ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סאמי חג'ה נגד מחמד רג'עי :

בפני כבוד השופטת שושנה ליבוביץ

תובעים

  1. סאמי חג'ה
  2. רפקה חג'ה

נגד

נתבעים

  1. מחמד רג'עי
  2. גסאן ללמגוהראת בע"מ
  3. מדינת ישראל

החלטה

1. לפני בקשה להחלפת ערובה.

2. התובעים, שמקום מושבם ברשות הפלסטינית, הפקידו ערובה כספית להבטחת הוצאות הנתבעים 2 ו-3 (ראו החלטותיי מיום 9.11.14 ומיום 14.1.15). כעת בקשתם היא כי יותר להם להחליפה בערבות ו של מר מחמד טהא, שהוא תושב ישראל, חלף הערובה שהופקדה. הנתבעים מתנגדים לבקשה.

3. מקובלת עלי טענת התובעים כי לעיתים ניתן להסתפק בערבות תושב ישראל חלף הפקדה כספית או ערבות בנקאית לצורך הבטחת הוצאות הנתבעים . זאת שכן כשם שיש להגן על האינטרסים הלגיטימיים של הנתבע, "אין להעניק לאדם הנתבע על ידי תובע זר יתרון על פני אדם הנתבע על ידי תובע מקומי. בעניין זה יש לזכור, שניסיון החיים מלמד, כי לא אחת, גם כאשר בתי המשפט פוסקים הוצאות נגד תובעים, הרי שהלכה למעשה אין הנתבעים יכולים להיפרע מהם. לפיכך, ככול שמדובר בסוג הערובה שהתובע הזר יתבקש להמציא, הרי שבדרך כלל לא יהיה מקום לחייב את התובע הזר בהפקדה כספית או במתן ערבות בנקאית. על פי רוב, ניתן יהיה להסתפק בערבות של ערב תושב ישראל, בעל יכולת כלכלית מוכחת, או בשעבוד נכס הנמצא בישראל, בין אם מדובר בנכס של התובע עצמו, ובין אם מדובר בנכס של אדם אחר" (ת"א (מחוזי י-ם) 36462-04-10 אבו רחמה נ' מדינת ישראל (20.12.2012)). ודוק; קביעת סוג הבטוחה תיבחן בכול מקרה לגופו בשים לב לכלל השיקולים המעורבים. ייתכנו מקרים בהם בחינת כלל השיקולים, ובכללם סיכויי ההליך, תוביל למסקנה כי לא ניתן להסתפק בחלופת ערבון שאינה שקולה להפקדה כספית או ערבות בנקאית מבחינת נזילותה ובטיחותה.
4. יוער בהקשר זה כי אין מקום לגזור גזרה שווה בסוגיה זו מהפקדת ערבון בערעור, בהגשת בקשה למתן רשות לערער ובהגשת בקשה לדיון נוסף. בהליכים אלה על דרך הכלל על הערובה המוצעת להיות שוות ערך מבחינת נזילותה ובטיחותה להפקדת ערבון מזומן או ערבות בנקאית. זאת, שכן בשונה מתובענה המתבררת לראשונה בערכאה דיונית "ההנחה היא כי פסק הדין עליו משיג המערער או העותר נכון הוא. לפיכך יש צידוק שלא לחייב את העותר (או המערער בערעור אזרחי) כי יבטיח מראש את הוצאותיו של המשיב" (בש"א 9651/07 אבו רביעה נ' כלל חברה לביטוח בע"מ (6.2.2002)).

4. חרף האמור לעיל, אין בידי לקבל את הבקשה שלפני. תנאי מוקדם להפקדת ערבות של תושב ישראל חלף הפקדה כספית או ערבות בנקאית הוא שמדובר באדם בעל יכולת כלכלית מוכחת. בבקשה לא פורט מידע כלשהו בנוגע למצבו הכלכלי של הערב המוצע; לא הוגש תצהיר מטעמו ולא צרפו אסמכתאות, כגון תלושי שכר, אשר י עידו על מצבו הכלכלי. אוסיף כי לעניין העירבון שהופקד לטובת הבטחת הוצאות הנתבעת 3, בשים לב למכלול השיקולים שנשקלו, ובעיקרם סיכויי ההליך, איני סבורה כי מוצדק להיעתר לבקשה לחלופת ערובה וזאת ללא קשר למצבו הכלכלי של הערב .

5. התוצאה היא שהבקשה נדחית.

ניתנה היום, כ"ג אייר תשע"ה, 12 מאי 2015, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: סאמי חג'ה
נתבע: מחמד רג'עי
שופט :
עורכי דין: