ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יניב אברהם דדון נגד שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

בפני כבוד השופטת הבכירה , נגה אהד
העותר
יניב אברהם דדון (אסיר)

נגד

המשיבים

  1. שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר - זימונים
  2. מדינת ישראל


נוכחים:

העותר וב"כ עו"ד שרון קינן
ב"כ המשיבים – עו"ד כנרת צימרמן
רב כלאי אלימלך דניאל – נציג שב"ס

פרוטוקול

נציג שב"ס:
מגיש כתב תשובה.

ב"כ העותר:
אישרו לעותר לצאת לחתונה.
קראתי את כתב התשובה של שב"ס. מדובר, מה שלא רשום בפני ביהמ"ש, מדובר באסיר שזהו מאסרו הראשון. בכתב התשובה מציינים כי מחודש אפריל הוא נמצא בבית סוהר השרון, הם שוכחים לציין ש-6 חודשים לפני כן, הוא נמצא באותו בית סוהר בשרון, באותו אגף, כעצור. כלומר היכרות איתו היא ארוכת טווח.
במסגרת התיק העיקרי עליו נדון בגין סחר בשימוש כדורי ויאגרה מזויפים, שוחרר בהסכמה לאחר שהודה לתקופה של כ-3 שבועות על ידי היחידה החוקרת, שוחרר לחופשה, התייצב כאן עם גזר הדין מאותו יום. הגיע לביהמ"ש, קיבל גזר הדין ובא לפה לאחר חופשה של 3 שבועות. שום תנאי לא הופר בזמן החופשה.
כאן בבית הסוהר, מייד עם כניסתו לאחר אותה תקופה, התחנן להשתלב בקורסי שיקום וטיפול. בתחילה חשבו לשלבו בקורס שליטה בכעסים אך התברר כי אין הוא מתאים שכן הוא חיובי. השתלב בקורס מחשבים, עובד בבית כנסת במדרשה, עובד במטבח מ-05:00, מסיים ועובר לעבוד בציציות, בודק הציציות בבית הכנסת, אחראי על הכשרות במטבח. כל המיידעים לגביו הינם חיוביים ביותר, לכן אף אושר לו לצאת בעוד שבוע לחתונה.
המניעה היחידה שאומרים בשב"ס, שהוא טרם השתלב בקורס לעבריינים כללי. קורס זה אמור להפתח בעוד חודשיים. הוא משולב ב-4 קורסים. הועבר לאגף 4 מאגף 10. נקי מסמים, מוסר בדיקות שתן, חותם על כל מה שרוצים. מפנה לפקנ"צ. הוא גם לומד, גם עובד, גם משתתף בקורסים, נכון שהקורס היחיד שהוא טרם השתתף ולא בגללו, הוא מתאים ונמצא מתאים, אומרים כי בעוד כחודשיים יפתח קורס כזה. קורס זה, אינני מזלזל בו, הוא יודע כי הוא חשוב לוועדת השליש שאליה אמור לעלות, הוא כבר יושב יותר מ-8 חודשים.
שב"ס לא יכולים לומר כי הקורס הזה הוא זה המונע ממנו לצאת לחופשה.
אתמול היה בשיחה עם מפקדת האגף שלו, אמרה לו כי הכל מעולה איתו, אין כל בעיות איתו. מדובר בבחור זהב. אני מכיר אותו כבר 16 שנים ולא בשלילה. בחור זה בבית הכנסת אחראי על הכל.

נציג שב"ס:
המניעה היא כי האסיר זקוק לאיזה שהוא טיפול לפני היציאה לחופשה.
זה שמאפשרים לו לצאת לחופשה מיוחדת אינו צריך להזקף לחובתו, אך מאזנים בין עניין הטיפול.


החלטה

עניינה של עתירת אסיר 48288-05-15 הינה חופשה מיוחדת ליום 30.6.15 להשתתף בחתונת אחיו. בקשתו אושרה. נוכח כך אני מורה על מחיקת העתירה.

עניינה של עתירת אסיר 47141-05-15 – הוצאת העותר לחופשות.
מדובר באסיר שפוט לשנתיים מאסר בגין מרמה בנסיבות מחמירות, קשר לפשע, וטיפול רשלני בתרופות או בחומר רעיל.
לאור היותו של העותר במעצר עד תום הליכים, הרי יתרת תקופת המאסר היא מיום 13.4.15 ועד 19.11.6 , מסווג קטגוריה ב.1.
שב"ס מתנגד להוצאת העותר לחופשות בנימוק כי טרם שולב בטיפול מעמיק באופי העבירות בהן הורשע. טיפול כזה המכונה 'מעגל השינוי' יחל בעוד כחודש וחצי. מועד מדויק אינו מונח בפני ביהמ"ש.
נוכח כך, לטענת העו"ס, לאור ניסיונה, לא ניתן לשלול הישנות ביצוע העבירה, ועל כן לא מומלץ על הוצאתו לחופשה.
פרט למניעה זו, אין כל מניעה אחרת להוצאת העותר לחופשה, נהפוך הוא, התנהגותו בכלא, כפי שהועלה מדברי בא כוחו, דבריו לא נסתרו על ידי איש שב"ס, לטעמי, דברי ב"כ העותר מהווים בסיס להוצאת העותר לחופשה המיוחדת וטוב שכך, הרי שאני מוצאת כי בנסיבות אלה, כשהעותר מביע עמדה כנה, גלויה ואמיתית לשילוב בטיפול, אלא שהמניעה היא מטעם שב"ס כי אין לו טיפול לעת הזו, וגם לא ניתן לקבוע בוודאות מועד שבו יחל קורס, הרי שגם מעבר של חודש וחצי לתחילת טיפול אינו מצדיק מניעת חופשות בעניינו של עותר זה.
בנסיבות דומות, החליט חברי, כבוד השופט טל בעתירת אסיר 1840-09-14 על הוצאת עותר לחופשה, וכך אף אני מורה.
אגרה תשולם.

ניתנה והודעה היום ו' תמוז תשע"ה, 23/06/2015 במעמד הנוכחים.

נגה אהד , שופטת בכירה


מעורבים
תובע: יניב אברהם דדון
נתבע: שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: