ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פרדי בן שמעון נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד השופט אברהם טל - נשיא

העותר
פרדי בן שמעון

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובאת כוחו עו"ד מור לימאי
ב"כ המשיב עו"ד חגית זכאי סלע

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה.

ב"כ המשיב: מגישה כתב תשובה בצירוף חלק חסוי של וועדת אלמ"ב.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה.
מה שאני מצליחה להבין מכתב התשובה שכרגע התנגדות היציאה לחופשות של העותר היא משתי סיבות האחת גורמי טיפול שמתנגדים מסיבה שלא כל כך מובנת לי אבל עדיין הם אומרים שהוא נדרש להמשיך טיפול הסיבה השנייה זו וועדת אלמ"ב. מחוות הדעת של גורם הטיפולי שמצורף לכתב התשובה מיום 9.7 שחתומה עליו ראש תחום עו"ס מונח דו"ח לא מפרט במיוחד הליך טיפולי מאוד מעמיק שעבר העותר, מהדוח למדים שהוא מודה, עבר שתי קבוצות ונדרש להמשיך את העבודה הטיפולית שלו, אבל יש לי דוח אחר מאותו תאריך שמטפל דרך טיפולית מדהימה שהוא עובר שיש בה להפחית את המסוכנות שלו.
יתרה מכך, הדברים עולים מעבר למסמך הזה גם מדוח אלמ"ב אפשר לראות שהעותר עובר דרך טיפולית מדהימה, הוא משתתף בפרויקט ובקבוצה לאלימות שסיים אותה, זה רלוונטי לעבירות שלו, חוות הדעת מצוינות, מעידות שהוא מודה ונתרם מההליך הטיפולי. מפנה לחוות דעת אלמ"ב שגם היא מציינת את התרשמותה מההליך הטיפולי שהעותר עובר וגם הם מפנים לחוות דעת גורמי טיפול המוטיבציה, החרטה שנתפסת כנה, הכלים שהוא לוקח. חוות דעת ממלאת מקום ראש תחום עו"ס והיא לא מוסרת דבר וחצי דבר מבחינתי זה על גבול להטעות את בית המשפט.
העותר מבחינת הנטל שהפקודה מבקשת להוציא לחופשה כן עומד בו. אנו צריכים שיהיה חיובי ושיעבור הליך טיפולי שייתרם ממנו. את שני הדברים הוא עשה. הליך טיפולי מפחית מסוכנות ברמה הזו העותר מרים את הנטל בכל הקשור להליך הטיפולי להיתרמות ממנו.
בקשר לסיבה השנייה שהוא מנוע מחופשות, וועדת אלמ"ב אומרת בסוף חוות דעתה שהיא לא שוללת מסוכנות. זאת אומרת שהיא גם לא מאשרת את המסוכנות. כל חוות הדעת היא חיובית ועל זה אין ויכוח. הם אומרים שהם לא יכולים לשלול את המסוכנות, אני יכולה לשלול את המסוכנות. אבקש לבחון את החומר החסוי הם מסתמכים על חומרים חסויים של קורבן העבירה. העותר ניהל את התיק מבחוץ בהסכמת קורבן העבירה. הוא משתחרר מבית משפט שלום למעצר בית לניהול התיק בתנאים של מעצר בית, המדינה מערערת ולאחר מכן בית המשפט המחוזי מרכז כבוד השופטת דנה מרשק משחררת אותו על סמך עמדת הקורבן והיא אומרת את זה.
מבחינה טיפולית העותר עומד בתנאים ששב"ס כותב בפקודה, סיים את קבוצת האלימות ונתרם ממנה ומבחינת מסוכנות אפשר לאיין אותה. אם גורם טיפולי אומר שהעותר נתרם זה אומר שהמסוכנות מופחתת. בזמן שהוא מנהל את התיק מבחוץ הוא מקבל עוד 40 ימים של עיכוב ביצוע בהם נמצא ללא תנאים בכלל. על סמך מה וועדת אלמ"ב קובעת שיש ממנו מסוכנות, אני מדברת על הטווח הקצר לפחות רק לעניין החופשות. נסכים לכל תנאי שבית המשפט יראה לנכון בשביל למנוע מסוכנות או לאיין אותה. אבקש להסתמך על כך שהיה בתנאים של מעצר בית ואח"כ התנאים הוסרו. אם לביהמ"ש חסרים מסמכים לגבי מידת היתרמותו, אוכל להגיש עוד מסמכים שזה דוח עו"ס של גורם טיפולי מבית הסוהר. אם ההליך הטיפולי לא היה מגיע לכדי מיצוי הוא לא היה מופנה הלאה.
לשיטתנו המסוכנות היום מופחתת לאור ההליך הטיפולי שהוא עבר ועדיין עובר. גם אם קיימת לשיטתי הוא מופחתת ויש אפשרות לאיין אותה בכל תנאי שבית המשפט יקבע.

החלטה

העותר מרצה 20 חודשי מאסר בגין עבירות אלימות ואיומים והוא מבקש לצאת לחופשות.
המשיב מתנגד ליציאת העותר לחופשות וסומך התנגדותו על עמדת גורמי הטיפול ועל עמדת וועדת אלמ"ב שלא ממליצות על יציאתו לחופשות מאחר ולא ניתן לשלול את מסוכנותו גם בטווח הקצר.
מעיון בחוות דעת ועדת אלמ"ב שהוצגה בפני עולה כי גורמי הטיפול אמנם מתרשמים שהעותר משתף פעולה ומביע רצון לשנות את אורח חייו, הוא משולב בקבוצה טיפולית שמיועדת ללוקים בהפרעת קשב וריכוז ובקבוצה לאלימות כללית.
גורמי הטיפול, שדעתם אומצה על ידי וועדת אלמ"ב, מתרשמים כי בשלב הזה לא ניתן לשקול את מסוכנותו של העותר ולכן לא ניתן להוציאו לחופשות בטרם יתקדם בצורה משמעותית בהליך הטיפולי שבו הוא נוטל חלק.
ב"כ העותר הציגה בפני חוות דעת מעודכנת לוועדת שחרורים מיום 9.7.15 לפיה העותר עומד לקראת סיום השתתפותו בפרויקט מהות להפרעות קשב שנמשך למעלה משבעה חודשים וחוות הדעת של מנחות הקבוצה לגבי השתתפותו בה היא חוות דעת חיובית.
העותר הופנה לבדיקת התאמתו להוסטל מפתחות לגברים אלימים בפיקוח רש"א ולאחר סיום הראיון שם תעודכן וועדת השחרורים על ידי רש"א וועדת אלמ"ב בקשר לאותה תכנית.
לאחר הראיון בהוסטל מפתחות טרם נבנתה לעותר תכנית טיפולית לאחר שחרורו המוקדם, אך נראה לי כי לאור העובדה שהעותר סיים את פרויקט מהות לשביעות רצון מנחות הפרויקט אין טעם להמתין להכנת התכנית הטיפולית של העותר בהוסטל מפתחות שמועדה לאחר שחרורו המוקדם, אם ישוחרר על תנאי, לצורך הוצאתו לחופשות.
לאור כל האמור לעיל אני מקבל את העתירה ומורה למשיב להוציא את העותר לחופשה במהלך המחצית הראשונה של חודש אוגוסט 2015, בתנאים שיקבעו על ידי המשיב ו/או משטרת ישראל ו/או ועדת אלמ"ב.

ניתנה והודעה היום, ה' אב תשע"ה, 21 יולי 2015, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
נשיא


מעורבים
תובע: פרדי בן שמעון
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: