ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ע"י ב"כ עו"ד יפעת פנקס נגד ע"י ב"כ עו"ד אפרת שבתאי :

בפני השופטת דיתה פרוז'ינין – נשיאה

היי קיו בע"מ
התובעת (הנתבעת שכנגד)

ע"י ב"כ עו"ד יפעת פנקס

נ ג ד

אור דגן
הנתבע (התובע שכנגד)

ע"י ב"כ עו"ד אפרת שבתאי

החלטה

1. לפני בקשת הנתבע (תובע שכנגד) לסלק את תביעת התובעת (הנתבעת שכנגד) על הסף, ולחלופין להעבירה לבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב-יפו, שלו נתונה המסכות המקומית לדון בה.
התובעת מתנגדת לבקשה וטוענת כי גם מתצהיר התובע שצורף לבקשתו עולה כי עבד בכל רחבי הארץ, לרבות בירושלים. מכאן שהסמכות המקומית לדון בתביעה נתונה גם לבית דין זה.

2. הנתבע עבד אצל הנתבעת כמורה המכין תלמידים לבחינה הפסיכומטרית. לדבריו במשך רוב התקופה עבד ב אזור תל אביב והמרכז, ורק חודשיים וחצי מתוך תקופת העבודה עבד בירושלים ו גם אז העביר שיעורים במקביל גם באשדוד ובבאר שבע. לאחר מכן לימד התובע בירושלים 2-3 פעמים שיעורים חד פעמיים.

2. תקנה 3 (א) לתקנות בית-הדין לעבודה (סדרי דין), התשנ"ה - 1991, קובעת כי:
”מקום השיפוט
בתובענה כאמור בסעיף 24 (א)(1) לחוק - בית הדין האזורי אשר באזור שיפוטו נמצא מקום העבודה של העובד שהיא העבודה נושא התובענה, או שבאזור שיפוטו בוצעה העבודה;“

משנקבעה הסמכות המקומית ע"י המחוקק, אין בעלי הדין רשאים לסטות ממנה או להתנות עליה (דב"ע לו/22-3 ניסני - חברת דיור לעולה בע"מ, לא פורסם). כך פסק בית הדין הארצי בנושא זה:
"כללו של דבר: ככל שאין חפיפה בין 'מקום העבודה' לבין 'מקום ביצוע העבודה', רשאי התובע לבחור את בית הדין האזורי אליו תוגש התביעה; ככל שמדובר במקרה בו העבודה בוצעה במספר אזורים, 'מקום ביצוע העבודה' הוא המקום בו בוצעה עיקר העבודה או חלק משמעותי ביותר ממנה; ככלל, הקובע את מקום סמכותו המקומית של בית הדין הוא מקום עבודתו האחרון עובר לסיום קשר העבודה (ברע (ארצי) 41211-05-14 ישראל שיינברג ואח' נגד כנפי משק תור בע"מ ואח', ניתן ביום 30.6.14, ההדגשה הוספה- ד.פ.).

מכאן שכאשר העבודה בוצעה במקומות שונים, יש לברר היכן בוצעה העבודה במרבית התקופה. מתצהיר הנתבע עולה כי מתוך 4 השנים במהלכן עבד אצל הנתבעת, רק חודשיים וחצי עבד בירושלים. מכאן, שהעבודה בוצעה בעיקרה באזור תל אביב והמרכז. לפיכך, הסמכות המקומית קנויה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב יפו.
נוכח האמור, התיק יועבר בהתאם.
כתב הגנה יוגש בתוך 30 יום.
הוצאות הבקשה יובאו בחשבון בתום ההליך ובהתאם לתוצאה.

ניתנה היום, ו' אב תשע"ה, 22 יולי 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ע"י ב"כ עו"ד יפעת פנקס
נתבע: ע"י ב"כ עו"ד אפרת שבתאי
שופט :
עורכי דין: