ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין הכשרה חברה לביטוח בע"מ נגד מגדל חברה לביטוח בע"מ :

בפני כבוד סגן הנשיא, השופט נווה ערן

תובעת/נתבעת שכנגד

הכשרה חברה לביטוח בע"מ

נגד

נתבעת/תובעת שכנגד

מגדל חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

בפני תביעה ותביעה שכנגד.
מדובר בתביעות שיבוש של חברות הביטוח אשר שילמו למבוטחים שלהם כסף בגין ארוע תאונתי מתאריך 6.12.12.
לגבי התביעה העיקרית של הכשרה – הוגשו לי מסמכים המצביעים על תשלומים כדלקמן:
סך של 7,420 ₪ באישור מתאריך 10.3.13 – סומן מ/6 ואולם בהמשך הוגשו מסמכים נוספים אשר מסומנים על ידי מ/7, האחד הוא תשלום של 400 ₪ לשמאי והאחר הוא קיזוז של 400 ₪ מתוך ה- 812 ₪ אשר מופיעים בהשתתפות העצמית של המבוטח, דהיינו הסכום הכולל הינו 7,420 ₪ בצירוף 800 ₪ - סה"כ 8,220 ₪ נכון ליום התאונה.
התביעה שכנגד של מגדל הינה על סך של 3,287 ₪ נכון ליום התאונה.

הצדדים השכילו לסיים את התיק במסגרת קדם משפט מורחב המהווה דיון סופי ובמהלכו שמעתי את שני הנהגים המעורבים בתאונה והוגשו לי מסמכים אשר סומנו על ידי והכוללים בין השאר טופסי הודעה על התאונה, תמונות של מוקדי הנזק בשני הרכבים וכן תמונה של מקום התרחשות התאונה.

על פי גרסתו של נהג הכשרה, כפי שמצויינת במסמך מ/1 התרחשה התאונה בנסיבות "מבוטח נסע בכביש כאשר רכב צד ג' יצאה ברברס מחניה ופגעה ברכב המבוטח".
על פי גרסתה של נהגת מגדל כפי שמצויינת במסמך מ/2 התרחשה התאונה בנסיבות "בזמן שעצרתי לאסוף חברה לעבודה רכב צד ג' נכנס בי בחוזקה מאחור".

עניין לנו איפוא בגרסאות מנוגדות – נהג הכשרה טוען כי נהג במסלול שלו ונהגת מגדל יצאה ברברס ופגעה ברכבו בעוד האחרונה טוענת כי הנ"ל פגע בה מאחור בחוזקה.
בשום מקום לא מצויין כי נהגת מגדל הייתה בתנועה של הרכב ובוודאי לא ברברס.

בישיבת בית המשפט שהתקיימה בתיק זה ביום 12.5.15 חזרה בה למעשה מבוטחת מגדל גב' צוק מגרסתה זו כאשר ענתה ביושר:
"את האמת אני לא זוכרת זה היה לפני 3 שנים אם נסעתי ברברס ועצרתי או נסעתי. מה שאני חושבת זה היה ממש על הקצה המכה. בטוח שהנהג השני לא נסע לאט. לאחר הפגיעה הוא עצר קצת רחוק. הייתי באלכסון בחניה. אני יוצאת לאט לאט, יכול להיות שנסעתי ועצרתי. הוא פגע בי".

ראשית יש כאן כמובן שינוי גרסה מעבר לטופס ההודעה על התאונה באופן שלמעשה היא מודה שהיתה בתנועה וכפי הנראה ברברס, שעה שלטענתה פגע בה רכב הכשרה בעוצמה עקב נסיעה מהירה. די בכך כדי לקבל את גרסתו של נהג הכשרה ולדחות את גרסתה של נהגת מגדל. עם זאת לא הסתפקתי בכך ובחנתי גם את מוקדי הנזק.
בדיקת מוקדי הנזק בשני הרכבים מעלה כי גרסתו של נהג הכשרה סבירה יותר מגרסתה של נהגת מגדל. מדובר בפגיעה שנגרמה ברכבו בחזית הרכב כולל הגלגל לכיוון הכנף. אני מקבל את דברי מבוטח הכשרה מר יאסו זימנה בעדותו בבית המשפט שם ציין:
"איך אני אפגע בה יש כביש אחד נסעתי בצד ימין היא פגעה בי אם תבוא טענה שלה שכביכול אני פגעתי בה זה לא נכון אם פגעתי בה למה זה לא באמצע הרכב ולא בקצה".

מוקדי הנזק תומכים בגרסת נהג הכשרה.

שקלתי את טענות הצדדים לעניין מהירות נסיעתו של נהג הכשרה.
נהג הכשרה טען כי נסע 30 קמ"ש בלבד דבר שנשלל לחלוטין בעדותה של נהגת מגדל אשר טענה כי מהירות נסיעתו הייתה גבוהה הרבה יותר וכך העידה:
"אם הוא היה נוסע 30 קמ"ש והיה פוגע בי הוא היה יכול לעצור על המקום. אני חושבת שהוא חשב שהוא עובר לפי התמונות כי רואים שזה ממש על הקצה".

בתשובתה לעו"ד ביטון המייצג את הכשרה ענתה:
"לא יודעת כמה מטר הוא עצר אחרי המקום. יותר מ- 4 מטר. לא יודעת אם הוא נפגע בגלגל".

למעשה תשובתה זו שוללת את טענתה כי מדובר היה במהירות נסיעה גבוהה של מר יאסו זימנה מבוטח הכשרה ואיננו נותן אמון כי הנ"ל נסע במהירות גבוהה ובכך תרם להתרחשות התאונה לאור האמור לעיל.
זאת ועוד, מדובר גם בפגיעה בגלגל, דבר התומך בכך שיצאה ברברס והיא זו שפגעה בו לא הוא זה שפגע בה.

אשר על כן דין תביעת הכשרה להתקבל במלואה. דין תביעת מגדל להידחות.

אני מורה לנתבעת מגדל לשלם לתובעת הכשרה את סך התביעה בשיעור של 8,220 ₪ כאשר הסכום צמוד ונושא ריבית מיום התאונה ועד התשלום המלא בפועל בתוספת אגרת בית משפט ראשונה אשר שולמה על ידי הכשרה ובתוספת שכר טרחת עו"ד בגובה של 1,500 ₪ + מע"מ בשים לב לעובדה שמדובר בתביעה ותביעה שכנגד על כל המשמעויות הנובעות מכך.

סכומים אלה תשלם מגדל להכשרה תוך 30 יום שאם לא כן יישא הסכום הפרשי הצמדה וריבית כחוק.

התביעה של מגדל דינה כאמור להידחות כאמור.

ניתן בזה פטור ממחצית שניה של אגרת בית משפט הן ביחס לתביעה העיקרית והן ביחס לתביעה שכנגד.

לגבי הוצאות המשפט לעדים – החלטתי לא לפסוק הוצאות משפט לעדים הן לאור עמדתו של מר יאסו זימנה והן לאור התוצאה אליה הגעתי ביחס לעדותה של מבוטחת מגדל.

המזכירות תסרוק את המסמכים שהוגשו הכוללים מסמכים ממסמך מ/1 עד מסמך מ/7 לתיק בית המשפט.

המזכירות תשלח פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, כ"ג אייר תשע"ה, 12 מאי 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: הכשרה חברה לביטוח בע"מ
נתבע: מגדל חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: