ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פרופ' יאיר אורון נגד ראש אגף הפיקוח על ייצוא ביטחוני :

החלטה בתיק עע"מ 4928/15

לפני: כבוד הרשם גלעד לובינסקי

המערערים:
1. פרופ' יאיר אורון

2. עו"ד איתי מק

נ ג ד

המשיבים:
1. ראש אגף הפיקוח על ייצוא ביטחוני

2. משרד הבטחון

3. הממונה על יישום חוק חופש המידע במשרד הבטחון

בקשה לפטור מהפקדת עירבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

לפניי בקשה לפטור מהפקדת עירבון בהליך שבכותרת. הבקשה אינה מבוססת על טענה בדבר היעדר יכולת כלכלית אלא על אופיו הציבורי הנטען של ההליך ואי פסיקת הוצאות על ידי הערכאה הדיונית.

כידוע, הכלל הוא כי עצם העובדה שיוזם ההליך פועל כ"עותר ציבורי" (ובענייננו - "מערער ציבורי"), כמו גם העובדה שמדובר בהליך אשר נטען כי יש בו משום עניין ציבורי או שהוא מגלה שאלות בעלות חשיבות עקרונית - אינן מהוות, כשלעצמן, עילה לפטור מהפקדת העירבון. היותו של בעל דין משום "עותר ציבורי" אינה מהווה חסינות בפני פסיקת הוצאות לחובתו, וממילא אין הצדקה לקבוע כי נתון זה, כשלעצמו, יגרור פטור מחובת הפקדת עירבון. עם זאת, לנתונים האמורים עשויה להיות השפעה על שיעור העירבון (ראו למשל, בר"ם 10956/08 סיאם נ' עיריית ירושלים (29.1.2009); ע"א 9535/04 סיעת "ביאליק 10" נ' סיעת "יש עתיד לביאליק", פ"ד ס(1) 391, 396 (2005)). ודוק: הדברים הובהרו למערערים בהליך קודם אשר הוגש מטעמם (החלטת כבוד הרשמת ל' בנמלך מיום 18.2.2015 בעע"מ 615/15).

בשים לב לאמור, לא מצאתי להיעתר לבקשה למתן פטור מלא מעירבון. עם זאת, משהבאתי בחשבון את השיקולים השונים הצריכים לעניין, ובכלל זה מהות ההליך והיקפו, זהות הצדדים ואי פסיקת הוצאות על ידי הערכאה דלמטה, רואה אני להעמיד את העירבון על סכום מתון (יחסית לסכומי העירבון הנוהגים בבית משפט זה) של 15,000 ₪. העירבון יופקד תוך 30 ימים מיום המצאת החלטה זו (ימי הפגרה במניין), שאם לא כן יירשם ההליך לדחייה ללא צורך בהודעה נוספת.

ניתנה היום, כ"ט בתמוז תשע"ה (16.7.2015).

גלעד לובינסקי, שופט

ר ש ם


מעורבים
תובע: פרופ' יאיר אורון
נתבע: ראש אגף הפיקוח על ייצוא ביטחוני
שופט :
עורכי דין: