ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין איגור פולטורק נגד משרד החינוך :

החלטה בתיק רע"א 6801/14

לפני: כבוד המשנה לנשיאה א' רובינשטיין

המבקש:
איגור פולטורק

נ ג ד

המשיב:
משרד החינוך

בקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי חיפה מיום 01.09.2014 בתיק רת"ק 015824-06-14 שניתן על-ידי סגנית הנשיא ש' וסרקרוג

תאריך הישבה: ט"ו באייר תשע"ה (4.5.2015)

בשם המבקש: עו"ד יוסף שמחון
בשם המשיב: עו"ד האני טרודי

בבית המשפט העליון

החלטה

א. הגם שמדובר בתיק אשר ראשיתו כתביעה קטנה והגיעה לגלגול שלישי, כך שהיענות לבקשה היא חריג, רואה אני לנכון לחלות פניו של משרד החינוך במאמץ לסייע למבקש. לא אאריך כאן דברים, שכן הפרשה פורטה בפסקי דינם של בית המשפט לתביעות קטנות ובית המשפט המחוזי. מכל מקום, המבקש למד בחינוך המיוחד, ועצם השיבוץ מדבר כמובן בעדו, אך לא סיים את לימודיו מטעמים שונים, ובשנת הלימודים תשע"ג, האחרונה בה היה זכאי חינוך מיוחד (אשר חל עד גיל 21) היו אי הבנות מסוגים שונים בבית הספר. התוצאה היא כי כיום אינו מתפקד, והוא מעוניין במסגרת מימונית שתאפשר לו לסיים בחינות בגרות באנגלית, מתמטיקה ותקשוב. לדברי בא כוח המבקש, המבקש הוא בן יחיד לאם אלמנה קשת יום, ומכאן הקושי המימוני.

ב. בא כוח המדינה, שלא יכול היה בשל עיצומי הפרקליטות למסור תגובה בכתב, מסר בדיון כי בדק עם הביטוח הלאומי כפי שנתבקש וכן עם משרדי החינוך, הרווחה והבריאות. יתכן שלמבקש זכאות מכוח חוק לטיפולי בחולי נפש, אך המבקש חושש מן החותם שבכך, ולא אדון אותו לכף חובה.

ג. השאלה היא האם נוכח העובדה שזכאות המבקש לשנת הלימודים תשע"ג לא מומשה מסיבה זו או אחרת, ניתן למצוא במשרד החינוך – אם בדין ואם, מה שפחות רצוי אך אולי אפשרי, לפנים משורת הדין – מקור מימון ללימודי בגרות בשלושת המקצועות הללו. אני מדגיש את שנת תשע"ג, כי לגבי הזכאות בה היה ספק שהוכרע לטובת המבקש. אבקש כי הדבר יובא לפי הצורך על-ידי בא כוח המדינה, שטרח בתיק כאמור, אף לפני מנכ"לית משרד החינוך, כדי לנסות למצוא מקור מימון ופתרון כאמור.

ד. הודעה תוגש בתוך 60 יום. המבקש יוכל להגיב בתוך 10 ימים נוספים, ולאחר מכן יוחלט באשר להמשך הטיפול בבקשה.

ה. עלי לציין כי גישתי נובעת מן התקוה, כי המוצע יוכל לסייע לצעדים ראויים לקראת קידומו האישי-חברתי של המבקש, ואין בכך לעת הזאת כדי לטעת כל מסמרות משפטיים באשר לאחריות משרד החינוך. חכמינו דיברו (בבלי עירובין נ"ג, ג') על דרך העשויה להיות קצרה וארוכה או ארוכה וקצרה, שהראשונה נראית קצרה אך סופה ארוך והשניה – להיפך. כאן אולי נדרש מאמץ של "דרך ארוכה" למצוא משבצת סיוע ראויה, אך אם תשיג את המטרה לקידום המבקש, אולי תוכח כקצרה לאמיתה, ותועיל לו ולחברה בכלל.

ניתנה היום, ‏ט"ו באייר התשע"ה (‏4.5.2015).

המשנה לנשיאה


מעורבים
תובע: איגור פולטורק
נתבע: משרד החינוך
שופט :
עורכי דין: