים עשה כמעט שנה טיפול פרטני עם העו"ס. הם אומרים ישתלב בקבוצה שתפתח באוקטובר, אך באותה נשימה הקבוצה הזו לא תספיק כי היא לא תהיה מתאימה לצרכים שלו. מצד אחד לא משלבים אותו בטיפול ומצד שני לא משלבים אותו בשיקום.
אני אומר יותר מזה, שאנחנו לא מבינים את הצורך באותו טיפול כי אף אחד עד אפריל השנה לא אמר לו את זה. אמרו לו להשתלב בתעסוקה.
הוא לא לא רצה סתם, אלא הוא רצה ללכת בדרך שוועדת השחרורים התוותה לו כשאמרה לו להשתלב בתעסוקה, בחודש אפריל הגענו בפני וועדת השחרורים. הקבוצה במעשיהו הם אומרים באותה נשימה שהיא לא מספיק טובה לו.

ב"כ המשיב: לגבי התעסוקה, הדיון בשיקום היה בינואר 2014, הוא סירב להשתלב, הוא שולב רק במרץ 2015.
לגבי הטיפול בעקבות האבחון הוא הגיע למצב שהוא צריך לקבל טיפול משמעותי, הציעו לו בחרמון והוא סירב. דיברנו ארוכות על זה, התקשרתי כדי לשאול אם אפשר עדיין לבחון את התאמתו לחרמון, אמרו שיהיה אפשר לבחון כי הוא מתאים מבחינת יתרת המאסר. הם אמרו שלאור ממצאי האבחון הצורך הברור זה טיפול משמעותי עבורו. אומרים לו תיכנס בינתיים לקבוצה אחרת. גם עכשיו הוא מסרב לחרמון.

ב"כ העותר: הקבוצה בחרמון תיפתח רק בתחילת 2016 ואנחנו ביולי כיום. האסיר כמעט 8 חודשים מתגלגל בדיונים וממתין להחלטה בעניינו.
אני מבקש שבית המשפט יורה לשלב אותו בשיקום. ניסו לשלב אותו בכלא אשל בעבר אז הוא יצטרך לחכות עד תחילת שנה הבאה?

החלטה

העותר מרצה 16 שנות מאסר בגין הריגה, עבירות סמים ואלימות והוא מבקש לעבור לאגף השיקום.
המשיב מתנגד להעברת העותר לאגף השיקום וסומך התנגדותו על עמדת גורמי הטיפול לפיה העותר סירב בזמנו לעבור להליך טיפולי בבית סוהר חרמון בשל המרחק מביתו ובקרוב תיבדק התאמתו לקבוצת אלימות כללית שאמורה להיפתח במהלך אוקטובר 2015 בכלא מעשיהו, מקום מאסרו הנוכחי.
ב"כ העותר טוען כי לאור עמדת גורמי הטיפול שילובו בקבוצה הנ"ל לא יספיק על מנת לשלב את העותר באגף השיקום למרות שמזה מס' חודשים הוא השתלב בעבודה.
מהאמור בסיפא מכתבה של ממלא מקום ראש תחום טו"ש עולה אמנם כי לאור האבחון שנעשה לעותר נראה כי טיפול קבוצתי בבית סוהר הוא מינורי ביחס לצרכיו הטיפוליים אך לדעתי אין לחרוץ את הדין לגבי התועלת שיפיק העותר מהשתתפותו בקבוצה הטיפולית לאלימות כללית כבר עתה, אלא יש מקום להמתין לסיום השתתפותו בקבוצה בתקווה שהוא ייתרם ממנה עד כדי שאם ימשיך לעבוד יוכל להיות מתאים להשתלב באגף השיקום.
רשמתי בפני כי העותר יהיה מוכן להשתלב בכל הליך טיפולי על מנת להגיע לאגף השיקום, לרבות הקבוצה למניעת אלימות כללית שתיפתח בחודש אוקטובר 2015 בכלא מעשיהו.
בכפוף לאמור לעיל אני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום, ה' אב תשע"ה, 21 יולי 2015, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
נשיא


מעורבים
תובע: אשר ויזמן
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: