ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד אברג'ל נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד השופט כרמי מוסק

העורר
דוד אברג'ל
באמצעות בא כוחו עו"ד ארז בר-צבי

נגד

המשיבה
מדינת ישראל
באמצעות עו"ד קליין מפרקליטות מחוז י-ם

החלטה

1. לפניי ערר על החלטת בית משפט השלום (כבוד השופט א' קורנהאוזר), מיום 10.5.15, במ"ת 59133-01-15, לפיה נדחתה בקשת העורר לעיון חוזר בתנאי חלופת המעצר שנקבעו בעניינו.

2. בקשת העורר בפני בית משפט השלום הייתה, כי מקום חלופת המעצר בו הוא שוהה ישונה כך שבמקום מעצר הבית שנקבע בבית הורי אשתו, הוא יוכל להיות בביתו שלו, תחת פיקוח המפקחות שהוצעו על ידו. עוד ביקש העורר לאפשר לו לצאת לעבודה במשך 4 שעות ביום, תחת פיקוח אחד המפקח ות המוצעים, כאשר מהותה של העבודה המוצעת היא חלוקת כריכים אותם יכין העורר בביתו, והוא מחלקם בקו חלוקה, כך שהכריכים נמכרים למקומות עבודה מסוימים באזור התעשייה בתלפיות בירושלים. מדובר בעבודה בה עסק העורר טרם מעצרו.

3. שירות המבחן ערך תסקיר מעצר לאור בקשת העורר, ממנו עלה כי העורר מקיים באופן דווקני את תנאי השחרור שנקבעו בעבר, לרבות השתתפות במסגרת טיפולית וזאת במשך כשלושה חודשים, כאשר נמצא שהעורר נקי מסמים והוא משתף פעולה באופן מלא. שירות המבחן המליץ לקבל את בקשת העורר, הן לעניין שינוי מקום מעצר הבית והן לעניין האפשרות שהעורר ייצא לעבוד, כמפורט לעיל.

4. המפקחות שהוצעו על ידי העורר ואושרו על ידי שירות המבחן הם: אשתו, אמו ואחותו.

5. המשיבה התנגדה באופן נחרץ לבקשה וטענה, כי לאור המסוכנות הנשקפת מהעורר ומהות העבירות של סחר בסם מסוכן והחזקת סם שלא לשימוש עצמי, אין מקום להקל בתנאי השחרור. המשיבה גם הדגישה את העובדה, כי העורר מבקש לשוב לביתו, מקום בו נעברו לכאורה העבירות נשוא כתב האישום.

6. בית משפט השלום דחה את בקשת העורר וקבע בהחלטתו, כי עצם שחרור העורר למעצר בית דבר זה כשלעצמו מהווה חריג לכלל שנקבע בפסיקה, כי דינו של מי שעבר עבירות בסחר של סם מסוכן להיעצר עד לתום ההליכים.

7. אומר לעניין זה, כי בדיון קודם שהתקיים בבית המשפט המחוזי, בעקבות ערר שהוגש על ידי העורר, לאחר שבית משפט השלום הורה על מעצרו של עורר עד לתום ההליכים, נקבע כי יש לשחרר את העורר לחלופת מעצר, זאת תחת איזוק אלקטרוני בבית הורי אשתו. באותו עניין קבע בית המשפט המחוזי, כי אין לפניו ראיות לפיהן העורר מעורה בעולם הסמים והוא עוסק במכירת סם מסוכן.

8. עוד יש לציין כי לאחרונה נולדה לעורר ולאשתו בת, דבר המהווה נסיבה חדשה אותה יש לשקול, בפרט נוכח העובדה שאשתו של העורר עברה להתגורר אצל הוריה יחד עם העורר ויחד עם שתי בנותיהן, האחת תינוקת שזה עתה נולדה והשנייה בת שלוש, דבר המקשה מאוד על חיי המשפחה וחיי הורי אשתו של העורר.

9. סבורני כי יש ליתן משקל רב לאמור בתסקיר שירות המבחן, ממנו עולה כי העורר משתף פעולה באופן מלא עם שירות המבחן והמסגרת הטיפולית והוא אינו צורך עוד סמים, זאת גם אם חלפו שלושה חודשים בלבד מאז שוחרר ממעצרו.

10. עוד עלה בדיון, כי מקום מעצר הבית הנוכחי נמצא בסמוך מאוד לבית מגוריו של העורר, והעובדה שבמשך שלושה חודשים לא צרך סמים ולא ניסה למכור סמים יש בה כדי לחזק את האמון שבית המשפט יכול ליתן בעורר בשלב זה.

11. לפיכך, סבורני כי ניתן להיעתר לבקשת העורר באשר לשינוי מקום מעצר הבית כבר עתה.

12. באשר לבקשת העורר לצאת לעבודה כפי שתואר לעיל, נראה לי כי ראוי להמתין פרק זמן נוסף כדי לבחון את התנהלות העורר במסגרת חלופת המעצר בביתו, זאת בפרט נוכח מהות העבודה שתאפשר לעורר לנוע מחוץ לביתו במשך מספר שעות ביום, גם אם יהיה מלווה על ידי אחת המפקחות המוצעות.

13. לאור כל זאת, אני מורה כי החל מיום 18.5.15 יהיה העורר במעצר בית מלא בביתו, ברחוב הרב כלפון 11, ירושלים. העורר יהיה תחת פיקוח איזוק אלקטרוני וכן תחת פיקוח רצוף של אחת המפקחות המוצעות, כפי שפורט בתסקיר שירות המבחן, היינו אשתו שרון אברג'ל, אמו אילנה אברג'ל או אחותו אושרת אברג'ל. כל אחת מהמפקחות תחתום על ערבות בסך 30,000 ₪ כאשר לא יהיה שינוי ביתר תנאי השחרור שנקבעו בעבר.

14. באשר לבקשת העורר לצאת לעבודה, ראוי כי עניין זה ייבחן בעוד 30 יום. בא כוח העורר יחדש את הבקשה לעיון חוזר בבית משפט השלום.

המזכירות תשלח העתק ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, כ"ג אייר תשע"ה, 12 מאי 2015, בהעדר הצדדים.

כרמי מוסק, שופט


מעורבים
תובע: דוד אברג'ל
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: